Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Osoba w rękawiczkach pobierająca krew od pacjenta i wykonująca test antygenowy

Test antygenowy na koronawirusa SARS-CoV-2

4.3
Ocena klientów: 43 ocen

Data publikacji: 2020-11-02

Data aktualizacji: 2020-11-03

Przez obecną pandemię koronawirusa widzimy ogromne zapotrzebowanie na szybkie testy diagnostyczne. Wciąż rośnie liczba chorych, szpitale stały się niewydolne, dlatego należy zadbać o łatwy dostęp do szybkich, skutecznych oraz dokładnych testów. Dzięki temu jesteśmy w stanie izolować osoby zakażone od zdrowych i utrudnić rozprzestrzenianie wirusa. Cały czas trwają prace nad nowymi badaniami, lekami oraz szczepionką.  

Diagnostyka koronawirusa  

Wśród dostępnych testów mamy badanie molekularne RT-PCR, testy tzw. kasetkowe i serologiczne sprawdzające poziom przeciwciał IgG i IgM oraz test przesiewowy Roche (polecany osobom zdrowym, w ramach profilaktyki zdrowotnej). Dowiedz się więcej o rodzajach testów na koronawirusa.

W ostatnim czasie w sprzedaży pojawiło się nowe narzędzie diagnostyczne identyfikujące zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 - test antygenowy, pozwalający na wczesne i przesiewowe wykrycie infekcji i dostarczający informację, czy osoba badana jest w trakcie aktywnego zakażenia.   

Co to jest test antygenowy? Kiedy go wykonać?  

Testy antygenowe należą do grupy testów immunochromatograficznych, identyfikują swoiste antygeny koronawirusa. Wykrycie zakażenia możliwe jest dzięki połączeniu przeciwciała z białkowym antygenem. W badaniu antygenowym Standard Q COVID-19 przeciwciała sprawują funkcję odczynnika. Wędrujące w podłożu chromatograficznym kompleksy antygenu, czyli koronawirusa pochodzącego z pobranego wymazu od danej osoby i przeciwciał zatrzymywane są przez kolejne przeciwciała i ulegają zabarwieniu, co widzimy na pasku. Jest to wynik pozytywny badania, natomiast gdy nie zaobserwujemy zabarwienia paska wynik jest negatywny.   

Test antygenowy posiada wysoką swoistość diagnostyczną, co oznacza, że z wysokim prawdopodobieństwem wykrywa aktywne zakażenie koronawirusem. Jego skuteczność jest niższa niż badania molekularnego RT-PCR.  
W zeszłym tygodniu, Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że testy antygenowe będą uznawane w wykrywaniu zakażeń w takim samym stopniu jak badania molekularne wykonywane metodą RT-PCR i będą przeprowadzane na szeroką skalę.

Test zalecany jest na wczesnym etapie zakażenia, szczególnie osobom:
  • mającym kontakt z chorym na COVID-19, podejrzewającym zainfekowanie u siebie,
  • obserwującym u siebie objawy wskazujące na COVID-19, czyli podwyższoną temperaturę ciała (>38 stopni C), kaszel, duszności i problemy z oddychaniem oraz charakterystyczną dla koronawirusa SARS-CoV-2 utratę węchu i smaku,
  • mającym styczność z wieloma osobami i przebywającym w miejscach, gdzie ryzyko zakażenia jest wysokie.  

Gdzie wykonać test antygenowy?


Badanie należy zakupić poprzez naszą stronę internetową Zdrowegeny.pl, po dokonaniu płatności na podany adres e-mail oraz numer telefony zostaną wysłane wiadomości ze specjalnym, indywidualnym dla każdego klienta kodem (ważnym przez 12 miesięcy od daty zakupy), który składa się z jednej litery oraz pięciu cyfr. Z tym kodem należy udać się do wybranego punktu pobrań i podać go pracownikowi, który dokona rejestracji. Nie ma możliwości dokonania opłaty stacjonarnie, w punkcie pobrań. Listę kilkudziesięciu placówek, które wykonują test antygenowy, otrzymamy w e-mailu wraz z kodem, znajdziemy ją także na stronie badania w zakładce “Gdzie wykonać?”.  

Badanie to wykonuje się poprzez pobranie od pacjenta wymazu z gardła lub nosogardzieli, następnie próbka wymazu przekazywana jest do laboratorium. Do testu należy się przygotować poprzez unikanie przez przynajmniej 2 godziny przed pobraniem wymazu jedzenia, picia, żucia gumy, mycia zębów czy palenia papierosów.          

Gdy wynik będzie gotowy, pojawi się na stronie internetowej laboratorium. Wynik powinien być dostępny do 12 godziny roboczych od pobrania próbki.  

Pozytywny wynik z wysokim prawdopodobieństwem wskazuje nam na zakażenie koronawirusem. Czułość testu antygenowego jest ograniczona, dlatego warto pamiętać, że może dawać fałszywie ujemne wyniki. Każdy ujemny wynik należy indywidualnie interpretować, biorąc pod uwagę przeprowadzony wywiad epidemiologiczny oraz stan kliniczny pacjenta. Do ujemnego wyniku możemy otrzymać zaświadczenie lekarskiew języku obcym w pliku PDF, które może być przydatne np. dla pracodawcy czy podczas podróży.

Opinie klientów - Zdrowegeny.pl

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic