Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Podróże w czasie koronawirusa

Podróże w czasie koronawirusa

5.0
Ocena użytkowników: 9 ocen

Data publikacji: 2020-10-16

Data aktualizacji: 2020-10-16

Podróże w czasie koronawirusa

Wraz z pogorszeniem sytuacji epidemiologicznej związanej z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19 na całym świecie, aby uniknąć rozprzestrzeniania zakażeń, zostały wprowadzone zasady i obostrzenia. Dotyczą one m.in. firm zajmujących się transportem osób, branży lotniczej oraz osób podróżujących. Mimo że sezon wakacyjny za nami wiele osób planuje wycieczki zarówno krajowe, jak i zagraniczne, co ułatwiają promocje i niskie ceny biletów lotniczych. W propozycjach biur podróży w ostatnim czasie dominują oferty last minute. Jeśli zdecydujemy się na wyjazd, musimy liczyć się z obostrzeniami i wymaganiami odnośnie np. wykonania testu na koronawirusa czy poddania się kwarantannie.

Koronawirus a podróże zagraniczne

Pandemia koronawirusa wstrzymała większość wyjazdów lub je utrudniła. Firmy z branży podróżniczej i turystycznej przeżywają ogromny kryzys. Wciąż możliwe są podróże między miastami oraz państwami, jednak przy poszanowaniu zasad bezpieczeństwa i higieny. Większość krajów bacznie obserwuje współczynnik zachorowań w innych państwach i na tej podstawie zamyka lub otwiera swoje granice. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Polsce zaleca ograniczenie do minimum wyjazdów zagranicznych na czas pandemii, szczególnie w rejony, w których notuje się wysoki odsetek zachorowań na COVID-19.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny w podróży zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) są podobne do zasad profilaktyki przeciw zakażeniom koronawirusem: częste i dokładne mycie rąk, zakrywanie okolic nosa i ust, dezynfekcja dotykanych powierzchni, unikanie dużych skupisk ludzi. Obecnie najbezpieczniejszą formą transportu jest własny samochód. Podczas planowania i w trakcie wyjazdu warto zwracać uwagę i stosować się do zaleceń ekspertów.

Dokąd polecieć bez testu? Gdzie bez kwarantanny?  

Wiele osób zastanawia się jak wygląda lot samolotem w dobie COVID-19 i gdzie można lecieć? Komisja Europejska w czerwcu utworzyła specjalną platformę Re-Open EU z aktualnymi informacjami od Państw członkowskich dla podróżujących po Europie. Warto także śledzić komunikaty na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Rzetelne informacje znajdują się także na stronie Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA).
Część państw (głównie tych, gdzie występuje wysoka ilość zachorowań na COVID-19) zdecydowała się na wprowadzenie kwarantanny dla przyjezdnych lub obowiązek posiadania zaświadczenia o negatywnym wyniku aktualnego testu na koronawirusa. Informacje o procedurach i dokumentach niezbędnych do wjazdu do danego kraju najlepiej potwierdzać w ambasadzie państwa, do którego chcemy się udać.  
Niektóre Państwa do przekroczenia granicy wymagają obowiązkowego badania molekularnego RT-PCR oraz zaświadczenia w języku obcym o jego negatywnym wyniku. Aktualne wytyczne można sprawdzić na stronach rządowych oraz ambasad.

Jadąc do danego kraju, często należy także wypełnić specjalny formularz, ułatwiający odprawę na lotnisku oraz deklarację stanu zdrowia.

Koronawirus - gdzie zrobić test?

Test na koronawirusa RT-PCR lub antygenowy zakupić można online na Zdrowegeny.pl. Po opłaceniu badania na podany adres email i numer telefonu zamawiający otrzymuje specjalny kod, z którym należy udać się do wybranego punktu pobrań. Większość punktów nie wymaga wcześniejszego rezerwowania wizyty. W celu ograniczenia kontaktu osób znajdujących się na terenie miejsc oddawania próbek w wielu miastach utworzono specjalne punkty Drive-Thru, do których podjechać należy samochodem i bez wychodzenia z niego poddać się badaniu. W przypadku badania molekularnego metodą RT-PCR pobierany jest wymaz z gardła lub nosogardzieli. Wyniki dostępne są do odbioru online, na stronie internetowej laboratorium. Średni czas oczekiwania na wyniki wynosi obecnie około 2 do 4 dni.


Do wyników testu na COVID-19 można uzyskać zaświadczenia lekarskie:

Dla podróżujących i udających się do kraju wymagającego negatywnego wyniku testu na koronawirusa Zdrowegeny.pl udostępniły opcję wykonania badania z wynikiem w trybie przyspieszonym Express do 7 godzin roboczych od pobrania, natomiast dla potrzebujących dodatkowo zaświadczenia lekarskiego w języku obcym - do 9 godzin.


Aktualizacja: 2021-02-23

To badanie będzie pomocne:

Koronawirus SARS-CoV-2 – badanie RT-PCR z zaświadczeniem lekarskim w języku angielskim

Cena online:

289.00 
Technologia badania:Real-Time RT-PCR

Czas oczekiwania na wynik:średni czas do 24h roboczych, maksymalny do 36h roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic