Kto powinien zrobić test na choroby weneryczne?
Data publikacji: 2016-10-03
Data aktualizacji: 2016-10-03
Niewykryte i nieleczone choroby weneryczne mogą mieć poważne konsekwencje
W ostatnich latach liczba diagnozowanych przypadków zachorowań na chorób wenerycznych w Polsce wzrosła aż o 30%. Szacuje się jednak, że w rzeczywistości chorych jest więcej - choroby weneryczne mogą przez długi czas nie powodować żadnych objawów, co sprawia, że wiele osób zakażonych nie podejrzewa infekcji u siebie.
Do najczęściej występujących chorób wenerycznych w Polsce zalicza się między innymi chlamydiozę i kiłę. Chlamydioza rozwija się na skutek zakażenia bakterią Chlamydia trachomatis, w przebiegu 75% przypadków tej choroby nie występują żadne dolegliwości. U pozostałych mogą natomiast pojawić się takie symptomy jak upławy, krwawienia pomiędzy miesiączkami, bóle podbrzusza, częstomocz czy uczucie pieczenia podczas oddawania moczu. Bardzo poważnym powikłaniem niewykrytej i nieleczonej chlamydiozy jest niepłodność, która może wystąpić zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn - badanie w kierunku chlamydiozy zlecane jest więc często w ramach diagnostyki przyczyn niepłodności.
Kiła, podobnie jak chlamydioza, spowodowana jest infekcją bakteryjną - w przypadku kiły przyczyną jest zakażenie krętkiem bladym (Treponema pallidum). Przebieg tej choroby jest często podstępny, wyróżnia się cztery jej etapy - stadium pierwotne, wtórne, utajone oraz późne. W przebiegu kiły pierwotnej (która ujawnia się po około dwóch tygodniach od momentu zakażenia) w miejscach kontaktu z bakterią pojawiają się niebolesne owrzodzenia - ustępują one samoistnie w ciągu kilku-klikunastu dni.
Objawy kiły wtórnej występują natomiast po około trzech miesiącach od pierwotnego zakażenia i zalicza się do nich powiększenie węzłów chłonnych, bóle gardła, bóle głowy czy występowanie kłykcin płaskich.Kiła niewykryta i niewyleczona w fazie wtórnej przechodzi następnie w bezobjawowe stadium utajone. Na tym etapie nie występują żadne symptomy choroby - krętek blady jednak ciągle pozostaje w organizmie, doprowadzając do jego uszkodzenia.
Ostatnie, najbardziej niebezpieczne stadium choroby - kiła późna - ujawnia się po upływie kilkunastu lat od zakażenia pierwotnego. Wśród objawów kiły późnej wyróżnia się takie dolegliwości jak występowanie kilaków (guzkowatych zmian skórnych) na skórze chorego, upośledzenie pamięci, zaburzenia mowy czy zmiany osobowości. Może także dojść do uszkodzenia takich narządów jak wątroba i serce - to z kolei może doprowadzić nawet do śmierci.
Badania na choroby weneryczne - kto powinien je wykonać?
Choroby weneryczne przenoszone są poprzez kontakty seksualne (zarówno waginalne, jak i analne i oralne) - mogą więc dotyczyć każdej osoby aktywnej seksualnie. Ryzyko zakażenia wzrasta w przypadku posiadania wielu partnerów seksualnych i niekorzystania z prezerwatywy podczas stosunku.
Zrobienie testu w kierunku chorób wenerycznych zalecane jest więc wszystkim osobom, które kiedykolwiek miały kontakty seksualne z kimś o niepewnym stanie zdrowia.
Testy pozwalające na wykrycie chorób przenoszonych drogą płciową są proste - dostępne są również badania weneryczne online. Specjaliści wskazują, że każda osoba aktywna seksualnie powinna poddawać się badaniom na choroby weneryczne co najmniej raz w roku.
Proste badanie DNA z moczu pozwoli na sprawdzenie, czy jesteś nosicielem 7 patogenów odpowiedzialnych za takie choroby jak chlamydioza, rzeżączka, rzęsistkowica czy zakażenie mykoplazmami płciowymi. W przypadku potwierdzenia infekcji wczesna diagnoza zapobiegnie poważnym powikłaniom zdrowotnym.
W pakiecie realizowane sTest w tym kierunku należy koniecznie wykonać w przypadku potwierdzenia danej infekcji u naszego partnera seksualnego ze względu na duże ryzyko zarażenia. Ponadto, badaniom w kierunku chorób wenerycznych powinny obowiązkowo poddać się wszystkie kobiety ciężarne i planujące ciążę - schorzenia te są bowiem bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. Wiedza o chorobie pozwoli natomiast na wdrożenie odpowiednich działań, tak aby zmniejszyć ryzyko transmisji danego patogenu z matki na dziecko.
Badanie na choroby weneryczne warto również wykonać u obojga partnerów w przypadku pojawienia się trudności z zajściem w ciążę - w niektórych przypadkach przyczyną tych problemów jest choroba przenoszona drogą płciową.
Wykrycie danej choroby przenoszonej drogą płciową jest możliwe dzięki wykonaniu prostych badań, takich jak testy serologiczne - polegają one na laboratoryjnej analizie krwi pod kątem obecności przeciwciał specyficznych dla danej bakterii/wirusa, ich wykonanie jest możliwe już bez wychodzenia z domu.
To badanie będzie pomocne:
Dostępne testy
399.00 zł