22 123 95 55

Podróże w czasie koronawirusa

5.00
Ocena użytkowników: 3 ocen

Podróże w czasie koronawirusa

Wraz z pogorszeniem sytuacji epidemiologicznej związanej z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19 na całym świecie, aby uniknąć rozprzestrzeniania zakażeń, zostały wprowadzone zasady i obostrzenia. Dotyczą one m.in. firm zajmujących się transportem osób, branży lotniczej oraz osób podróżujących. Mimo że sezon wakacyjny za nami wiele osób planuje wycieczki zarówno krajowe, jak i zagraniczne, co ułatwiają promocje i niskie ceny biletów lotniczych. W propozycjach biur podróży w ostatnim czasie dominują oferty last minute. Jeśli zdecydujemy się na wyjazd, musimy liczyć się z obostrzeniami i wymaganiami odnośnie np. wykonania testu na koronawirusa czy poddania się kwarantannie.

Koronawirus a podróże zagraniczne

Pandemia koronawirusa wstrzymała większość wyjazdów lub je utrudniła. Firmy z branży podróżniczej i turystycznej przeżywają ogromny kryzys. Wciąż możliwe są podróże między miastami oraz państwami, jednak przy poszanowaniu zasad bezpieczeństwa i higieny. Większość krajów bacznie obserwuje współczynnik zachorowań w innych państwach i na tej podstawie zamyka lub otwiera swoje granice. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Polsce zaleca ograniczenie do minimum wyjazdów zagranicznych na czas pandemii, szczególnie w rejony, w których notuje się wysoki odsetek zachorowań na COVID-19.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny w podróży zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) są podobne do zasad profilaktyki przeciw zakażeniom koronawirusem: częste i dokładne mycie rąk, zakrywanie okolic nosa i ust, dezynfekcja dotykanych powierzchni, unikanie dużych skupisk ludzi. Obecnie najbezpieczniejszą formą transportu jest własny samochód. Podczas planowania i w trakcie wyjazdu warto zwracać uwagę i stosować się do zaleceń ekspertów.

Dokąd polecieć bez testu? Gdzie bez kwarantanny?  

Wiele osób zastanawia się jak wygląda lot samolotem w dobie COVID-19 i gdzie można lecieć? Komisja Europejska w czerwcu utworzyła specjalną platformę Re-Open EU z aktualnymi informacjami od Państw członkowskich dla podróżujących po Europie. Warto także śledzić komunikaty na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Rzetelne informacje znajdują się także na stronie Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA).
Część państw (głównie tych, gdzie występuje wysoka ilość zachorowań na COVID-19) zdecydowała się na wprowadzenie kwarantanny dla przyjezdnych lub obowiązek posiadania zaświadczenia o negatywnym wyniku aktualnego testu na koronawirusa. Informacje o procedurach i dokumentach niezbędnych do wjazdu do danego kraju najlepiej potwierdzać w ambasadzie państwa, do którego chcemy się udać.  
Niektóre Państwa do przekroczenia granicy wymagają obowiązkowego badania molekularnego RT-PCR oraz zaświadczenia w języku obcym o jego negatywnym wyniku:
  • Grecja,
  • Egipt (istnieje także możliwość wykonania testu po przylocie na lotnisko),
  • Cypr,
  • Portugalia.

Jadąc do danego kraju, często należy także wypełnić specjalny formularz, ułatwiający odprawę na lotnisku oraz deklarację stanu zdrowia.

Koronawirus - gdzie zrobić test?

Test na koronawirusa RT-PCR lub antygenowy zakupić można online na Zdrowegeny.pl. Po opłaceniu badania na podany adres email i numer telefonu zamawiający otrzymuje specjalny kod, z którym należy udać się do wybranego punktu pobrań. Większość punktów nie wymaga wcześniejszego rezerwowania wizyty. W celu ograniczenia kontaktu osób znajdujących się na terenie miejsc oddawania próbek w wielu miastach utworzono specjalne punkty Drive-Thru, do których podjechać należy samochodem i bez wychodzenia z niego poddać się badaniu. W przypadku badania molekularnego metodą RT-PCR pobierany jest wymaz z gardła lub nosogardzieli. Wyniki dostępne są do odbioru online, na stronie internetowej laboratorium. Średni czas oczekiwania na wyniki wynosi obecnie około 2 do 4 dni.


Do wyników testu na COVID-19 można uzyskać zaświadczenia lekarskie:

Dla podróżujących i udających się do kraju wymagającego negatywnego wyniku testu na koronawirusa Zdrowegeny.pl udostępniły opcję wykonania badania z wynikiem w trybie przyspieszonym Express do 7 godzin roboczych od pobrania, natomiast dla potrzebujących dodatkowo zaświadczenia lekarskiego w języku obcym - do 9 godzin.


Aktualizacja: 2021-02-23

Data publikacji: 2020-10-16

Koronawirus SARS-CoV-2 – badanie RT-PCR z zaświadczeniem lekarskim w języku angielskim


450.00 na stronie
Technologia badania:
Real-Time RT-PCR
Czas oczekiwania na wynik:
średni czas do 24h roboczych, maksymalny do 36h roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

Masz pytania?

Zadzwoń, a chętnie na nie odpowiemy