Badanie kleszcza - Panel infekcji odkleszczowych
Badanie kleszcza

Badanie kleszcza - Panel infekcji odkleszczowych

 • Kleszcze są nosicielem bakterii i wirusów, które przyczyniają się do rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia infekcji odkleszczowych
 • Laboratorium odpowiedzialne: Diagnostyka sp. z o.o.

W ramach pakietu badamy:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

Obecność TBEV, B.burgdorferi, A.phagocytophillum, E.chaffeensis, E.muris w kleszczu

Cena badania:

270 zł
289 zł
Technologia badania:
PCR
Czas oczekiwania na wynik:
do 15 dni roboczych

Zobacz jak wykonać badanie

INFEKCJE ODKLESZCZOWE

 • Wykrycie patogenów w kleszczu jest wskazaniem do profilaktycznego wdrożenia terapii u osoby ukąszonej
 • W większości przypadków infekcje odkleszczowe przebiegają z licznymi powikłaniami

W ramach tego pakietu badamy:

Obecność bakterii i wirusów w kleszczu

Badanie za pomocą metody PCR pozwala wykryć w kleszczu obecność patogenów powodujących infekcje odkleszczowe (TBEV, B.burgdorferi, A.phagocytophillum, E.chaffeensis, E.muris).

Kiedy należy wykonać badania w kierunku infekcji odkleszczowych?

UKĄSIŁ CIĘ KLESZCZ

UKĄSIŁ CIĘ KLESZCZ

Do rozwinięcia boreliozy i innych infekcji odkleszczowych dochodzi u człowieka po ukąszeniu przez kleszcza i jego bytowaniu w skórze przez kilka dni. Niestety wiele osób nie zauważa ukąszenia przez kleszcza.

OBECNOŚĆ NIEPOKOJĄCYCH OBJAWÓW

OBECNOŚĆ NIEPOKOJĄCYCH OBJAWÓW

Choroby odkleszczowe przebiegają początkowo nie dając żadnych dolegliwości, a później występują objawy grypopodobne. W przypadku boreliozy może pojawić się charakterystyczny rumień wędrujący. Z czasem rozwijają się zaburzenia ze strony układu nerwowego.

Badanie kleszcza a infekcje odkleszczowe

 • Przebadanie kleszcza usuniętego ze skóry w kierunku chorobotwórczych bakterii i wirusów przyspiesza rozpoznanie infekcji odkleszczowej u ukąszonej osoby, a także umożliwia wczesne wdrożenie właściwej terapii. Badanie kleszcza wykonuje się metodą RT-PCR, dzięki której wykrywany jest materiał genetyczny patogenów.
 • Jednym z częstszych zakażeń pochodzenia kleszczowego jest borelioza. Choroba ta wywoływana jest bakterią Borrelia burgdorferi. Pierwsze objawy ujawniają się około 2 tygodnie po ukąszeniu przez kleszcza – występują objawy grypopodobne, nasilone zmęczenie oraz specyficzny dla tej choroby rumień wędrujący. W kolejnych etapach choroby, jeżeli nie została wyleczona, mogą pojawić się bóle stawowe, bóle głowy, zaburzenia ze strony układu nerwowego, mięśniowego, sercowo-naczyniowego i innych.
 • Kolejnym badanym patogenem jest TBEV, czyli wirus kleszczowego zapalenia mózgu. Odkleszczowe zapalenie mózgu atakuje ośrodkowy układ nerwowy. W początkowej fazie choroba daje niespecyficzne dolegliwości jak bóle głowy, gorączka, złe samopoczucie, bóle mięśniowo-stawowe i nudności bądź wymioty. U części chorych po 8 dniach od remisji pojawiają się objawy charakterystyczne dla zapalenia mózgu i opon mózgowych, a u niektórych może dojść do długotrwałych zaburzeń neurologicznych i neuropsychiatrycznych.
 • Anaplazmoza granulocytarna spowodowana jest zakażeniem Anaplasma phagocytophilum. Choroba przebiega z objawami podobnymi do przeziębienia, jednak pojawiają się one około 1-2 tygodnie od ukąszenia przez kleszcza.
 • Ehrlichioza, czyli choroba spowodowana m.in. Ehrlichia chaffeensis i Ehrlichia muris, również rozwija się około 1-2 tygodnie od ukąszenia. Do objawów należą gorączka, ogólnie złe samopoczucie, bóle głowy i mięśni, splątanie, a u dzieci również wysypka.

Co zyskujesz dzięki badaniu kleszcza?

Stan zdrowia

Dzięki przebadaniu kleszcza pod kątem patogenów wywołujących infekcje, przyspieszysz proces rozpoznania choroby u siebie – pozwoli to na wdrożenie terapii i zwiększenie szansy na wyleczenie

Jak wykryć infekcje odkleszczowe?

 • Badanie możesz przeprowadzić, jeżeli posiadasz kleszcza usuniętego ze skóry – należy go bezpiecznie zapakować (np. w woreczek strunowy, słoik, pudełko).
 • Zamów badanie poprzez kliknięcie odpowiedniego przycisku na górze strony, a następnie wpisz swoje dane i opłać badanie transakcją internetową lub przelewem. W wiadomości SMS i e-mail dostaniesz od nas Indywidualny Kod badania
 • Okaż swój Kod badania i przekaż opakowanie z kleszczem pracownikowi wybranego punktu pobrań – dostępne placówki znajdują się na mapce po prawej.
 • Wynik analizy kleszcza otrzymasz online (na portalu laboratorium) lub w punkcie pobrań.

Punkty pobrań

Pakiet DNA

Pakiet badań

Badanie kleszcza - Panel infekcji odkleszczowych

Cena badania:

270 zł
289 zł