Zwyrodnienie plamki żółtej - objawy, diagnostyka, profilaktyka
Data publikacji: 2015-10-21
Data aktualizacji: 2021-09-15
Plamka żółta jest największym skupiskiem fotoreceptorów reagujących na światło, głównie tzw. czopków, które umożliwiają postrzeganie kolorów w świetle dziennym oraz obiektów znajdujących się w centrum pola widzenia, gdyż część z nich ma bezpośrednie połączenie z komórkami zwojowymi nerwu wzrokowego.
Postacie choroby
Wyróżnia się dwie postacie schorzenia AMD:
- Postać sucha - występuje u około 80-90 % wszystkich przypadków i ujawnia się stopniowo. Proces starzenia zaburza przemianę materii w komórkach plamki żółtej, czego efektem jest magazynowanie substancji szkodliwych i obumieranie komórek, co prowadzi stopniowo do pogorszenia i utraty wzroku.
- Wysiękowe (mokre) AMD - występuje rzadziej, ale częściej prowadzi do utraty wzroku
Za pojawienie się tego typu AMD odpowiedzialny jest wzrost w obszarze plamki patologicznych naczyń krwionośnych, które są nieszczelne i kruche. Wyciekające z nich płyny oraz krew powodują nadmierne gromadzenie się płynu w tkankach, co uszkadza plamkę żółtą. Częstym objawem jest zaburzenie centralnego pola widzenia, tzw. mroczek centralny. Ta postać choroby jest spotykana rónież u osób młodych.
Objawy zwyrodnienia plamki żółtej
Początkowo AMD u większości osób jest niezauważalne, gdyż zmiany zwyrodnieniowe występują tylko w jednym oku, a oko zdrowe przejmuje funkcje chorego. W późniejszym stadium mamy do czynienia już ze znacznym pogorszeniem jakości widzenia oraz objęciem procesem chorobowym również drugiego oka (przeważnie w ciągu 5 lat od zdiagnozowania choroby).
Do głównych objawów AMD należą:
- Zniekształcenie linii prostych
- Problemy z czytaniem
- Zaburzenia widzenia centralnego
- Rozmycie krawędzi
- Problemy z rozróżnianiem kolorów
Czynniki ryzyka AMD
Dokładne podłoże powstawania schorzenia jest wciąż przedmiotem badań. Wiadomo jednak, że największy udział mają takie czynniki jak:wiek - ryzyko choroby rośnie z wiekiem, obecnie choroba ta dotyczy 5-10% osób w wieku 65-75 lat i 20-30% osób w wieku ponad 75 lat
- uwarunkowania genetyczne - bliski członek rodziny chorujący na zwyrodnienie plamki żółtej
- choroby układu sercowo-naczyniowego
- palenie papierosów
- wieloletnie narażenie na intensywne światło
- jasny kolor tęczówki i biały kolor skóry
- niedobór luteiny i i zeaksantyny
- niedobór przeciwutleniaczy (np. witaminy C, witaminy E, beta-karotenu, selenu)
Czynniki genetyczne zwyrodnienia plamki żółtej
Najnowsze badania wskazują na to, że mutacje w obrębie genów kodujących tzw. czynnik H oraz mutacje białka kodowanego przez gen ARMS2 przyczyniają się do rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej.Czynnik H jest białkiem kodowanym przez gen CHF, znajdujący się na długim (q) ramieniu chromosomu 1 w pozycji 32. Białko to odpowiada za hamowanie reakcji układu immunologicznego na infekcje bakteryjne i wirusowe po zwalczeniu zagrożenia, a mutacja zaburza tę zdolność, co prowadzi do niebezpiecznego dla zdrowia utrzymywania się stanów zapalnych w organizmie. Mutacje genu CHF zostały również wykryte w innych schorzeniach, takich jak błoniasto-rozplemowe kłębuszkowe zapalenie nerek (MPGN) i nietypowy zespół hemolityczno-mocznicowy.
Białko kodowane przez gen ARMS2 zlokalizowane zostało głównie w łożysku i siatkówce oka, lecz jego funkcja nie jest do końca poznana. Gen ARMS2 znajduje się na długim (q) ramienia chromosomu 10 w obszarze znanym jako 10q26. Region ten jest silnie związany z ryzykiem rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej.
Mutacje (polimorfizmy) w genie CFH (Y402H) oraz w genie ARMS2 (A69S) są najistotniejsze z punktu widzenia rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej. Ryzyko wystąpienia choroby ze względu na mutacje może wzrosnąć:
- 2-4 krotnie, jeżeli obecna jest mutacja w jednym z dwóch kopii genu CFH bądź ARMS2
- 8-krotnie, jeżeli posiadamy mutację w obydwu kopiach jednego z genów
- 50-krotnie, w przypadku obecności mutacji zarówno w obydwu kopiach genu CFH oraz genu ARMS2.
Ponadto, poprzez połączenie mutacji oraz czynników środowiskowych, ryzyko wzrasta diametralnie, np. u osoby palącej z mutacją w genie CFH - ponad 30-krotnie.
Diagnostyka
Chorobę stwierdza się podczas badania okulistycznego, dlatego osoby po 40-tym roku życia powinny kontrolne badania powatrzać co dwa lata. Badania pomocne w diagnozowaniu zwyrodnienia plamki żółtej to:
- angiografia fluoresceinowa - kontrastowe badanie naczyń krwionośnych dna oka. W celu wykonania badania pacjentowi podaje się dożylnie barwnik, aby następnie przy użyciu specjalnego aparatu wykonać zdjęcia dna oka.
- test Amslera pozwalający określić stan plamki żółtej oraz jej okolicy. Można przeprowadzić go także samodzielnie: należy wziąć kartkę w kratkę i namalować na niej punkt. Patrząc na niego z odległości 30 cm należy
Zasady wykonywania testu Amslera:
- Jeżeli posiadasz okulary do czytania, to je załóż
- Zasłoń jedno oko.
- Drugim okiem patrz w centralny punkt siatki – czarną kropkę.
- Następnie oceń:
- czy wszystkie linie są liniami prostymi
- czy wszystkie kwadraty mają taki sam rozmiar
- czy linie kratki nie zbliżają się do siebie lub się nie oddalają
- Wykonaj test dla drugiego oka.
Zasady wykonywania testu Amslera:
- Masz okulary do czytania, to je załóż
- Trzeba zasłonić jedno oko.
- Drugim okiem patrz w centralny punkt siatki – czarną kropkę.
- Następnie oceń:
- czy wszystkie linie są liniami prostymi,
- czy wszystkie kwadraty mają taki sam rozmiar
- Wykonaj test dla drugiego oka.
Pamiętaj! Jeżeli widzisz krzywe linie lub nierówne kwadraty koniecznie zgłoś się do okulisty.
- aplikacja mVT - aplikacja na iPada i smartfony Apple Inc. pozwalająca na wstępną diagnozę oraz monitorowanie schorzenia, dzięki wykonaniu kilku krótkich testów za pośrednictwem telefonu. Aplikacja posiada również fukncję automatycznego przesyłania wyników do specjalnego portalu, a w przypadku nieprawidłowych wyników pacjenta, powiadamia prowadzącego lekarza okulistę poprzez alert. W kwietniu 2015 roku uzyskała ona pozytywną opinię amerykańskiej Agencji Żywności i Leków.
- przeprowadzenie badania genetycznego w kierunku występowania mutacji w genach CFH i ARMS2. Pozwoli ono na wykrycie predyspozycji do rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej, co ma duże znaczenie w profilaktyce.
- jednym z czynników ryzyka są choroby sercowo-naczyniowe, dlatego pomocne może być badanie genetyczne genu PAI-1 (SERPINE1), które pozwala określić predyspozycje do tego rodzaju schorzeń.
Leczenie
Obecnie stosowane leczenie obejmuje jedynie leczenie objawowe, gdyż nie jest znana przyczyna choroby. Terapie dobiera się w zależności od odmiany AMD. Pacjentom cierpiącym na suche AMD zaleca się wzbogacenie diety o owoce i warzywa oraz zażywanie leków poprawiających ukrwienie. Korzystnie wpływa również obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.
Leczenie wysiękowej postaci AMD jest nieco bardziej skomplikowane i polega na niszczeniu nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Może odbyć się z wykorzystaniem światła lasera, ale tylko wtedy, gdy patogenne naczynia nie znajdują się w centrum plamki. Inną stosowaną metodą jest terapia fotodynamiczna, w której patologiczne naczynia uwidaczniane są za pomocą barwnika (wprowadzonego wcześniej do krwioobiegu) i wybiórczo niszczone przez laser.
W rzadkich przypadkach stosuje się również leczenie chirurgiczne.
Leczenie farmakologiczne tej postaci AMD polega na podawaniu sterydów (wewnątrzgałkowo lub okołgałkowo) oraz blokerów VEGF.
Istnieje również wiele suplementów diety i leków dostępnych bez recepty, zawierających głównie beta-karoten, witaminy C, E, PP, a także cynk i selen, które mają działanie profilaktyczne oraz lecznicze w początkowym stadium AMD.
Profilaktyka zwyrodnienia plamki żółtej
Zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą związaną z wiekiem, ciężko jest jej więc uniknąć, ale możliwe jest znaczne opóźnienie wieku jej wystąpienia oraz stopnia rozwoju. Badania wskazują na dużą rolę profilaktyki, która odpowiednio zastosowana może zmiejszyć ryzyko choroby aż o 25%. Ważną formą profilaktyki jest przeprowadzenie badania genetycznego, pozwalającego na wykrycie mutacji w genach CFH i ARMS2. Umożliwi to ocenę predyspozycji do zachorowania, a w przypadku wykrycia mutacji pozwoli wdrożyć działania zapobiegające rozwinięciu się choroby. U nosicieli mutacji w genie CFH i/lub ARMS2 wskazane jest regularne wykonywanie testu Amslera i kontrola okulistyczna oraz przestrzeganie odpowiednich zaleceń dotyczących trybu życia i diety. Dieta powinna składać się głównie z warzyw, szczególnie żółtych (stanowiących źródło karotenoidów) oraz owoców, a ubogiej w tłuszcze. W przypadku znacznych niedoborów zalecane jest przyjmowanie preparatów witaminowo-mineralnych. Koniecznie trzeba też regularnie kontrolować poziom cholesterolu oraz chronić oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
To badanie będzie pomocne:
Cena w placówce
Cena online: