Bakteryjne choroby weneryczne - chlamydioza i kiła

niedziela 09:17 - 08.05.2016
Ocena Użytkowników (1 Ocen)
5.0
Bakteryjne choroby weneryczne - chlamydioza i kiła
Choroby weneryczne to grupa schorzeń przenoszonych przez kontakty seksualne - przyczyną ich występowania są między innymi infekcje bakteryjne. Choroby te stanowią duże zagrożenie dla naszego zdrowia, ponieważ niewykryte i nieleczone prowadzą do groźnych powikłań. Ogromnie ważne jest więc ich wczesne wykrycie i wdrożenie odpowiednich terapii.

Chlamydioza i kiła to jedne z najczęściej występujących bakteryjnych chorób wenerycznych

Choroby weneryczne, ze względu na przyczynę rozwoju, można podzielić na kilka głównych grup: choroby bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze i grzybicze - do najpowszechniejszych infekcji bakteryjnych należy chlamydioza oraz kiła.

Chlamydioza rozwija się na skutek infekcji bakterią Chlamydia trachomatis i najczęściej dotyka młode osoby aktywne seksualnie, posiadające wielu partnerów seksualnych. W przebiegu chlamydiozy najczęściej nie występują żadne objawy - chory nie ma więc świadomości infekcji przez wiele lat. U niektórych zakażonych bakterią Chlamydia trachomatis pojawiają się jednak takie objawy jak bóle podbrzusza, upławy czy krwawienia międzymiesiączkowe u kobiet oraz częstomocz i uczucie pieczenia przy oddawaniu moczu u mężczyzn. Konsekwencją nieleczonej chlamydiozy jest niepłodność (mężczyzn i kobiet), większe ryzyko nawracających poronień i ciąży pozamacicznej, uszkodzenie układu immunologicznego i nerwowego, a także bóle i zapalenie stawów.

Kiła z kolei wywoływana jest przez bakterię Treponema pallidum (krętek blady) - przebieg tej choroby jest bardzo podstępny, co sprawia, że w niektórych przypadkach jest ona prawidłowo diagnozowana dopiero po upływie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. Wyróżnia się cztery stadia zaawansowania kiły - stadium pierwotne, wtórne, utajone oraz późne.

Pakiet badań w kierunku chorób wenerycznych

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy jesteś nosicielem bakterii lub wirusów powodujących takie choroby jak kiła, chlamydioza czy opryszczka narządów płciowych, wykonaj badanie w tym kierunku. W przypadku potwierdzenia infekcji wczesna diagnoza uchroni Cię przed poważnymi powikłaniami.

W pakiecie realizowane są badania w kierunku:

kiły

chlamydiozy

zakażenia HSV

zakażenia HIV

Dowiedz się więcej

Stadium pierwotne ujawnia się po kilkunastu dniach od momentu zakażenia i objawia się występowaniem w zainfekowanych przez bakterię miejscach niebolesnych owrzodzeń, które ustępują samoistnie. Oczywiście nie oznacza to pokonania choroby, ale jej przejście w kolejne stadium - utajone lub wtórne. W przebiegu kiły wtórnej, po około trzech miesiącach od pierwotnego zakażenia u chorego pojawiają się takie dolegliwości jak bóle głowy, bóle gardła, powiększenie węzłów chłonnych, gorączka czy wysypka na skórze dłoni i stóp - symptomy te również zanikają samoistnie. W przebiegu kiły utajonej nie występują natomiast żadne objawy, pomimo ciągłej obecności Treponema pallidum w organizmie.

Ostatni etap kiły to stadium późne, które ujawnia się zazwyczaj po kilkunastu (w niektórych przypadkach nawet po kilkudziesięciu) latach od momentu zakażenia. W fazie tej dochodzi do poważnych zaburzeń funkcjonowania organizmu, mogą wystąpić takie objawy jak zaburzenia świadomości, zmiany osobowości, zaniki pamięci, silne bóle głowy czy nadmierne pobudzenie. Ponadto, wieloletnia infekcja Treponema pallidum jest przyczyną uszkodzenia takich narządów jak narząd wzroku, kości, stawy, serce czy wątroba, co może doprowadzić do śmierci chorego.

Chlamydiozę i kiłę można wykryć przy pomocy prostych badań

Niewykryte i nieleczone bakteryjne choroby weneryczne mogą mieć poważne konsekwencje - ważna jest więc odpowiednio wczesna diagnoza. Najprostsze testy w kierunku chlamydiozy i kiły polegają na analizie laboratoryjnej krwi pod kątem obecności przeciwciał skierowanych przeciwko danej bakterii - badania weneryczne można wykonać już nawet bez wychodzenia z domu, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla pacjenta. Świadomość choroby jest ogromnie ważna - jest podstawą do wdrożenia leczenia (polegającego na przyjmowaniu antybiotyków), a także zapobiega przed nieświadomym zarażaniem innych osób.

Pakiet badań genetycznych w kierunku chorób wenerycznych

Proste badanie DNA z moczu pozwoli na sprawdzenie, czy jesteś nosicielem 7 patogenów odpowiedzialnych za takie choroby jak chlamydioza, rzeżączka, rzęsistkowica czy zakażenie mykoplazmami płciowymi. W przypadku potwierdzenia infekcji wczesna diagnoza zapobiegnie poważnym powikłaniom zdrowotnym.

W pakiecie realizowane są badania w kierunku:

rzeżączki

chlamydiozy

rzęsistkowicy

infekcji mykoplazmami płciowymi

Dowiedz się więcej

Badaniom w kierunku kiły i chlamydiozy powinny poddać się wszystkie osoby, które miały kiedykolwiek kontakty seksualne z kimś o nieznanym stanie zdrowia. Ryzyko zakażenia rośnie w przypadku posiadania licznych seksualnych partnerów, a także niestosowaniu prezerwatyw - prezerwatywy znacznie zmniejszają ryzyko transmisji bakterii, ale nie chronią przed zakażeniem całkowicie. Ponadto, test na choroby weneryczne powinny koniecznie wykonać kobiety planujące ciążę lub będące już w ciąży - potwierdzenie infekcji pozwoli na wdrożenie odpowiednich działań, zmniejszających ryzyko transmisji bakterii z matki na płód.

Aktualizacja: 2018-10-27

Statystyki:
0 komentarzy
3603 wyświetleń

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy - skomentuj pierwszy!

Pakiet badań wenerycznych z moczu

  • Pakiet badań MOLEKULARNYCH na choroby weneryczne przeznaczony jest dla wszystkich osób aktywnych seksualnie - w szczególności w przypadku częstej zmiany partnerów seksualnych i niestosowania prezerwatywy
  • Choroby weneryczne to schorzenia przenoszone poprzez kontakty seksualne – mogą one stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnoza
  • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

Test wskaże poziom ryzyka związanego z zachorowaniem na:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

zakażenie mykoplazmami płciowymi

Zdrowegeny.pl Tick Icon

rzeżączkę

Zdrowegeny.pl Tick Icon

rzęsistkowicę

Zdrowegeny.pl Tick Icon

chlamydiozę

Cena badania:

345 zł