Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Mężczyzna wykonujący badania

Badania profilaktyczne dla mężczyzn

5.0
Ocena klientów: 10 ocen

Data publikacji: 2021-07-20

Data aktualizacji: 2021-07-20

Podstawowe badania profilaktyczne dla mężczyzn - które warto wykonać?  

Statystyki wskazują, że średnia długość życia mężczyzn jest krótsza niż kobiet. Jeśli mężczyźni chcą cieszyć się pełnią zdrowia do późnych lat, powinni zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, systematyczną aktywność fizyczną i regularne badania profilaktyczne. Dzięki badaniom można na wczesnym etapie wykryć różne problemy zdrowotne, w tym nowotwory. Niektórym schorzeniom w początkowej fazie często nie towarzyszą objawy, dlatego warto się badać niezależnie od stanu zdrowia i samopoczucia. Niestety wielu Polaków na badania i do lekarza wybiera się jedynie, gdy obserwują u siebie poważniejsze symptomy przeszkadzające w codziennym życiu, a choroba jest już w zaawansowanym stadium.  

Zalecane jest wykonywanie podstawowych badań kontrolnych przez mężczyzn regularnie, raz w roku. Zalicza się do nich badanie krwi, moczu oraz lipidogram. Warto również sprawdzić ciśnienie tętnicze. Po 40 roku życia zaleca się co dwa lata wizytę kontrolną u okulisty, a po ukończeniu 50 lat systematyczną kolonoskopię, która może zapobiec rakowi jelita grubego oraz badanie PSA wykorzystywane w diagnostyce chorób prostaty.

Podstawowe badania krwi dla mężczyzn  

Oferowany przez nas pakiet dla mężczyzn to wygodna diagnostyka obejmująca najważniejsze parametry, pozwalające na ocenę stanu zdrowia i funkcjonowania narządów wewnętrznych. Pakiet badań dla mężczyzn zawiera 17 badań krwi:
  • Morfologię krwi;
  • OB (odczyn Biernackiego) - wskaźnik opadania erytrocytów;
  • Fibrynogen - pozwala na ocenę krzepliwości krwi;
  • D-dimer, ilościowo - podobnie jak fibrynogen wykorzystywany jest w diagnostyce zaburzeń krzepnięcia krwi; 
  • Glukozę - badanie poziomu cukru jest ważne i pozwala wykryć problemy z metabolizmem węglowodanów i cukrzycę;
  • Lipidogram (cholesterol i trójglicerydy) - ocena gospodarki lipidowej i ryzyka miażdżycy oraz chorób sercowo-naczyniowych;
  • Homocysteinę - jej poziom może wskazywać na ryzyko chorób układu krążenia;
  • Elektrolity (sód i potas);
  • Próby wątrobowe (ALT,GGTP) - ocena pracy wątroby i dróg żółciowych;
  • Kreatyninę - stanowi marker funkcjonowania nerek;
  • Mocznik - jest końcowym produktem przemian aminokwasów wydalanym przez nerki. Wykorzystywany jest w diagnostyce chorób nerek i metabolicznych;
  • Kwas moczowy - nieprawidłowe stężenie może wskazywać na zaburzenia przemiany białek oraz dnę moczanową;
  • CRP - jest to tzw. białko ostrej fazy, które pojawia się przed wystąpieniem podwyższonych wartości OB w procesach zapalnych i nowotworowych;
  • Testosteron - najważniejszy męski hormon płciowy;
  • TSH - pozwala na ocenę pracy tarczycy, stężenie może wskazywać na niedoczynność lub nadczynność;
  • PSA całkowity - diagnostyka chorób prostaty.
Nieprawidłowości w wynikach mogą wskazywać na ryzyko różnych chorób, stanu zapalnego, infekcji, zaburzeń elektrolitowych, cukrzycy, miażdżycy, chorób sercowo-naczyniowych, prostaty, nerek lub wątroby. Otrzymane wyniki warto skonsultować z lekarzem.  

Regularne badania profilaktyczne mogą przyczynić się również do wczesnego wykrycia nowotworu. Pakiet markery nowotworowe u mężczyzn określa stężenie czterech markerów nowotworowych raka jelita grubego,trzustki, prostaty i jądra. Badanie wykonywane jest poprzez pobranie próbki krwi żylnej i analizę w laboratorium. Zalecane jest szczególnie mężczyznom, u których w rodzinie występują nowotwory złośliwe, obciążonych mutacją genetyczną zwiększającą ryzyko nowotworu, przy podejrzeniu nowotworu lub w ramach profilaktyki zdrowotnej. Im wcześniej zdiagnozowana choroba tym większa szansa na wyleczenie.

Jak przygotować się do badań?

Badania laboratoryjne wykonywane prywatnie nie wymagają skierowania lekarskiego. Przed wykonaniem badań z krwi należy pamiętać o konieczności bycia na czczo. Ostatni lekkostrawny posiłek należy spożyć do 12 godzin przed wykonaniem badań. Zaleca się również unikać wysiłku fizycznego i stresu. Badania powinny być wykonane w godzinach porannych. W przypadku badania ogólnego moczu warto wcześniej zaopatrzyć się w sterylny, jednorazowy pojemnik. Przeczytaj więcej o przygotowaniu do badań.

Powiązane artykuły:

To badanie będzie pomocne:

Pakiet badań dla mężczyzn - 17 badań krwi

Cena w placówce

399.00 

Cena online:

377.00 
Technologia badania:Metoda ilościowa

Czas oczekiwania na wynik:do 4 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

Dostępne testy

Opinie klientów - Zdrowegeny.pl

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic