Pasożyty jelitowe – pierwotniaki, kokcydia i helminty
Jest to badanie pozwalające na wykrycie pasożytów jelitowych
Jest to badanie wysyłkowe - Klient pobiera próbkę do badania samodzielnie w domu, następnie za pośrednictwem naszej strony internetowej zamawia kuriera po jej odbiór.
W ramach badania diagnozowana jest obecność pasożytów jelitowych – zarówno tych występujących najczęściej, jak i tych występujących sporadycznie.
Badane pasożyty: tasiemce, przywry, nicienie, kokcydia jelitowe, pierwotniaki.
Badanie wykonywane jest z próbki kału.
W ramach pakietu badamy obecność:
helmintów jelitowych
pierwotniaków jelitowych
kokcydiów jelitowych
Typ badania
Badanie wysyłkowe
Pasożyty jelitowe – nadal aktualne zagrożenie
- Pasożyt to organizm, który wykorzystuje jako źródło pokarmu / środowisko życia osobnika innego gatunku (żywiciela), wyrządzając mu szkodę. Według Światowej Organizacji Zdrowia w latach 2004-2014 różnymi pasożytami zaraziło się ponad 4,5 mld ludzi na całym świecie. Szacuje się, że powodują one 14 mln zgonów na świecie rocznie.
- Wśród najczęściej wykrywanych chorób pasożytniczych w Polsce wymienia się te wywoływane przez pasożyty jelitowe. Do takich pasożytów zalicza się pierwotniaki jelitowe, kokcydia jelitowe czy helminty jelitowe. Pasożyty jelitowe mogą dostawać się do organizmu człowieka z różnych przyczyn – poprzez brak higieny osobistej, spożywanie niedomytych warzyw i owoców, surowego / niedogotowanego jedzenia, jedzenia niewiadomego pochodzenia, picie nieprzegotowanej wody, kontakt z zakażonymi zwierzętami czy przez ukąszenie owadów.
- Objawy, które wiązane są z zakażeniem pasożytami jelitowymi, to m.in. dolegliwości związane z przewodem pokarmowym (biegunki, bóle brzucha, zaparcia), przewlekłe zmęczenie, problemy skórne, obniżenie odporności, utrata masy ciała, drażliwość, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, brak apetytu lub wzmożony apetyt, apatia, nadmierna pobudliwość, drażliwość. Zakażenia pasożytnicze mogą skutkować również powikłaniami, a nawet doprowadzić do śmierci chorego.