Pakiet badań na anemię (niedokrwistość) - 7 badań krwi
Ten pakiet badań pozwala na rozpoznanie w organizmie anemii (niedokrwistości).
W skład pakietu wchodzi 7 badań krwi.
Pakiet badań przeznaczony jest dla osób, u których anemia jest podejrzewana - przyczyni się on do postawienia odpowiedniej diagnozy i wdrożenia właściwego leczenia.
W ramach pakietu badamy:
- obecność anemii
W ramach tego pakietu badana jest:
- MORFOLOGIA KRWI I OB - to uniwersalne badania krwi, przydatne także w rozpoznawaniu anemii. Świadczy o niej np. stężenie hemoglobiny, wielkość hematokrytu czy zmienność wielkości i kształtu erytrocytów.
- ŻELAZO - jego stężenie w surowicy to wstępne kryterium statusu żelaza w organizmie. Niedobór żelaza skutkuje niedokrwistością z niedoboru żelaza, może być on spowodowowany np. niedostateczną podażą lub niewyrównaną utratą w następstwie krwawień.
- FERRYTYNA - jest białkiem wiążącym żelazo, pełniącym funkcję magazynu żelaza - stężenie ferrytyny odzwierciedla zapasy żelaza w organizmie.
- TRANSFERYNA - jest to białko odpowiedzialne za transport żelaza do tkanek, wzrost jej stężenia wiąże się z niedoborem żelaza w niedokrwistości hipochromicznej mikrocytarnej, a także niedoborem żelaza występującym w okresie ciąży i leczenia estrogenami.
- WITAMINA B12 I WITAMINA B9 (KWAS FOLIOWY) - odpowiednie stężenia tych witamin są konieczne dla powstawania prawidłowych krwinek czerwonych.
Co to jest anemia?
- Anemia nazywana jest inaczej niedokrwistością. W jej przebiegu dochodzi do zmniejszenia ilości hemoglobiny i krwinek czerwonych we krwi.
- Większość wszystkich rodzajów anemii wiąże się z niedoborem żelaza, co z kolei spowodowane jest przede wszystkim niewystarczającą podażą wraz z pokarmem czy dużą utratą krwi (np. na skutek poważnych urazów czy obfitych menstruacji).
- Anemia może pojawić się również w wyniku niedoboru kwasu foliowego i witaminy B12, chorób reumatycznych, chorób nowotworowych czy przewlekłych infekcji pasożytniczych, bakteryjnych czy grzybiczych.
- Wśród objawów anemii wymienia się np. przewlekłe zmęczenie, częste uczucie zimna, rozdrażnienie, przewlekłe bóle głowy, osłabienie, bladość skóry i/lub śluzówek i spojówek, niskie ciśnienie krwi, przyspieszoną akcję serca, krwotoki, utraty przytomności, duszności czy bóle zamostkowe.
- W diagnostyce anemii wykonywane są badania laboratoryjne, takie jak morfologia krwi, oznaczenie poziomu żelaza, ferrytyny czy transferyny w surowicy, a także oznaczenie poziomu witamin B12 i kwasu foliowego.
- W przypadku potrzeby dokładnego ustalenia przyczyny anemii i źródła krwawienia wykonuje się USG jamy brzusznej, badania ginekologiczne, gastroskopię czy kolonoskopię.
- Leczenie anemii zależy od przyczyny choroby. Anemia z niedoboru żelaza, która występuje najczęściej, leczona jest poprzez podawanie preparatów żelaza. Bardzo ważna jest również odpowiednia dieta.
Pakiet badań na anemię (niedokrwistość) - 7 badań krwi
240.00 złna stronie
255.00 złw placówce
255.00 złw placówce
Technologia badania:
Metoda ilościowa i jakościowa
Metoda ilościowa i jakościowa
Czas oczekiwania na wynik:
do 13 dni roboczych
do 13 dni roboczych
Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce