Ferrytyna niska lub podwyższona - co to oznacza?
Z artykułu dowiesz się:
- Ferrytyna - co to jest i jakie są normy tego białka?
- Ferrytyna niska lub podwyższona - jakie są przyczyny?
- Kiedy oznacza się stężenie ferrytyny?
- Jak podnieść poziom ferrytyny?
Sprawdź też
Data publikacji: 2022-07-15
Data aktualizacji: 2024-08-28
Ferrytyna - co to jest? Ferrytyna a żelazo
Ferrytyna bardzo długo była kojarzona przede wszystkim jako wskaźnik poziomu żelaza. Pandemia koronawirusa ukazała jednak, że podwyższony poziom ferrytyny w surowicy stanowi ważny predyktor ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem. Zauważono, że podwyższona ferrytyna była skorelowana z wyższą śmiertelnością w przebiegu COVID-19.
Ferrytyna jest ważnym wskaźnikiem gospodarki żelazowej organizmu, jej stężenie w surowicy daje bowiem obraz całkowitych zapasów żelaza w organizmie. Ferrytyna jest ponadto białkiem ostrej fazy, co sprawia, że jej stężenie rośnie także w stanach zapalnych organizmu, takich jak np. choroby autoimmunologiczne, zakażenia czy uszkodzenia wątroby.
Ferrytyna ma zdolność związania do nawet 4500 jonów żelaza, jej białkowa część — apoferytyna składa się z dwóch podjednostek — ferrytyny L oraz podjednostki H. Gdy w organizmie toczy się stan zapalny, współistniejący niedobór żelaza można stwierdzić, gdy stężenie ferrytyny w surowicy spada poniżej 100 mikrogram na litr.
Zdecydowana większość ferrytyny znajduje się w organizmie w komórkach narządów (jej największe ilości znajdują się w wątrobie, szpiku kostnym oraz śledzionie), stosunkowo niewielka jej ilość jest obecna w surowicy, gdzie ma zdolność do transportu żelaza. Dzięki tym właściwościom stężenie ferrytyny w surowicy stanowi czynnik diagnostyczny badań krwi.
Podwyższone stężenie ferrytyny w surowicy może być wynikiem dziedzicznych lub nabytych zespołów, które są związane z przeładowaniem żelazem organizmu, takich jak np. hemochromatoza czy transfuzja. Zbyt niski poziom ferrytyny w surowicy może z kolei wskazywać na anemię z niedoboru żelaza.
Dzięki podwyższonej ferrytynie podczas infekcji bakterie są pozbawiane wzrostu żelaza, co stanowi ważny mechanizm obronny, chroniąc komórki odpornościowe gospodarza.
Ferrytyna podwyższona — przyczyny:
- reumatoidalne zapalenie stawów — poziom ferrytyny koreluje z progresem choroby;
- podeszły wiek;
- toczeń rumieniowaty układowy;
- przewlekła choroba nerek;
- stwardnienie rozsiane;
- hemochromatoza;
- transfuzja krwi;
- suplementy diety mające w składzie żelazo;
- stany zapalne i ostre infekcje;
- COVID 19;
- wstrząs septyczny;
- infekcje grypy;
- HIV;
- gruźlica;
- zapalenie tarczycy;
- rak piersi, jelita grubego, wątroby, rak płuc, rak prostaty, chłoniak — wysokie stężenie ferrytyny jest niekorzystnym czynnikiem prognostycznym;
- młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów;
- choroba alzheimera — w badaniach wykazano nieprawidłowości w stężeniu ferrytyny w surowicy, jej podwyższony poziom w korze mózgowej, a także gromadzenie się ferrytyny w płytkach amyloidowych, związanych z chorobą.
Niska ferrytyna — przyczyny:
- regularne oddawanie krwi;
- niedobór żelaza;
- przewlekłe krwawienia z układu pokarmowego, dróg rodnych czy układu moczowego;
- niedostateczna podaż żelaza w diecie;
- stosowane leki — np. inhibitory pompy protonowej zmniejszające wchłanianie żelaza;
- zaburzenia wchłaniania — np. zespół złego wchłaniania, choroba leśniowskiego crohna;
- obfite miesiączki.
Badanie ferrytyny — kiedy je wykonać?
- Podejrzenie niedokrwistości;
- diagnostyka przewlekłych stanów zapalnych w organizmie;
- podejrzenie hemochromatozy;
- podejrzenie choroby nowotworowej.
- W hemochromatozie typu 2 (wczesny początek, mutacje genu HJV na chromosomie 19q13) w badaniach zwiększone wysycenie transferyny, wysoką zawartość żelaza w wątrobie i innych organach oraz podwyższone stężenie ferrytyny;
- w typie 3 (mutacje w genie TFR2 na chromosomie 7q22) w badaniach ujawnia się podwyższone stężenie żelaza przy stężeniu ferrytyny w granicach normy;
- hemochromatoza typu 4 (mutacje genu SLC40A1 na chromosomie 2q32) charakteryzuje się znacznie podwyższonymi poziomami wysycenia transferyny i wysokim stężeniem ferrytyny przy jednoczesnym nieznacznym podwyższeniem poziomu żelaza;
- w hemochromatozie typu 5 (mutacja genu FTH1 na chromosomie 11q12) znacznie podwyższone są wszystkie parametry — wysycenie transferyny i stężenia ferrytyny oraz żelaza.
Należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, część z nich może wpływać na stężenie ferrytyny (np. inhibitory pompy protonowej).
Ferrytyna — normy:
norma dla kobiet - 30-150 ng/l
norma dla mężczyzn - 30-400 ng/l
Normy mogą się nieco różnić w zależności od laboratorium i metod używanych do badania.
Ferrytyna — jak podnieść jej poziom?
W celu podniesienia poziomu ferrytyny dietą należy spożywać produkty, które zawierają dużo hemowanego żelaza. Do takich produktów należą przede wszystkim:
- wątróbka,;
- jajka;
- czerwone mięso;
- tłuste ryby;
- suszone owoce i rośliny strączkowe.
Stosowaną dietę warto również uzupełnić suplementacją witaminy C, która przyczynia się do zwiększonego wchłaniania żelaza z produktów spożywczych.
Oprócz stosowania produktów bogatych w żelazo warto również ograniczyć te, które przyczyniają się do zmniejszonego wchłaniania żelaza, takim związkiem jest m.in. tanina, której wysokie zawartości znajdują się w kawie i herbacie.
Oprócz stosowania produktów bogatych w żelazo warto również ograniczyć te, które przyczyniają się do zmniejszonego wchłaniania żelaza, takim związkiem jest m.in. tanina, której wysokie zawartości znajdują się w kawie i herbacie.
Bibliografia:
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0896841121001864?via%3Dihub
- Olchowy C. i in. (2017). Stany chorobowe związane z nadmiernym gromadzeniem żelaza oraz metody oznaczania zawartości żelaza. Acta Haematologica Polonica. Vol. 48, Nr 4, s. 308-315.
- Plays M., Muller S., Rodriguez R. (2021). Chemistry and biology of ferritin. Metallomics. Vol. 13, Nr 5, s. 1-18.
- Levi S., Ripamonti M., Dardi M., Cozzi A., Santambrogio P. (2021). Cells. Vol. 10, Nr 8, s. 1-14.