Zmęczenie - gdzie szukać przyczyn?

poniedziałek 15:00 - 09.04.2018
Ocena Użytkowników (3 Ocen)
5.0
Zmęczenie - gdzie szukać przyczyn?
Przewlekłe zmęczenie jest współcześnie problemem dotykającym wielu ludzi. Utrudnia codzienną pracę, powoduje niechęć do wykonywania nawet ulubionych czynności i wiąże się z wahaniami nastroju, niepokojem, depresją czy zaburzeniami snu. Przewlekłe zmęczenie może być skutkiem nadmiernie męczącego stylu życia, nieprawidłowej diety, nietolerancji pokarmowych bądź też różnych przewlekłych chorób.

Jakie są główne przyczyny zmęczenia?

Współczesny styl życia przyczyną zmęczenia

W dzisiejszych czasach bardzo często wymagamy od siebie zbyt wiele. Lista zadań ciągle się wydłuża, a doba wydaje się być zbyt krótka. Aby wyrobić się z postawionymi przed sobą zadaniami, zarywamy noce. Do tego poziom stresu jest coraz większy, ponieważ w planie dnia nie ma zadania “odpoczynek” albo “relaks”.

Według naukowców z amerykańskiego National Sleep Foundation dorosły człowiek potrzebuje 7-9 godzin snu. Jednak niewielu śpi nawet te 7 godzin dziennie. Długotrwały niedobór snu prowadzi do senności w ciągu dnia, upośledzenia koncentracji, zaburzeń nastroju i pamięci. Może dojść również do osłabienia funkcjonowania układu immunologicznego oraz rozwoju wielu chorób przewlekłych. Problemy ze snem i stres przyczyniają się do podwyższenia poziomu kortyzolu, który w wysokim stężeniu przez długi okres czasu będzie zwiększał ryzyko cukrzycy. Jeżeli zmęczenie jest wynikiem stresu i braku snu, warto przemyśleć swój styl życia. Pomocne są techniki zmniejszające stres (np. medytacje) oraz zadbanie o odpowiednią jakość snu - spanie w stałych godzinach w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu, unikanie spożywania napojów z kofeiną po godzinie 16 oraz silnych bodźców na 2 godziny przed snem (silne światło, poświata telefonu, komputera lub telewizora).

Zmęczenie skutkiem nieprawidłowej diety

Przewlekłe zmęczenie może być objawem różnorodnych nieprawidłowości w diecie. Zwykle związane jest z niedoborami lub nadmiarami konkretnych składników pokarmowych.

Modne diety niskowęglowodanowe mogą być jedną z przyczyn zmęczenia. Mała ilość węglowodanów z diety zmusza organizm do przekształcania aminokwasów w glukozę, aby dostarczyć ją do mózgu, więc zaczyna brakować białek do produkcji m.in. mięśni. Przy tym pojawiają się niedobory witamin i składników mineralnych, zaparcia (wynik braku błonnika) oraz ketoza, czyli stan, kiedy we krwi jest wysokie stężenie ciał ketonowych, a niskie glukozy. Przewlekła ketoza powoduje zmęczenie, wahania nastroju, problemy z koncentracją, a także niekorzystnie wpływa m.in. na profil lipidowych, a więc predysponuje do rozwoju chorób układu krążenia.

Zmęczenie jest charakterystycznym objawem niedoboru żelaza (niedokrwistości), witaminy B12, biotyny, kwasu pantotenowego i witaminy C oraz zbyt dużych ilości witaminy A i B6. Wszystkie te składniki są konieczne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, więc ich nieodpowiednia ilość prowadzi do różnego typu zaburzeń, w tym uczucia zmęczenia i osłabienia.

Niedożywienie jest również jedną z przyczyn zmęczenia. Gdy zjadana jest zbyt mała ilość pożywienia, dość prawdopodobne jest występowanie powyższych niedoborów pokarmowych. Istotny jest również brak źródeł energii do funkcjonowania organizmu (poruszania się, procesów metabolicznych, myślenia itp.). Do niedożywienia może dojść z różnych przyczyn - ograniczenia spożywanego pokarmu lub ze zwiększenia metabolizmu na skutek przewlekłych chorób. Nieodpowiednie odchudzanie (w tym głodówki), zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia) oraz zaburzenia apetytu (występujące szczególnie u osób starszych) prowadzą do chudnięcia, przewlekłego zmęczenia i bardzo często do zaburzeń nastroju (uczucia rozdrażnienia, apatii).

Nietolerancje pokarmowe a zmęczenie

Nieprawidłowe reakcje na pokarm są częstą przyczyną przewlekłego zmęczenia. Do nadwrażliwości pokarmowych należą alergie i nietolerancje, jednak te pierwsze rzadziej powodują zmęczenie. Nietolerancje pokarmowe IgG-zależne prowadzą do wystąpienia niespecyficznych objawów.

Objawy nietolerancji pokarmowych obejmują:

  • zmęczenie,
  • bóle głowy,
  • zaburzenia snu,
  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • zmiany nastroju,
  • uczucie przelewania w brzuchu,
  • wzdęty brzuch itp.

Niestety samodzielne określenie, który pokarm rzeczywiście wywołuje dolegliwości, jest niemal niemożliwe, ponieważ objawy pojawiają się 24-96 godzin po spożyciu nietolerowanych produktów. Testem diagnozującym nietolerancje pokarmowe IgG-zależne jest IMMUNOdiagDIETA, w ramach którego wykonuje się pomiar przeciwciał IgG swoistych dla 44, 88 lub 280 pokarmów ze wszystkich grup: owoców, warzyw, orzechów, zbóż, mięs, nabiału, ryb, owoców morza oraz dodatków do żywności. Nietolerancje IgG-zależne są na szczęście odwracalne - leczenie nietolerancji pokarmowych polega na diecie eliminującej szkodliwe alergeny pokarmowe, co pozwala na poprawę tolerancji oraz zmniejszenie występujących dolegliwości.

Pakiet badań w kierunku nietolerancji pokarmowych

Dolegliwości takie jak przewlekłe zmęczenie, bóle brzucha, biegunki, wzdęcia czy migreny często występują w przebiegu nietolerancji pokarmowych. Jeżeli więc obserwujesz takie objawy u siebie, wykonaj badanie w kierunku nietolerancji najpowszechniejszych produktów spożywczych.

Dostępne testy na nietolerancje pokarmowe to:

IMMUNOdiagDIETA - 44 alergeny IgG

IMMUNOdiagDIETA - 88 alergenów IgG

IMMUNOdiagDIETA - 280 alergenów IgG

Dowiedz się więcej

Przewlekłe zmęczenie może być również objawem celiakii, która jest trwałą nietolerancją glutenu. U podłoża celiakii są procesy autoimmunologiczne oraz predyspozycje genetyczne, czyli występowanie polimorfizmów genów HLA-DQ2, HLA-DQ8. Zmęczenie może być wczesnym skutkiem celiakii, kiedy nie występują jeszcze klasyczne dolegliwości - bóle i wzdęcia brzucha, biegunki, chudnięcie oraz niedobory pokarmowe. Diagnostyka celiakii polega na badaniu genetycznym, serologicznym oraz histologicznym, a jedynym leczeniem jest ścisła dieta bezglutenowa, którą należy stosować przez całe życie.

Pakiet badań genetycznych w kierunku celiakii

Jeżeli występują u Ciebie takie objawy jak utrata masy ciała i łaknienia, przewlekłe zmęczenie, wzdęcia czy biegunki, wykonaj badanie genetyczne w kierunku celiakii.

Dowiedz się więcej

Zmęczenie objawem chorób przewlekłych

Kiedy w organizmie rozwija się choroba, pojawienie się objawów, takich jak zmęczenie, może być podpowiedzią, aby szukać przyczyny oraz odpocząć, aby organizm mógł walczyć z chorobą. Więc nie zawsze warto jest walczyć ze zmęczeniem ogromnymi dawkami kofeiny, gdyż w ten sposób odsuwa się odpowiednie leczenie. Nawet w zazwyczaj bagatelizowanym przeziębieniu lub grypie pojawia się zmęczenie, które jest znakiem, że należy odpocząć i podjąć właściwe działania.

Zmęczenie jest częstym objawem niedoczynności tarczycy (w tym również Hashimoto). Niedobór tyroksyny i trójjodotyroniny (hormonów tarczycy) zmniejsza metabolizm o około 30-40%, czyli spowolnione zostają wszystkie procesy życiowe. Wynikiem tego będzie właśnie zmęczenie, nietolerancja wysiłku, osłabienie mięśni, uczucie zimna i nadmierny przyrost masy ciała. Aby zdiagnozować zaburzenia tarczycy, należy zmierzyć poziom TSH, wolnej tyroksyny i trójjodotyroniny. Odpowiednia farmakoterapia i dietoterapia niedoczynności tarczycy mogą się przyczynić do zmniejszenia uczucia zmęczenia. Innymi chorobami o podłożu autoimmunologicznymi, których objawem może być zmęczenie, są zespół Sjögrena i reumatoidalne zapalenie stawów.

U osoby z hipereozynofilią może występować przewlekłe zmęczenie, brak apetytu, chudnięcie i gorączka. Podwyższone stężenie eozynofilów stwierdza się na podstawie badania morfologicznego i świadczy przede wszystkim o reakcjach alergicznych, jednak warto również wziąć pod uwagę zakażenie pasożytami.

Zwykła aktywność może powodować zmęczenie w chorobach układów krążenia i oddechowego - niewydolności serca, zapaleniu mięśnia sercowego, zaburzeniach rytmu i kołataniach serca, dławicy piersiowej, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, tętniczym nadciśnieniu płucnym oraz w zwężeniu zastawki trójdzielnej. Zmęczenie może pojawiać się już we wczesnych stadiach tych chorób, a przy ich nasileniu prowadzi do znacznego utrudnienia codziennego funkcjonowania.

Innym zaburzeniem jest obturacyjny bezdech senny, który jest jednym z wielu powikłań otyłości. OBS polega na powtarzających się epizodach zamknięcia górnych dróg oddechowych i spłycenia oddychania w trakcie snu, przez co do krwi dostają się zbyt małe ilości tlenu. Dochodzi również do przebudzeń, które zaburzają naturalne fazy snu. Oprócz zmęczenia może występować nadmierna senność, przysypianie w trakcie dnia albo przeciwnie bezsenność. Osoby cierpiące na OBS bardzo często głośno chrapią. Najlepszym sposobem na wyleczenie się z obturacyjnego bezdechu sennego jest schudnięcie.

Zaburzenia pracy innych narządów również objawiają się przewlekłym zmęczeniem. Wśród nich często występują: niewydolność nerek, cukrzyca typu 2, hemochromatoza, zapalenie dróg żółciowych oraz choroby wątroby, w tym ostre lub przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby. Zmęczenie może wskazywać na wczesne stadia nowotworów, m.in. jelita grubego i jajników. Natomiast do rzadszych przyczyn odczuwanego zmęczenia mogą należeć sarkoidoza, fibromialgia, mastocytoza.

Zmęczenie nie zawsze oznacza, że trzeba sięgnąć po kolejną kawę. Czasem wskazuje na nieprawidłową dietę lub bardziej poważne zaburzenia zdrowotne. Wówczas kofeina niewiele pomoże, a konieczna jest odpowiednia diagnostyka i leczenie, aby przewlekłe zmęczenie mogło ustąpić.

Aktualizacja: 2019-05-23

Statystyki:
0 komentarzy
993 wyświetleń

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy - skomentuj pierwszy!

Celiakia

Badania genetyczne w kierunku celiakii pomogą Ci wykryć chorobę i zastosować odpowiednią dietę!

Celiakia

  • Dla osób, u których występują mało specyficzne objawy o trudnej do wyjaśnienia przyczynie, takie jak bóle i wzdęcia brzucha, biegunki czy utrata masy ciała i łaknienia.
  • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

Test wskaże poziom ryzyka związanego z zachorowaniem na:

celiakii

Cena badania:

239 zł