Testy narkotykowe z moczu, z włosów, z krwi - jak i kiedy wykonać?
Z artykułu dowiesz się:
- Testy narkotykowe z moczu, z krwi, z włosów - który wybrać?
- Po jakim czasie testy wykrywają obecność narkotyków?
- Czy można zafałszować wynik testów narkotykowych?
- Jakie substancje i narkotyki można wykryć testami?
Sprawdź też
Data publikacji: 2022-04-22
Data aktualizacji: 2024-09-12
Wśród młodzieży popularne są także dopalacze (syntetyczne kanabinoidy, mefedron czy pochodne benzylopiperazyny) oraz tzw. pigułki gwałtu — flunitrazepam, GHB.
Co wykrywają testy na narkotyki i substancje odurzające?
- Amfetamina;
- morfina;
- kokaina;
- MDMA (ekstazy);
- tetrahydrokanabinole (THC);
- metadon;
- barbiturany;
- benzodiazepiny;
- TLPD (trójcykliczne leki przeciwdepresyjne).
- apteczne preparaty (dekstrometorfan, dimenhydrant, pseudoefedryna);
- substancje pochodzenia roślinnego (lulek czarny, wilcza jagoda, bieluń dziędzierzawa, muskaryna z muchomora czerwonego);
- zamienniki produkowane w domowych warunkach (np. efedron uzyskiwany poprzez utlenienie pseudoefedryny).
Jak wykonać testy na obecność narkotyków i substancji odurzających?
Wybór materiału biologicznego do oznaczenia narkotyków i substancji odurzających jest istotny i powinien być adekwatny do celu badania — np. stężenia psychoaktywnych substancji są znacznie niższe w ślinie niż moczu, czułość testów do wykrywania substancji w różnych materiałach biologicznych nie jest bowiem jednakowa.
Ważne jest również okno detekcji (okres czasu, w którym substancja lub jej metabolity są wykrywane), na okno detekcji wpływa na przykład fakt czy substancja jest zażywana sporadycznie, czy przewlekle, ale również droga podania związku (donosowo, dożylnie, inhalacyjnie, doustnie).
Oprócz czasu, jaki minął od zażycia narkotyku lub leku oraz jego drogi podania ważne są również jego właściwości kinetyczne (jak szybko się wchłania, rozprowadza po organizmie, metabolizuje i jest eliminowany z organizmu).
Czy można zafałszować wynik narkotestu?
W przypadku osób uzależnionych od narkotyków istnieje spore prawdopodobieństwo prób zafałszowania wyników — najczęściej stosowane metody jeśli chodzi o fałszowanie próbki moczu to:
• rozcieńczanie go wodą lub innymi płynami,
• zażywanie diuretyków przed badaniem, co ma na celu przyspieszone wydalenie narkotyku z organizmu,
• dodawanie do rozcieńczonej próbki moczu specjalnych specyfików z kreatyną i witaminą B, dzięki którym próbka ma mieć podobną barwę i zawartość składników fizjologicznych moczu,
• dodawanie azotanów utleniających tetrahydrokanabinole i opiaty,
• dodawanie preparatów stosowanych do czyszczenia urządzeń sanitarnych.
Szybkie testy kasetkowe mają charakter przede wszystkim przesiewowy, pozytywny wynik warto potwierdzić testem wykonanym przez laboratorium.
Jakie są rodzaje testów na narkotyki?
- Testy z krwi
- Testy z włosów
Narkotyki i substancje psychoaktywne odkładają się na konkretnych odcinkach długości włosa, a długość ta jest proporcjonalna do czasu zażywania substancji, co pozwala potwierdzić zażywanie narkotyków nawet do 10 miesięcy wstecz. Szeroki przedział czasu analizy stanowi o przewadze włosów jako badanego materiału. Wybierając włosy jako materiał, należy mieć na uwadze, że przez długi czas dystrybucji narkotyku po narządach i tkankach, narkotyki nie będą obecne w próbce włosa tuż po ich zażyciu.
- Test na narkotyki z moczu
Za pomocą testu na narkotyki z moczu sprawdzimy obecność najczęściej stosowanych środków odurzających. Materiał do badania stanowi przypadkowa próbka moczu.
Test wykonywany jest metodą immunochromatograficzną. Wykorzystuje przeciwciała monoklonalne do selektywnej detekcji w moczu podwyżonych poziomów: kokainy (COC), metamfetaminy (MET), benzodiazepin (BZO), opiatów (OPI), amfetaminy (AMP), marihuany (THC).
Przesiewowy test na obecność narkotyków jest badaniem jakościowym - wynik testu może być dodatni lub ujemny dla poszczególnych analitów. W przypadku uzyskania wyniku dodatniego, należy go potwierdzić metodą referencyjną opartą na innej zasadzie detekcji (np. GC-MS, LC-MS, HPLC).
Test wykonywany jest metodą immunochromatograficzną. Wykorzystuje przeciwciała monoklonalne do selektywnej detekcji w moczu podwyżonych poziomów: kokainy (COC), metamfetaminy (MET), benzodiazepin (BZO), opiatów (OPI), amfetaminy (AMP), marihuany (THC).
Przesiewowy test na obecność narkotyków jest badaniem jakościowym - wynik testu może być dodatni lub ujemny dla poszczególnych analitów. W przypadku uzyskania wyniku dodatniego, należy go potwierdzić metodą referencyjną opartą na innej zasadzie detekcji (np. GC-MS, LC-MS, HPLC).
- Szybkie kasetkowe testy na obecność narkotyków
Testy na obecność narkotyków i leków — kiedy są wykonywane?
- W pracy — w przypadku kandydatów, testy losowe czy okresowe pracowników, a także w przypadku podejrzenia na podstawie zaobserwowanych objawów w miejscu pracy;
- testy medyczne — w przypadku podejrzenia zażycia substancji psychoaktywnej przez pacjenta, podejrzenia przedawkowania, u pacjentów czekających na przeszczep narządów;
- jeśli rodzic ma podejrzenie, że dziecko stosuje substancje odurzające lub narkotyki;
- testy na obecność narkotyków i środków odurzających wykonywane przez policję;
- na potrzeby organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości;
- przy zwolnieniu warunkowym w celu oceny, czy pacjent przestrzega sądowego nakazu leczenia i pozostaje czysty;
- gdy lekarz podejrzewa, że pacjent, który przyjmuje leki o potencjale uzależniającym, ich nadużywa;
- testy dla sportowców — zawodowi sportowcy są poddawani regularnym badaniom na obecność narkotyków, leków i innych substancji podnoszących wydolność organizmu;
- testy dla wojskowych pracowników — wykonywane okresowo lub losowo dla pracowników wojska.
Jak i gdzie można wykonać testy na obecność narkotyków i leków?
Testy paskowe to testy ogólnodostępne, można je nabyć w aptekach, hurtowniach farmaceutycznych, sklepach medycznych czy placówkach leczniczych dla osób zażywających substancje odurzające i narkotyki.
Dostępne są również testy wysyłkowe, które po zamówieniu są wysyłane na wskazany adres. Przesłane zestawy pozwalają na samodzielne pobranie próbki krwi lub włosów i przesłanie materiału biologicznego do profesjonalnego laboratorium.
- Test na narkotyki z krwi — badanie na obecność najpopularniejszych narkotyków, substancji psychotropowych oraz ich metabolitów. Analiza przeprowadzona jest metodą zapewniającą wysoką czułość i specyficzność, o standardzie zachowywanym na potrzeby wymiaru sprawiedliwości i organy ścigania. W zestawie jest zestaw do samodzielnego pobrania krwi z palca.
- Test na narkotyki z próbki włosów — sprawdza obecność najpopularniejszych narkotyków i substancji psychotropowych z zastosowaniem techniki o bardzo dużej czułości, nie wymaga podania danych osobowych badanego, badanie pozwala również na określenie czasu zażycia substancji (dokładność do 1 miesiąca).
Bibliografia:
- Gomółka E., Morawska A. (2011). Zalety i wady szybkich testów, czyli jak oznaczać narkotyki w laboratorium medycznym? Journal of Laboratory Diagnostics. Vol. 47, Nr 2, s. 197-203.
- Krzyżewska I., Kozarska A. (2016). Zastosowanie chromatografii gazowej do detekcji narkotyków w technice kryminalistycznej. LAB Laboratoria, Aparatura, Badania. Vol. 21, Nr 2, s. 12-20.
- Masternak S., Padała O., Karakuła-Juchnowicz H. (2021). Fałszywie dodatnie wyniki testów narkotykowych u pacjentów przyjmujących leki psychotropowe — przegląd literatury. Vol. 55, Nr 2, s. 435-446.
To badanie będzie pomocne:
Dostępne testy
Te artykuły mogą Cię zainteresować
LIP 5, 2016
KWI 19, 2021