Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Ciąża i Macierzyństwo

Poradnik dla zdrowia


Badanie kariotypu - co to jest, kto powinien je wykonać?

Badanie kariotypu, czyli badanie cytogenetyczne, to sposób na ocenę struktury i liczby chromosomów obecnych w komórkach organizmu. Obecność nieprawidłowości w kariotypie może skutkować różnymi zaburzeniami rozwojowymi i zdrowotnymi, badanie kariotypu zlecane jest więc m.in. w przypadku podejrzenia choroby uwarunkowanej aberracją chromosomową czy trudności z poczęciem dziecka.
Czytaj dalej

Jakie mogą być przyczyny poronienia i jak je ustalić?

Poronienie to problem wielu starających się o potomstwo par, a przyczyn jego wystąpienia może być bardzo dużo - w ich diagnostyce istotne jest przeprowadzenie testów genetycznych płodu, a pomocne mogą okazać się również badania genetyczne rodziców, badania hormonalne czy testy w kierunku infekcji.
Czytaj dalej

Leczenie niepłodności - jakie są podstawowe metody?

Niepłodność jest szeroko rozpowszechnionym problemem (ok. 20% par) i powoli się nasila. Przyczyny tego problemu mogą być różne, dlatego odpowiednia diagnostyka stwierdzająca jego źródło pozwala na dobranie odpowiedniego leczenia.
Czytaj dalej

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?

Już około 20% par ma problemy z zajściem w ciążę. Przeszkoda może stać w równych częściach po stronie kobiety oraz mężczyzny lub niepłodność dotyczy obu partnerów. Przyczyny niepłodności mogą być związane z czynnikami środowiskowymi, genetycznymi, hormonalnymi czy też stylem życia.
Czytaj dalej

Test PAPP-A - na czym polega, co wykrywa, kiedy wykonać

Test PAPP-A jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym - badania prenatalne to z kolei takie testy, które pozwalają na ocenę stanu zdrowia płodu podczas ciąży. Dzięki nim możliwe jest więc wykrycie różnych występujących u płodu zaburzeń.

Czytaj dalej

Niepłodność u mężczyzn - przyczyny, badania, leczenie

Szacuje się, że niepłodność dotyczy około 15-20% par w wieku reprodukcyjnym, a w około połowie przypadków przyczyna leży po stronie mężczyzny. Przyczyn niepłodności męskiej może być wiele, a wśród nich wymienia się wady wrodzone narządów płciowych, choroby ogólnoustrojowe czy czynniki genetyczne.
Czytaj dalej

Kariotyp - na czym polega badanie kariotypu?

Kariotyp jest zestawem chromosomów obecnych w komórkach organizmu. Nieprawidłowości w tym zakresie skutkują patologiami zdrowotnymi i rozwojowymi - dokładna ocena jest możliwa przy pomocy badań cytogenetycznych i molekularnych.
Czytaj dalej

Badania prenatalne a płeć dziecka

Badania prenatalne wykonuje się podczas ciąży między innymi w celu sprawdzenia, czy płód rozwija się prawidłowo i czy obecne są u niego wady wrodzone - ważną informacją, którą przyszli rodzice mogą uzyskać poprzez wykonanie niektórych testów jest ponadto poznanie płci swojego dziecka.
Czytaj dalej

Zespół Downa - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Zespół Downa - wrodzone schorzenie, spowodowane obecnością dodatkowego chromosomu 21 i występuje z częstością 1 na około 800 urodzeń. Objawia się zaburzeniami w budowie i funkcjonowaniu organizmu, a także lekką lub średnią niepełnosprawnością intelektualną.
Czytaj dalej

Jakie badania wykonać po poronieniach?

Poronienia to bardzo powszechny problem w Polsce i na świecie - szacuje się, że może dotyczyć on nawet 20% potwierdzonych klinicznie ciąż. Przyczyn może być wiele, a ich dokładne określenie jest często bardzo trudne. Pomocne w ich ustaleniu jest przeprowadzenie

m.in. testów genetycznych.

Czytaj dalej
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najlepsze promocje jako pierwszy

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic