Jakie można wykonać badania na alergie?

wtorek 16:00 - 18.09.2018
Ocena Użytkowników (1 Ocen)
5.0
Jakie można wykonać badania na alergie?
Badania na alergie to różnego rodzaju metody diagnostyczne pozwalające wykryć czynnik (alergen) odpowiedzialny za objawy alergiczne i trudności w leczeniu schorzeń alergicznych. Badania na alergię różnią się znacznie sposobem wykonania i zakresem analizowanych alergenów.

Badania na alergie - jakie są ich rodzaje?

 • skórne punktowe badania na alergie
 • testy alergiczne z krwi ❱
 • badania eliminacyjne i prowokacyjne
 • płatkowe badania na alergie
 • test aktywacji bazofilów

Kiedy należy wykonać badania na alergie?

 • w celu postawienia diagnozy, gdy występują typowe objawy alergii,
 • w celu poszerzenia diagnostyki, gdy wcześniej zdiagnozowano inne typy alergii lub schorzenia o podłożu alergicznym.

Badania na alergie powinno się wykonać w przypadku pojawienia się objawów, które mogą wskazywać na nadwrażliwość na konkretną substancję. Objawy alergiczne mogą być wywołane przez tzw. alergeny, wśród których są m.in.:

Jeden lub kilka alergenów mogą u konkretnej osoby związać się ze swoistymi przeciwciałami IgE na powierzchni komórek tucznych. Wydzielają się wówczas histamina i inne mediatory reakcji zapalnej, które są odpowiedzialne za objawy. U osoby z alergią objawy pojawią się w ciągu kilku minut do około dwóch godzin od ekspozycji na alergen, który ją uczula. Jeżeli jest to rzeczywiście alergia dolegliwości powinny się powtarzać przy niemal każdej ekspozycji na dany alergen.

Typowymi objawami alergii są:

 • nudności, zgaga, wzdęcia, bóle brzucha, wymioty, biegunki,
 • rumień, pokrzywka, opuchlizna, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy,
 • zatkany nos i katar, chrypka i kaszel, obrzęk krtani, duszność w klatce piersiowej,
 • zapalenie spojówek (swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, łzawienie),
 • zespół alergii jamy ustnej (OAS), który obejmuje obrzęk pieczenie i szczypanie w obrębie warg, jamy ustnej, gardła i krtani,
 • wstrząs anafilaktyczny wraz ze spadkiem ciśnienia krwi i zaburzeniami rytmu serca.

Badania na alergię powinny wykonać również osoby, u których wcześniej zdiagnozowano alergie lub schorzenia alergiczne. U wielu osób, które do tej pory miały jedynie jeden rodzaj alergii (np. alergię pokarmową), może się rozwinąć uczulenie na alergeny z innych grup (np. alergeny wziewne) lub też w obrębie tej samej grupy alergenów.

Alergie mają również znaczenie w przypadku schorzeń alergicznych. Są to przewlekłe choroby występujące u osób predysponowanych, czyli mających w rodzinie osoby z tymi schorzeniami. Leczenie chorób alergicznych nie należy do łatwych, a w przypadku współwystępowania uczulenia na różnego typu alergeny staje się to jeszcze bardziej problematyczne.

Schorzeniami alergicznymi, w których należy wykonać badania na alergie, są:

Skórne punktowe badania na alergie

Te badania na alergię są jednymi z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych w alergologii. Są one stosunkowo tanie i łatwe w wykonaniu, jednak przeprowadzone mogą być jedynie w poradni alergologicznej pod opieką lekarską ze względu na pewne ryzyko pojawienia się objawów. A żeby wynik był wiarygodny zaleca się odstawienie leczenia przeciwalergicznego na dwa tygodnie przed terminem badania.

Jak nazwa badania wskazuje wykonywane jest ono na skórze - zazwyczaj na jednym lub obu przedramionach pacjenta. Punktowo w rzędach nakładane są kroplami roztwory alergenowe, a także roztwór histaminy i roztwór soli fizjologicznej. W miejscu każdej kropli wykonuje się punktowe nakłucie. Po odczekaniu 20 minut wynik jest możliwy do odczytania - jeżeli jest się uczulonym na dany alergen w miejscu jego nałożenia pojawia się bąbel i rumień o średnicy równej lub większej niż w miejscu nałożenia histaminy.

Badania na alergie z krwi

Badania na alergie można wykonać również z niewielkiej ilości krwi, co nie naraża pacjenta na wystąpienie objawów. Podstawą testy na alergie z krwi jest ocena stężenia alergenowo-swoistych przeciwciał IgE. Takie badanie można wykonać zlecając je prywatnie w punkcie pobrań laboratorium diagnostycznego.

Wśród badań na alergie z krwi dostępne są:

Wymienione panele są opracowane w taki sposób, aby wykrywały najczęściej występujące w populacji alergie pokarmowe lub oddechowe albo najczęstsze alergie wśród dzieci. Analizowanych jest w tych panelach 21 lub 28 alergenów, w tym również reakcja na determinanty węglowodanowe (CCD).

Test molekularny ALEX jest znacznie bardziej kompleksowy, gdyż obejmuje 282 alergeny i ich komponenty molekularne. To badanie na alergie jest niezwykle precyzyjne, gdyż wskazuje na konkretne białko powodujące reakcję alergiczną, co jest istotne przy planowaniu immunoterapii swoistej.

Pakiet badań alergicznych

Z alergiami wiązane są takie objawy jak katar, łzawienie, kichanie, kaszel, wysypka, bóle brzucha, wzdęcia, biegunki czy wymioty. Jeżeli takie dolegliwości występują u Ciebie, wykonaj test pod kątem alergii.

Sprawdź dostępne testy alergiczne

Jakie są zalety badania na alergie z krwi?

 • Prostota, szybkość i wygoda wykonania.
 • Samodzielna możliwość zlecenia.
 • Bezpieczeństwo również u osób z ryzykiem anafilaksji.
 • Bez rezygnacji z leczenia objawowego.
 • Jednoczesna precyzyjna analiza wielu alergenów.

Płatkowe badania na alergie

Testy płatkowe są również rodzajem testów skórnych, jednak zawężone są one do alergii kontaktowej na metale (np. na często uczulający nikiel), konserwanty, barwniki, substancje zapachowe oraz leki podawane zewnętrznie. W przebiegu badania na alergie płatkowego na plecach przyklejany jest plaster z komorami zawierającymi alergeny. Pacjent nosi ten plaster przez 48 godzin - w tym czasie nie może moczyć ani smarować niczym okolic plastra.

Wynik płatkowego badania na alergie odczytywany jest po 48 i 72 godzinach od nałożenia. Alergia kontaktowa jest diagnozowana po określeniu rodzaju powstałych zmian skórnych (rumienie, grudki, pęcherzyki).

Test aktywacji bazofilów

To badanie na alergie wymaga pobrania krwi żylnej, jednak w tym wypadku nie jest oceniane stężenie przeciwciał IgE tylko aktywacja bazofili po kontakcie z alergenem. Test aktywacji bazofilów najczęściej skierowany jest na alergie pokarmowe, leki, jady owadów i pokrzywkę. Badanie to podobnie jak analiza molekularna ze znaczną precyzją identyfikuje alergeny, jednak jest trudno dostępne i drogie.

Badania na alergie za pomocą prób eliminacyjnych

Próby eliminacyjne polegają na wykluczeniu ekspozycji na podejrzany alergen na określony czas. Zazwyczaj takie badania wykonuje się w kierunku alergii pokarmowych i stosuje się wówczas diety eliminującej dany pokarm. W tym badaniu można zdiagnozować jednorazowo tylko jeden alergen. Jeżeli po wykluczeniu pokarmu na okres około dwóch tygodni doszło do wyciszenia objawów, można uznać, że rzeczywiście ten pokarm stanowi niebezpieczeństwo dla pacjenta.

Badania na alergie za pomocą prób prowokacyjnych

Próby prowokacyjne są jakby pogłębieniem poprzedniego badania na alergie. Po okresie eliminacji w warunkach szpitalnych pod kontrolą personelu medycznego podawany jest alergen pacjentowi. Następnie obserwuje się, czy pojawią się objawy.

Przed wykonaniem próby konieczne jest odstawienie leczenia objawowego. Występują również przeciwwskazania, wśród których jest przebycie wstrząsu anafilaktycznego.

Aktualizacja: 2018-11-17


Bibliografia:

 1. M. Jarosz, J. Dzieniszewski (red.). Alergie pokarmowe. PZWL. Warszawa, 2005.
 2. Turnbull J.L., Adams H.N., Gorard D.A.: Review article: the diagnosis and management of food allergy and food intolerances. Aliment Pharmacol Ther. 2015 Jan;41(1):3-25.
 3. Human Nutrition, edited by Catherine Geissler, Hilary Powers, Elsevier 2011.
 4. Chinthrajah R.S.: Diagnosis of Food Allergy. Pediatr Clin North Am. 2015 Dec;62(6):1393-408.
 5. Balińska-Miśkiewicz W.: Molecular diagnosis of food allergy--do we know more? Postępy Hig Med Dosw (Online). 2014 Jun 9;68:754-67.
 6. Wagner A.: Znaczenie determinant węglowodanowych (CCD) w diagnostyce alergii krzyżowej. Alergia, 2013, 3: 36-38.
 7. Bochenek A.: Alergia pokarmowa. Nowa Medycyna 10/1999.
 8. Sicherer S.H., Sampson H.A. Food allergy: Epidemiology, pathogenesis, diagnosis, and treatment. J Allergy Clin Immunol. 2014 Feb;133(2):291-307; quiz 308.
 9. Hoffmann-Sommergruber K., Pfeifer S., Bublin M.: Applications of Molecular Diagnostic Testing in Food Allergy. Curr Allergy Asthma Rep. 2015 Sep;15(9):56.
 10. Czarnobilska E, Gregorius A, Porębski G, Śpiewak R, Sacha M. Korzyści z wykonywania testu aktywacji bazofilów w kwalifikacji do immunoterapii swoistej w alergii wziewnej. Przegl Lek 2012; 69 (12): 1249-1253.
Statystyki:
0 komentarzy
633 wyświetleń

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy - skomentuj pierwszy!

Panel pokarmowy (21 alergenów)

 • Test zalecany dla osób z podejrzeniem alergii na pokarmy
 • W ramach badania ilościowo oznaczane są przeciwciała IgE swoiste dla 21 alergenów pokarmowych
 • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

Test wskaże poziom ryzyka związanego z zachorowaniem na:

alergii pokarmowej

Cena badania:

160 zł