22 123 95 55
PL
Znajdź badanie
Wszy łonowe - jak pozbyć się dyskretnego problemu?

Wszy łonowe - jak pozbyć się dyskretnego problemu?

4.10
Ocena użytkowników: 30 ocen

Jak wyglądają wszy łonowe?

Wesz łonowa (Pediculus pubis) jest niewielkim pasożytem zewnętrznym, który żeruje we włosach łonowych i żywi się tam ludzką krwią. Dojrzałe osobniki wszy łonowej są wielkości 1,5-2 mm i mają jasnoszare zabarwienie. Dlatego do ich obejrzenia konieczne jest szkło powiększające. Wesz składa nawet do 200-300 jaj (zwane gnidami) miesięcznie, które przytwierdzone są do włosów tuż przy skórze.

Jak dochodzi do zarażenia wszami łonowymi?

Wszawicę łonową należy do chorób przenoszonych drogą płciową, gdyż wesz jest przenoszona w czasie kontaktu seksualnego. Nie jest tak jednak zawsze, gdyż do zakażenia może dojść przez dzielenie z osobą z wszawicą pościeli, ubrań czy ręczników.

Nierzadko wszawica łonowa współistnieje z innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, w kierunku których dostępne są specjalne testy weneryczne.

Wesz łonowa - objawy, które wskazują na wszawicę

Głównym objawem wszawicy jest silny świąd (nasilający się w nocy) oraz obecność plam błękitnych. Plamy te mają kolor błękitny lub sinofioletowy. Jest to spowodowane ukąszeniami przez wszy i powstawaniu krwotoków śródskórnych. W przypadku nadmiernego drapania mogą powstawać rany, co doprowadza do rozwoju wtórnych zakażeń bakteryjnych. W niektórych przypadkach dochodzi również do powiększenia węzłów chłonnych. U alergików natomiast może dojść do reakcji alergicznej na wszy.

Wszy łonowe bytują przede wszystkim w okolicy łonowej, jednak mogą się rozprzestrzeniać również na brzuch, uda, pachy, pachwiny bądź brwi i rzęsy. Ostatnia lokalizacja jest najbardziej typowa dla dzieci, u których może to świadczyć o wykorzystywaniu seksualnym.

Wszy łonowe - leczenie

Podstawą leczenia wszawicy jest jednoczesne leczenie wszystkich domowników oraz partnerów seksualnych zakażonej osoby. Konieczne jest również unikanie kontaktów seksualnych do pełnego wyleczenia. Ważne jest również częste pranie pościeli i ubrań w wysokiej temperaturze. Dodatkowo warto na ten czas wydepilować owłosienie łonowe.

Jakie leki na wszy łonowe?

W leczeniu wszawicy łonowej stosuje się leki w postaci kremów czy szamponów. Zawierają one w swoim składzie permetrynę, dimetikon, pyretrynę czy cyklometikon. Jednocześnie należy też wyczesywać z włosów gnidy za pomocą gęstych grzebieni. Leki te nie mogą być stosowane jednorazowo, ponieważ z gnid po kilku dniach wykluwają się larwy wszy. Dlatego stosowanie preparatów na wszy należy co kilka dni powtarzać.

Aktualizacja: 2020-03-24

Data publikacji: 2020-03-24

Pakiet badań wenerycznych - realizacja wysyłkowa


199.00 na stronie
286.00 w placówce
Technologia badania:
ELISA, test immunochromatograficzny
Czas oczekiwania na wynik:
do 5 dni roboczych od otrzymania próbki przez laboratorium

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

Masz pytania?

Zadzwoń, a chętnie na nie odpowiemy