Co to są choroby weneryczne?

wtorek 08:12 - 19.04.2016
Ocena Zdrowegeny.pl (10 Ocen)
4.5
Co to są choroby weneryczne?

Terminem choroby weneryczne określane są wszystkie schorzenia przenoszone poprzez kontakty seksualne - choroby te nadal występują powszechnie w naszym społeczeństwie, pomimo znacznego postępu medycyny i zwiększenia świadomości społecznej. Chorobom wenerycznym często nie towarzyszą żadne dolegliwości, co znacznie utrudnia ich wykrycie. Odpowiednio wczesna diagnoza ma jednak kluczowe znaczenie, ponieważ nieleczone schorzenia weneryczne stanowią duże ryzyko powikłań, które mogą doprowadzić nawet do śmierci chorego.


Choroby weneryczne to ciągle powszechny problem w Polsce i na świecie

Statystyki wskazują, że każdego dnia na świecie ponad milion ludzi zaraża się chorobą weneryczną. W Polsce, w ciągu ostatnich kilku lat liczba diagnozowanych przypadków takich schorzeń wzrosła o 30% - szacuje się, że osób zakażonych jest jednak znacznie więcej. Choroby weneryczne to ciągle temat tabu, wielu ludzi wstydzi się więc zgłosić ze swoim problemem do specjalisty. Ponadto, choroby te często przebiegają bezobjawowo, wielu zakażonych nie podejrzewa więc nawet żadnej infekcji.

Choroby weneryczne można podzielić na kilka głównych grup w zależności od przyczyny zakażenia - wyróżnia się więc choroby bakteryjne (chlamydioza, kiła), wirusowe (opryszczka narządów płciowych, AIDS), pasożytnicze (rzęsistkowica) i grzybicze (kandydoza). Chorobą weneryczną zarazić się można poprzez kontakty seksualne (zarówno waginalne, jak i oralne i analne) z osobą zakażoną - ryzyko zarażenia wzrasta w przypadku posiadania wielu partnerów seksualnych i niekorzystania z prezerwatywy podczas stosunku seksualnego.

Schorzenie przenoszone drogą płciową może więc dotyczyć każdej osoby, która miała kiedykolwiek kontakt seksualny z kimś o niepewnym w 100% stanie zdrowia - zaleca się więc, aby badaniom przesiewowym w kierunku chorób wenerycznych poddawały się co najmniej raz w roku wszystkie aktywne seksualnie osoby. Świadomość infekcji jest bardzo ważna, ponieważ pozwala na wdrożenie odpowiednich terapii, które pozwolą na uniknięcie poważnych powikłań. Ponadto, wiedza o danej chorobie zapobiegnie nieświadomemu zarażeniu partnerów seksualnych.

Najczęściej występujące w Polsce choroby weneryczne

Wśród najczęściej diagnozowanych chorób wśród Polaków wyróżnia się kiłę, chlamydiozę czy opryszczkę narządów płciowych.

Pakiet badań w kierunku chorób wenerycznych

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy jesteś nosicielem bakterii lub wirusów powodujących takie choroby jak kiła, chlamydioza czy opryszczka narządów płciowych, wykonaj badanie w tym kierunku. W przypadku potwierdzenia infekcji wczesna diagnoza uchroni Cię przed poważnymi powikłaniami.

W pakiecie realizowane są badania w kierunku:

kiły

chlamydiozy

zakażenia HSV

zakażenia HIV

Dowiedz się więcej

Kiła spowodowana jest infekcją bakterią Treponema pallidum (krętkiem bladym)Treponema pallidum (krętkiem bladym), wyróżnia się cztery stadia tej choroby - pierwotne, wtórne, utajone oraz późne. Kiła pierwotna ujawnia się po 2 tygodniach od momentu zakażenia, w jej przebiegu w miejscach kontaktu z bakterią tworzą się niebolesne owrzodzenia, które ustępują samoistnie w ciągu kilkunastu dni. Następnie po upływie około 2-3 miesięcy od pierwotnego zakażenia występują objawy kiły wtórnej - wśród nich wyróżnia się powiększenie węzłów chłonnych, bóle gardła i głowy czy wysypkę na skórze dłoni, głowy i stóp. Choroba niewyleczona na tym etapie przechodzi w stadium utajone - w tej fazie nie występują żadne symptomy, ale krętek blady ciągle egzystuje w organizmie i prowadzi do jego uszkodzenia. Ostatnie stadium choroby - kiła późna - ujawnia się po kilku, a nawet kilkunastu latach od momentu zakażenia. W jej przebiegu na skórze pacjenta pojawiają się guzkowate zmiany (tzw. kilaki), a także dochodzi do uszkodzenia takich narządów jak serce i wątroba, co prowadzi do zgonu chorego.

Pakiet badań genetycznych w kierunku chorób wenerycznych

Proste badanie DNA z moczu pozwoli na sprawdzenie, czy jesteś nosicielem 7 patogenów odpowiedzialnych za takie choroby jak chlamydioza, rzeżączka, rzęsistkowica czy zakażenie mykoplazmami płciowymi. W przypadku potwierdzenia infekcji wczesna diagnoza zapobiegnie poważnym powikłaniom zdrowotnym.

W pakiecie realizowane są badania w kierunku:

rzeżączki

chlamydiozy

rzęsistkowicy

infekcji mykoplazmami płciowymi

Dowiedz się więcej

Kolejną często występującą chorobą przenoszoną drogą płciową jest chlamydioza, wywoływana przez bakterię Chlamydia trachomatis. Schorzenie to w 75% przypadków przebiega bezobjawowo, co utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy. U niektórych zakażonych występują jednak takie symptomy jak pieczenie przy oddawaniu moczu, częstomocz, bóle podbrzusza, upławy czy krwawienia międzymiesiączkowe. Niewykryta i nieleczona chlamydioza skutkuje niepłodnością (zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn).

Do powszechnie występujących chorób wenerycznych zaliczana jest również opryszczka narządów płciowych, spowodowana zakażeniem wirusem Herpes Simplex (HSV). U nosicieli wirusa HSV występują takie dolegliwości jak tworzenie się na błonach śluzowych i skórze narządów płciowych pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym, gorączka, bóle głowy czy ogólne osłabienie. Objawy zakażenia ustępują po kilku tygodniach - dzięki odpowiedniej terapii przeciwwirusowej objawy są łagodniejsze i ustępują szybciej. Leczenie jednak nie wyeliminuje wirusa HSV z organizmu całkowicie, dlatego co kilka-kilkanaście miesięcy dochodzi do nawrotów choroby.

Statystyki:
0 komentarzy
738 wyświetleń

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy - skomentuj pierwszy!

Pakiet badań wenerycznych

  • Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową - można się nimi zarazić na skutek kontaktów seksualnych z osobą zakażoną
  • Niektóre choroby weneryczne stanowią zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale również życia - dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza i podjęcie odpowiedniego leczenia

Test wskaże poziom ryzyka związanego z zachorowaniem na:

Analizę próbki krwi w laboratorium

Wynik badania diagnostycznego dostępny online

Obsługę kurierską do laboratorium

2 zestawy do pobrania krwi z palca

Cena badania:

169 zł