Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Zakrzepica żył

Powikłania zakrzepowo-zatorowe - kiedy występują i jak ograniczyć ich ryzyko?

5.0
Ocena klientów: 6 ocen

Data publikacji: 2021-11-09

Data aktualizacji: 2021-11-09

Co to są powikłania zakrzepowo-zatorowe?

Do powikłań zakrzepowo-zatorowych zalicza się głównie zakrzepicę żył głębokich (ZŻG) i zator tętnicy płucnej (ZTP). Przy zakrzepicy zakrzepy tworzą się w wyniku defektu struktury naczyń krwionośnych (żył lub tętnic). W miejscu uszkodzenia kumulują się płytki krwi (trombocyty), w wyniku czego powstaje czop na który działają czynniki krzepnięcia i dochodzi do blokowania przepływu krwi. 2 z 3 objawów tzw. triady Virchowa wpływają na pojawienie się ZŻG. Zalicza się do nich zaburzenia w żylnym przepływie krwi, prozakrzepowe zmiany w składzie krwi oraz modyfikacje w śródbłonku naczyniowym. W wielu przypadkach zakrzepica może być bezobjawowa. Do typowych symptomów należy obrzęk kończyny, zaczerwieniona skóra i ból ustępujący po uniesieniu kończyny. Natomiast zator tętnicy płucnej często ma niecharakterystyczny przebieg.

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 a powikłania zakrzepowo-zatorowe

Trwająca od 2020 roku pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, prowadzącego do choroby COVID-19 w Polsce i na świecie znacząco wpłynęła na wiele aspektów życia, przyczyniając się do zmniejszenia mobilności i aktywności fizycznej oraz wzrostu siedzącego trybu życia, co w konsekwencji wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia zakrzepicy żylnej, nawet u osób młodych i zdrowych. Zaobserwowano wzrost występowania powikłań zakrzepowo zatorowych u pacjentów z COVID-19, zwłaszcza na oddziałach intensywnej terapii. Prawdopodobnie jest to spowodowane zaburzeniami homeostazy organizmu, ogólnoustrojowym zapaleniem, unieruchomieniem i czynnikami prozakrzepowymi. W przebiegu zakażenia koronawirusem wykazano, że występuje zwiększenie stężenia D-dimerów, które uznawane są za wskaźniki nadkrzepliwości. O incydentach zakrzepowo-zatorowych mówi się w ostatnim czasie również w kontekście powikłań po szczepieniu na COVID-19, głównie preparatem AstraZeneca.

Co sprzyja powikłaniom zakrzepowo-zatorowym? Jak ograniczyć ryzyko wystąpienia?

Na ryzyko wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych wpływają następujące czynniki:

  • urazy i długotrwałe unieruchomienie kończyny np. w wyniku złamania lub po operacji,
  • zabiegi chirurgiczne,
  • wiek - ryzyko wzrasta wraz z wiekiem,
  • przyjmowanie niektórych leków np. doustnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych,
  • zmiany w składzie krwi i w śródbłonku naczyniowym,
  • występujące wcześniej epizody zakrzepowo-zatorowe,
  • niektóre choroby hematologiczne,
  • udar mózgu, niewydolność serca,
  • otyłość,
  • predyspozycje genetyczne, 
  • siedzący tryb życia i niska aktywność fizyczna,
  • ciąża i poród.
Powikłania zakrzepowo-zatorowe mogą być groźne, dlatego warto im zapobiegać. Należy zadbać o regularną aktywność fizyczną, wprowadzić zmiany w stylu życia, dbać o nawodnienie, ograniczyć używki (zwłaszcza palenie papierosów). Podstawę profilaktyki stanowią również regularne badania laboratoryjne krwi np. koagulogram i stężenie D-dimerów. Ryzyko trombofilii wrodzonej można sprawdzić za pomocą badań genetycznych: badania 2 genów (F2 i F5),testu analizującego 6 mutacji w 4 genach, dostępnego również wraz z konsultacją lekarza genetyka.

Podobne tematy:

Bibliografia:

  1. Kostrubiec M., Czynniki ryzyka choroby zakrzepowo-zatorowej. Choroby Serca i Naczyń 2016;13(4):317-320.
  2. Piazza G. i wsp., Registry of Arterial and Venous Thromboembolic Complications in Patients With COVID-19. Journal of the American College of Cardiology 2020;76(18) 2060–2072.
  3. Pluta J., Cieniewicz A., Trzebicki J., COVID-19: zaburzenia krzepnięcia i leczenie przeciwzakrzepowe u pacjentów hospitalizowanych na oddziale intensywnej terapii. Anestezjologia Intensywna Terapia 2021;53(2):153-161.
  4. Tomkowski W. i wsp., Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa — wytyczne profilaktyki, diagnostyki i terapii. Konsensus Polski 2017. Acta Angiologica 2017;23(2):73–113.

To badanie będzie pomocne:

Zakrzepica - panel rozszerzony z konsultacją z lekarzem genetykiem, realizacja wysyłkowa (wynik do 5 dni roboczych)

Cena online:

597.00 
Technologia badania:QF-PCR

Czas oczekiwania na wynik:4-5 dni roboczych od otrzymania próbki przez laboratorium

Opinie klientów - Zdrowegeny.pl

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic