Choroby weneryczne - rodzaje i objawy

czwartek 10:23 - 12.05.2016
Ocena Zdrowegeny.pl (10 Ocen)
4.5
Choroby weneryczne - rodzaje i objawy

Choroby weneryczne to grupa schorzeń przenoszonych drogą płciową - w Polsce choroby te ciągle pozostają tematem tabu, pomimo ich częstego występowania. W przebiegu tych schorzeń w wielu przypadkach nie pojawiają się żadne objawy, co utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Nieleczone choroby weneryczne mogą natomiast prowadzić do wystąpienia powikłań groźnych nie tylko dla naszego zdrowia, ale także życia.

Choroby weneryczne to ciągle poważny problem w Polsce i na świecie

Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia, codziennie na całym świecie chorobą weneryczną zaraża się ponad milion osób. W Polsce w przeciągu ostatnich lat liczba diagnozowanych przypadków zwiększyła się o ok. 30%. Szacuje się jednak, że rzeczywista liczba chorych jest zdecydowanie większa, ponieważ wielu z nich wstydzi się zgłosić swój problem lekarzowi. Niektóre infekcje mogą natomiast nie powodować żadnych objawów przez lata - w takim przypadku zakażone osoby nawet nie podejrzewają, że mogłyby być chore. Niestety, wiąże się to z brakiem diagnozy i brakiem leczenia, a stanowi zagrożenie nie tylko dla samego chorego, ale również dla jego seksualnych partnerów.

Schorzeniem przenoszonym drogą płciową można zarazić się na skutek kontaktów seksualnych (waginalnych, analnych czy oralnych) z osobą chorą. Ryzyko zakażenia zwiększa się w przypadku posiadania licznych partnerów seksualnych i niestosowania prezerwatywy. Choroba weneryczna może więc dotyczyć każdego, kto kiedykolwiek miał kontakty seksualne z osobą o nieznanym stanie zdrowia. W ramach profilaktyki chorób wenerycznych zaleca się, aby testy w tym kierunku wykonywały przynajmniej raz w roku wszystkie osoby aktywne seksualnie.

Przeprowadzenie odpowiednich badań jest kluczowe - pozwala na postawienie odpowiedniej diagnozy i wdrożenie leczenia, które uchroni osobę zakażoną przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi w przyszłości. Ponadto, świadomość własnej choroby zapobiegnie również nieumyślnemu zarażaniu kolejnych osób.

Choroby weneryczne - rodzaje i objawy, które mogą pojawić się w ich przebiegu

W zależności od przyczyny wywołującej daną chorobę weneryczną, schorzenia te dzielą się na cztery główne grupy - bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze i grzybicze.

Pakiet badań w kierunku chorób wenerycznych

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy jesteś nosicielem bakterii lub wirusów powodujących takie choroby jak kiła, chlamydioza czy opryszczka narządów płciowych, wykonaj badanie w tym kierunku. W przypadku potwierdzenia infekcji wczesna diagnoza uchroni Cię przed poważnymi powikłaniami.

W pakiecie realizowane są badania w kierunku:

kiły

chlamydiozy

zakażenia HSV

zakażenia HIV

Dowiedz się więcej

Najczęstszą chorobą bakteryjną jest chlamydioza, wywoływana przez bakterię Chlamydia trachomatis. W przebiegu chlamydiozy u większości zakażonych nie występują żadne objawy - ich brak przyczynia się do tak powszechnego występowania tej choroby. U niektórych kobiet bakteria wywołuje takie symptomy jak upławy, bóle podbrzusza, krwawienia międymiesiączkowe, u niektórych mężczyzn występuje zaś częstomocz i pieczenie przy oddawaniu moczu. Nierozpoznana i nieleczona chlamydioza skutkuje niepłodnością (męską i żeńską), bardzo ważne jest więc jej wczesne wykrycie.

Do bardzo częstych chorób wenerycznych zalicza się również opryszczkę narządów płciowych, spowodowaną infekcją wirusem Herpes Simplex (HSV). Infekcja ta objawia się występowaniem na błonach śluzowych i skórze narządów płciowych charakterystycznych pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym, ponadto mogą także pojawić się bóle głowy, gorączka i ogólne osłabienie - symptomy te ustępują po upływie kilku tygodni. Dostępne dotychczas metody leczenia tej choroby nie pozwalają na całkowite wyeliminowanie wirusa z organizmu, łagodzą jednak objawy choroby i przyspieszają ich zanikanie. Obecność wirusa HSV w organizmie wiąże się jednak z występowaniem nawrotów co kilka-kilkanaście miesięcy - nawrotom choroby sprzyja obniżona odporność organizmu.

Pakiet badań genetycznych w kierunku chorób wenerycznych

Proste badanie DNA z moczu pozwoli na sprawdzenie, czy jesteś nosicielem 7 patogenów odpowiedzialnych za takie choroby jak chlamydioza, rzeżączka, rzęsistkowica czy zakażenie mykoplazmami płciowymi. W przypadku potwierdzenia infekcji wczesna diagnoza zapobiegnie poważnym powikłaniom zdrowotnym.

W pakiecie realizowane są badania w kierunku:

rzeżączki

chlamydiozy

rzęsistkowicy

infekcji mykoplazmami płciowymi

Dowiedz się więcej

Najczęstszą pasożytniczą chorobą przenoszoną poprzez kontakty seksualne jest rzęsistkowica, wywoływana przez pierwotniaka rzęsistka pochwowego - schorzenie to występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. W niektórych przypadkach rzęsistkowica przebiega bezobjawowo, u pozostałych osób występują takie dolegliwości jak bóle podbrzusza, upławy, uczucie pieczenia w pochwie lub cewce moczowej, bolesne parcie na mocz, częstomocz czy gorączka.

Grzybiczą chorobą weneryczną jest natomiast drożdżyca narządów płciowych, którą wywołują grzyby z rodzaju Candida (najczęściej jest to grzyb Candida albicans). Drożdżyca pochwy najczęściej rozwija się na skutek długotrwałego stosowania antybiotyków - u ok. 30% kobiet zakażenie to przebiega bezobjawowo, co często skutkuje transmisją choroby na partnera seksualnego. Wśród występujących u kobiety symptomów drożdżycy wyróżnia się świąd i uczucie pieczenia w pochwie, ropne upławy, zaczerwienienie błon śluzowych, u mężczyzn natomiast choroba objawia się podrażnieniem i stanem zapalnym żołędzi i wewnętrznej powierzchni napletka (u mężczyzn choroba również może przebiegać bezobjawowo).

Statystyki:
0 komentarzy
734 wyświetleń

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy - skomentuj pierwszy!

Pakiet badań wenerycznych

  • Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową - można się nimi zarazić na skutek kontaktów seksualnych z osobą zakażoną
  • Niektóre choroby weneryczne stanowią zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale również życia - dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza i podjęcie odpowiedniego leczenia

Test wskaże poziom ryzyka związanego z zachorowaniem na:

Analizę próbki krwi w laboratorium

Wynik badania diagnostycznego dostępny online

Obsługę kurierską do laboratorium

2 zestawy do pobrania krwi z palca

Cena badania:

169 zł