Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Nutrigenomix - badanie predyspozycji genetycznych dotyczących żywienia i sportu

Nutrigenomix - badanie predyspozycji genetycznych dotyczących żywienia i sportu

4.7
Ocena użytkowników: 28 ocen

Data publikacji: 2021-08-05

Data aktualizacji: 2021-08-05

Personalizacja żywienia dzięki badaniom nutrigenetycznym  

W ostatnich lata wzrasta świadomość na temat naszych genów i ich wpływu na odżywianie  oraz aktywność fizyczną, a w konsekwencji na samopoczucie i rozwój niektórych schorzeń. Badania nutrigenetyczne umożliwiają wdrożenie spersonalizowanego żywienia dostosowanego indywidualnie do danej osoby i jej predyspozycji genetycznych. Są to testy opracowywane przez odpowiednich specjalistów na podstawie wiedzy z zakresu nutrigenetyki i nutrigenomiki.  

Termin nutrigenomika obejmuje interakcje pomiędzy żywnością, napojami i suplementami diety a oddziedziczonymi genami. Odżywianie oddziałuje na ekspresję genów m.in. poprzez mechanizmy epigenetyczne. Natomiast nutrigenetyka jest dyscypliną badającą różne reakcje fenotypowe takie jak np. poziom glukozy, masa ciała lub ciśnienie krwi na stosowaną dietę np. śródziemnomorską w zależności od genotypu osoby poddanej badaniu. Głównym celem nutrigenetyki i nutrigenomiki jest określenie, jak dany organizm reaguje na konkretne składniki znajdujące się w diecie.

Dlaczego warto znać swoje predyspozycje genetyczne?  

Personalizacja żywienia najczęściej stosowana jest w celu wspierania zdrowia, obniżenia ryzyka chorób dietozależnych oraz utrzymania prawidłowej masy ciała. Przykładem spersonalizowanego sposobu żywienia może być korzyść z ograniczenia spożycia kofeiny. Gen CYP1A2 odpowiada za metabolizm kofeiny w wątrobie. Jednak część populacji posiada wariant tego genu, który powoduje, że kofeina jest powoli metabolizowana co przy regularnym spożywaniu 2 lub więcej filiżanek kawy dziennie (powyżej 200 mg) zwiększa ryzyko nadciśnienia i zawału serca. Innym przykładem może być nietolerancja laktozy. Wielu dorosłych na całym świecie ma mutacje genu kodującego laktazę, w wyniku czego organizm nie wytwarza enzymu, warunkującego rozkład laktozy.

Czym różni się Nutrigenomix Wellness od Nutrigenomix Sport?  

Jednym z badań nutrigenetycznych jest badanie Nutrigenomix dostępne w dwóch wersjach do wyboru: Wellness i Sport. Obie wersje analizują 45 wariantów genów (70 polimorfizmów), które pozwalają na określenie uwarunkowań genetycznych osoby badanej dotyczących odżywiania i aktywności fizycznej.

Badanie Nutrigenomix ocenia predyspozycje genetyczne do:
  • metabolizmu składników odżywczych - witaminy A, B12, C, D, E, kwasu foliowego, żelaza i wapnia,
  • chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych - metabolizmu kofeiny, trójglicerydów, kwasów omega-3 i nasyconych kwasów tłuszczowych oraz ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 i nadciśnienia tętniczego,
  • kontroli wagi i składu ciała - metabolizmu tłuszczów, gospodarki energetycznej organizmu, wpływu aktywności fizycznej i spożycia białka na metabolizm,
  • nietolerancji pokarmowych - laktozy i glutenu,
  • nawyków żywieniowych - postrzeganie smaku słodkiego, tłuszczu, predyspozycje do podjadania, trawienia skrobi,
  • sprawności i aktywności fizycznej - motywacji i zaangażowania w ćwiczenia, możliwości wytrzymałościowych i siłowych organizmu, odczuwania bólu, ryzyka narażenia na uraz ścięgna Achillesa.  
Różnicą pomiędzy badaniem Nutrigenomix Wellness a Nutrigenomix Sport jest raport, który otrzymuje osoba badana po analizie próbki. Przy wyborze badania Nutrigenomix Sportu opis wyników jest dokładniejszy pod kątem odżywiania i predyspozycji pozwalających sportowcom zwiększyć wydajność swojego organizmu i poprawić wyniki sportowe. Świadomość w zakresie skłonności organizmu pomaga w ustaleniu planu żywieniowego dopasowanego indywidualnie do DNA osoby poddanej badaniu, który pozwoli na osiągnięcie lepszych wyników zdrowotnych i sportowych.

Oba warianty testu są badaniem wysyłkowym - po dokonaniu płatności zestaw zostanie dostarczony pod wskazany przy zakupie adres drogą kurierską. Po pobraniu próbki należy ją odesłać również za pomocą kuriera do laboratorium. Dzięki badaniu możemy wprowadzić działania mające na celu poprawę samopoczucia i stanu zdrowia oraz zapobiec schorzeniom dietozależnym w przyszłości.W swojej ofercie posiadamy również inne badania nutrigenetyczne np. GENOdiagDIETA i Genodiet iGenesis Completo 9.  

Jak często należy wykonywać badania nutrigenetyczne?

Testy genetyczne do których należą badania nutrigenetyczne, wystarczy wykonać raz w ciągu całego życia. Predyspozycje genetyczne się nie zmieniają, a uzyskany wynik badania będzie aktualny do końca życia i się nie zmieni.   

Bibliografia:

  1. El-Sohemy A., Cornelis M.C., Kabagambe E.K., Campos H., Coffee, CYP1A2 genotype and risk of myocardial infarction. Genes & Nutrition 2007;2:155-156.
  2. Ordovas J.M., Ferguson L.R., Tai E.S., Mathers J.C., Personalised nutrition and health. BMJ 2018; 361.

Aktualizacja: 2021-08-05

To badanie będzie pomocne:

Nutrigenomix Wellness

Cena online:

2587.00 
Technologia badania:PCR

Czas oczekiwania na wynik:do 4 tygodni od zarejestrowania próbki w laboratorium

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

Dostępne testy

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic