Hipercholesterolemia - przyczyny, objawy i leczenie
Data publikacji: 2021-03-30
Data aktualizacji: 2021-03-30
Co to jest hipercholesterolemia?
Hipercholesterolemia
nie daje żadnych objawów. Zdiagnozować ją pozwalają badania laboratoryjne z
krwi (lipidogram), które oceniają stężenie trójglicerydów (TG), cholesterolu
całkowitego (TC) oraz jego frakcji LDL i HDL.
Hipercholesterolemia zwiększa ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych: choroby wieńcowej, zawału serca, udaru mózgu oraz nawet zgonu.
Genetyczna hipercholesterolemia rodzinna
Hipercholesterolemia rodzinna (ang. familial hypercholesterolemia, w skrócie FH) jest zaburzeniem dziedziczonym od jednego z rodziców, najczęściej spowodowanym dominującymi autosomalnymi mutacjami w genie LDLR, kodującym receptor LDL. Heterozygotyczna rodzinna hipercholesterolemia (HeFH) występuje u około 1 na 250 do 1 na 500 osób. Natomiast homozygotyczna rodzinna hipercholesterolemia (HoFH) jest bardzo rzadka (1 na 300 000 do 1 na 500 000). FH wpływa na metabolizm cząsteczek lipoprotein o małej gęstości (LDL) i charakteryzuje się ich podwyższonym od urodzenia poziomem, co w konsekwencji prowadzić do rozwoju chorób układu krążenia takich jak choroba niedokrwienna serca.
Jak rozpoznać hipercholesterolemię rodzinną?
Leczenie i zapobieganie hipercholesterolemii
Zalecenia dietetyczne w hipercholesterolemii
Powiązane tematy:
Bibliografia:
- Santini A. i Novellino E., Nutraceuticals in hypercholesterolaemia: an overview. British Journal of Pharmacology 2017; 174:1450–1463.
- Soran H., Adam S., Mohammad J.B. i wsp., Hypercholesterolaemia - practical information for non-specialists. Archives of Medical Science 2018; 14(1):1-21.
Autor merytoryczny: Mgr Monika Ostasz, Dietetyk