Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Dowiedz się jakie są rodzaje i objawy Chorób wenerycznych

Choroby weneryczne - rodzaje i objawy

4.5
Ocena klientów: 23 ocen

Data publikacji: 2016-05-12

Data aktualizacji: 2018-10-09

Choroby weneryczne to ciągle poważny problem w Polsce i na świecie

Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia, codziennie na całym świecie chorobą weneryczną zaraża się ponad milion osób. W Polsce w przeciągu ostatnich lat liczba diagnozowanych przypadków zwiększyła się o ok. 30%, a mimo to choroby weneryczne wciąż stanowią temat tabu. Szacuje się jednak, że rzeczywista liczba chorych jest zdecydowanie większa, ponieważ wielu z nich wstydzi się zgłosić swój problem lekarzowi. Niektóre infekcje mogą natomiast nie powodować żadnych objawów przez lata - w takim przypadku zakażone osoby nawet nie podejrzewają, że mogłyby być chore. Niestety, wiąże się to z brakiem diagnozy i brakiem leczenia, a stanowi zagrożenie nie tylko dla samego chorego, ale również dla jego seksualnych partnerów.

Schorzeniem przenoszonym drogą płciową można zarazić się na skutek kontaktów seksualnych (waginalnych, analnych czy oralnych) z osobą chorą. Ryzyko zakażenia zwiększa się w przypadku posiadania licznych partnerów seksualnych i niestosowania prezerwatywy. Choroba weneryczna może więc dotyczyć każdego, kto kiedykolwiek miał kontakty seksualne z osobą o nieznanym stanie zdrowia. W ramach profilaktyki chorób wenerycznych zaleca się, aby testy w kierunku chorób wenerycznych wykonywały przynajmniej raz w roku wszystkie osoby aktywne seksualnie.

Przeprowadzenie odpowiednich badań jest kluczowe - pozwala na postawienie odpowiedniej diagnozy i wdrożenie leczenia, które uchroni osobę zakażoną przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi w przyszłości. Ponadto, świadomość własnej choroby zapobiegnie również nieumyślnemu zarażaniu kolejnych osób.

Choroby weneryczne - rodzaje i objawy, które mogą pojawić się w ich przebiegu

W zależności od przyczyny wywołującej daną chorobę weneryczną, schorzenia te dzielą się na cztery główne grupy:

  • bakteryjne,
  • wirusowe,
  • pasożytnicze (np. wszawica),
  • grzybicze.Choroby weneryczne - objawy, które mogą pojawić się w ich przebiegu

Chlamydioza

Najczęstszą chorobą bakteryjną jest chlamydioza, wywoływana przez bakterię Chlamydia trachomatis. W przebiegu chlamydiozy u większości zakażonych nie występują żadne objawy - ich brak przyczynia się do tak powszechnego występowania tej choroby. U niektórych kobiet bakteria wywołuje takie symptomy jak upławy, bóle podbrzusza, krwawienia międymiesiączkowe, u niektórych mężczyzn występuje zaś częstomocz i pieczenie przy oddawaniu moczu. Nierozpoznana i nieleczona chlamydioza skutkuje niepłodnością (męską i żeńską), bardzo ważne jest więc jej wczesne wykrycie.


Opryszczka narządów płciowych

Do bardzo częstych chorób wenerycznych zalicza się również opryszczkę narządów płciowych, spowodowaną infekcją wirusem Herpes Simplex (HSV).

Infekcja HSV objawia się:

  • występowaniem na błonach śluzowych i skórze narządów płciowych charakterystycznych pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym,
  • bólami głowy,
  • gorączką,
  • ogólnym osłabieniem.

Symptomy te ustępują po upływie kilku tygodni. Dostępne dotychczas metody leczenia tej choroby nie pozwalają na całkowite wyeliminowanie wirusa z organizmu, łagodzą jednak objawy choroby i przyspieszają ich zanikanie. Obecność wirusa HSV w organizmie wiąże się jednak z występowaniem nawrotów co kilka-kilkanaście miesięcy - nawrotom choroby sprzyja obniżona odporność organizmu.Rzęsistkowica

Najczęstszą pasożytniczą chorobą przenoszoną poprzez kontakty seksualne jest rzęsistkowica, wywoływana przez pierwotniaka rzęsistka pochwowego - schorzenie to występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. W niektórych przypadkach rzęsistkowica przebiega bezobjawowo.

U pozostałych osób występują takie dolegliwości jak:

  • bóle podbrzusza,
  • upławy,
  • uczucie pieczenia w pochwie lub cewce moczowej,
  • bolesne parcie na mocz,
  • częstomocz,
  • gorączka.

Drożdżyca narządów płciowych

Grzybiczą chorobą weneryczną jest natomiast drożdżyca narządów płciowych, którą wywołują grzyby z rodzaju Candida (najczęściej jest to grzyb Candida albicans). Drożdżyca pochwy najczęściej rozwija się na skutek długotrwałego stosowania antybiotyków - u ok. 30% kobiet zakażenie to przebiega bezobjawowo, co często skutkuje transmisją choroby na partnera seksualnego. Wśród występujących u kobiety symptomów drożdżycy wyróżnia się świąd i uczucie pieczenia w pochwie, ropne upławy, zaczerwienienie błon śluzowych, u mężczyzn natomiast choroba objawia się podrażnieniem i stanem zapalnym żołędzi i wewnętrznej powierzchni napletka (u mężczyzn choroba również może przebiegać bezobjawowo).

To badanie będzie pomocne:

Pakiet badań wenerycznych - realizacja wysyłkowa

Cena online:

219.00 
Technologia badania:ELISA, test immunochromatograficzny

Czas oczekiwania na wynik:do 5 dni roboczych od otrzymania próbki przez laboratorium

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

Dostępne testy

Opinie klientów - Zdrowegeny.pl

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic