22 123 95 55
PL
Znajdź badanie
Jak zdiagnozować choroby weneryczne?

Jak zdiagnozować choroby weneryczne?

4.10
Ocena użytkowników: 8 ocen

Przykłady najczęściej występujących chorób wenerycznych

Wśród najczęściej występujących chorób wenerycznych wymienia się m.in. kiłę i chlamydiozę. Kiła wywoływana jest przez zakażenie bakterią - krętkiem bladym (Treponema pallidum), rocznie w Polsce wykrywa się kilkaset przypadków takich infekcji. Liczba zakażonych jest jednak znacznie większa - wielu chorych nie ma świadomości choroby ze względu na jej często podstępny przebieg. Wyróżnia się cztery stadia zaawansowania kiły - kiłę pierwotną, wtórną, utajoną i późną.

Objawy kiły pierwotnej występują po ok. 2 tygodniach od zakażenia i zalicza się do nich powstawanie niebolesnych owrzodzeń w miejscach kontaktu z bakterią, a także powiększenie węzłów chłonnych - symptomy te zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu kilku dni. Objawy kiły wtórnej pojawiają się po upływie ok. 3 miesięcy od zakażenia pierwotnego i wśród nich wyróżnia się bóle głowy i gardła, wysypkę na skórze dłoni i głowy czy występowanie kłykcin płaskich. Jeżeli choroba nie zostanie wykryta i wyleczona na tym etapie, przechodzi w stadium utajone. W tej fazie nie występują żadne dolegliwości związane z kiłą, krętek blady ciągle jest jednak obecny w organizmie i prowadzi do jego uszkodzenia. Ostatni, najbardziej niebezpieczny etap kiły ujawnia się po wielu latach od zakażenia - w przebiegu kiły późnej na skórze pojawiają się guzkowate zmiany skórne (kilaki), ponadto dochodzi do uszkodzeń takich narządów jak serce czy wątroba, co może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. Dlatego tak istotne jest wczesne zdiagnozowanie kiły.

Przyczyną kolejnej często diagnozowanej choroby wenerycznej - chlamydiozy - jest infekcja bakterią Chlamydia Trachomatis. W większości przypadków chlamydioza przebiega bezobjawowo, u niektórych osób mogą jednak pojawić się takie symptomy jak bóle podbrzusza, upławy, krwawienia międzymiesiączkowe, pieczenie przy oddawaniu moczu czy częstomocz. Jeżeli chlamydioza nie zostanie zdiagnozowana i wyleczona, może doprowadzić do bezpłodności (zarówno żeńskiej, jak i męskiej).

Jak zdiagnozować chorobę weneryczną?

Choroby weneryczne można zdiagnozować na kilka sposobów - najprostszym z nich jest wykonanie badania krwi w celu sprawdzenia, czy znajdują się w niej przeciwciała specyficzne dla danej bakterii czy wirusa. Obecnie, aby wykonać taki test w kierunku chorób wenerycznych, nie trzeba nawet wychodzić z domu - wybrane badanie weneryczne wystarczy zamówić online, a do klienta zostanie dostarczony specjalny zestaw do przygotowania próbek krwi (krew pobierana jest z opuszki palca).Po odpowiednim pobraniu próbek, są one transportowane do laboratorium analitycznego i tam analizowane. Badanie obecności specyficznych przeciwciał we krwi może przyczynić się do wykrycia takich chorób jak chlamydioza, kiła, opryszczka narządów płciowych czy też infekcja wirusem HIV.

Inną metodą pozwalającą na wykrycie zakażenia danym patogenem jest analiza wymazu z pochwy lub ujścia cewki moczowej. Dzięki takiemu badaniu wenerycznemu możliwa jest ocena, czy w pobranym wymazie stwierdza się obecność danego drobnoustroju - ten rodzaj testu stosuje się m.in. w diagnostyce takich chorób jak rzeżączka czy rzęsistkowica.

Choroby weneryczne mogą dotyczyć każdej osoby aktywnej seksualnie, jeżeli nie ma stuprocentowej pewności, że jej partner jest zdrowy - testy w tym kierunku powinny wykonać więc wszyscy, którzy mieli kiedykolwiek kontakty seksualne z kimś o nieznanym stanie zdrowia.

Aktualizacja: 2018-10-12

Data publikacji: 2016-02-18

Pakiet badań wenerycznych - realizacja wysyłkowa


199.00 na stronie
286.00 w placówce
Technologia badania:
ELISA, test immunochromatograficzny
Czas oczekiwania na wynik:
do 5 dni roboczych od otrzymania próbki przez laboratorium

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

Masz pytania?

Zadzwoń, a chętnie na nie odpowiemy