Jak zdiagnozować choroby weneryczne?

czwartek 13:21 - 18.02.2016
Ocena Użytkowników (2 Ocen)
5.0
Jak zdiagnozować choroby weneryczne?
Choroby weneryczne (przenoszone poprzez kontakty seksualne) uznawane są za temat wstydliwy, jednak to schorzenia wciąż powszechnie występujące w Polsce i na świecie. Niewykryte i nieleczone choroby weneryczne stanowią duże niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia - najważniejsze jest więc to, aby odpowiednio wcześnie je zdiagnozować i wdrożyć właściwe leczenie.

Przykłady najczęściej występujących chorób wenerycznych

Wśród najczęściej występujących chorób wenerycznych wymienia się m.in. kiłę i chlamydiozę. Kiła wywoływana jest przez zakażenie bakterią - krętkiem bladym (Treponema pallidum), rocznie w Polsce wykrywa się kilkaset przypadków takich infekcji. Liczba zakażonych jest jednak znacznie większa - wielu chorych nie ma świadomości choroby ze względu na jej często podstępny przebieg. Wyróżnia się cztery stadia zaawansowania kiły - kiłę pierwotną, wtórną, utajoną i późną.

Objawy kiły pierwotnej występują po ok. 2 tygodniach od zakażenia i zalicza się do nich powstawanie niebolesnych owrzodzeń w miejscach kontaktu z bakterią, a także powiększenie węzłów chłonnych - symptomy te zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu kilku dni. Objawy kiły wtórnej pojawiają się po upływie ok. 3 miesięcy od zakażenia pierwotnego i wśród nich wyróżnia się bóle głowy i gardła, wysypkę na skórze dłoni i głowy czy występowanie kłykcin płaskich. Jeżeli choroba nie zostanie wykryta i wyleczona na tym etapie, przechodzi w stadium utajone. W tej fazie nie występują żadne dolegliwości związane z kiłą, krętek blady ciągle jest jednak obecny w organizmie i prowadzi do jego uszkodzenia. Ostatni, najbardziej niebezpieczny etap kiły ujawnia się po wielu latach od zakażenia - w przebiegu kiły późnej na skórze pojawiają się guzkowate zmiany skórne (kilaki), ponadto dochodzi do uszkodzeń takich narządów jak serce czy wątroba, co może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. Dlatego tak istotne jest wczesne zdiagnozowanie kiły.

Pakiet badań genetycznych w kierunku chorób wenerycznych

Proste badanie DNA z moczu pozwoli na sprawdzenie, czy jesteś nosicielem 7 patogenów odpowiedzialnych za takie choroby jak chlamydioza, rzeżączka, rzęsistkowica czy zakażenie mykoplazmami płciowymi. W przypadku potwierdzenia infekcji wczesna diagnoza zapobiegnie poważnym powikłaniom zdrowotnym.

W pakiecie realizowane są badania w kierunku:

rzeżączki

chlamydiozy

rzęsistkowicy

infekcji mykoplazmami płciowymi

Dowiedz się więcej

Przyczyną kolejnej często diagnozowanej choroby wenerycznej - chlamydiozy - jest infekcja bakterią Chlamydia Trachomatis. W większości przypadków chlamydioza przebiega bezobjawowo, u niektórych osób mogą jednak pojawić się takie symptomy jak bóle podbrzusza, upławy, krwawienia międzymiesiączkowe, pieczenie przy oddawaniu moczu czy częstomocz. Jeżeli chlamydioza nie zostanie zdiagnozowana i wyleczona, może doprowadzić do bezpłodności (zarówno żeńskiej, jak i męskiej).

Jak zdiagnozować chorobę weneryczną?

Choroby weneryczne można zdiagnozować na kilka sposobów - najprostszym z nich jest wykonanie badania krwi w celu sprawdzenia, czy znajdują się w niej przeciwciała specyficzne dla danej bakterii czy wirusa. Obecnie, aby wykonać taki test w kierunku chorób wenerycznych, nie trzeba nawet wychodzić z domu - wybrane badanie weneryczne wystarczy zamówić online, a do klienta zostanie dostarczony specjalny zestaw do przygotowania próbek krwi (krew pobierana jest z opuszki palca).

Pakiet badań w kierunku chorób wenerycznych

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy jesteś nosicielem bakterii lub wirusów powodujących takie choroby jak kiła, chlamydioza czy opryszczka narządów płciowych, wykonaj badanie w tym kierunku. W przypadku potwierdzenia infekcji wczesna diagnoza uchroni Cię przed poważnymi powikłaniami.

W pakiecie realizowane są badania w kierunku:

kiły

chlamydiozy

zakażenia HSV

zakażenia HIV

Dowiedz się więcej

Po odpowiednim pobraniu próbek, są one transportowane do laboratorium analitycznego i tam analizowane. Badanie obecności specyficznych przeciwciał we krwi może przyczynić się do wykrycia takich chorób jak chlamydioza, kiła, opryszczka narządów płciowych czy też infekcja wirusem HIV.

Inną metodą pozwalającą na wykrycie zakażenia danym patogenem jest analiza wymazu z pochwy lub ujścia cewki moczowej. Dzięki takiemu badaniu wenerycznemu możliwa jest ocena, czy w pobranym wymazie stwierdza się obecność danego drobnoustroju - ten rodzaj testu stosuje się m.in. w diagnostyce takich chorób jak rzeżączka czy rzęsistkowica.

Choroby weneryczne mogą dotyczyć każdej osoby aktywnej seksualnie, jeżeli nie ma stuprocentowej pewności, że jej partner jest zdrowy - testy w tym kierunku powinny wykonać więc wszyscy, którzy mieli kiedykolwiek kontakty seksualne z kimś o nieznanym stanie zdrowia.

Aktualizacja: 2018-10-12

Statystyki:
0 komentarzy
3408 wyświetleń

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy - skomentuj pierwszy!

Pakiet badań wenerycznych z moczu

  • Pakiet badań MOLEKULARNYCH na choroby weneryczne przeznaczony jest dla wszystkich osób aktywnych seksualnie - w szczególności w przypadku częstej zmiany partnerów seksualnych i niestosowania prezerwatywy
  • Choroby weneryczne to schorzenia przenoszone poprzez kontakty seksualne – mogą one stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnoza
  • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

Test wskaże poziom ryzyka związanego z zachorowaniem na:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

zakażenie mykoplazmami płciowymi

Zdrowegeny.pl Tick Icon

rzeżączkę

Zdrowegeny.pl Tick Icon

rzęsistkowicę

Zdrowegeny.pl Tick Icon

chlamydiozę

Cena badania:

345 zł