22 123 95 55
PL
Znajdź badanie

Badanie kleszcza - Panel infekcji odkleszczowych

5.00
Ocena użytkowników: 5 ocen

To badanie molekularne sprawdza, czy w kleszczu obecne są bakterie i wirusy odpowiedzialne za groźne infekcje odkleszczowe

Przebadanie kleszcza w kierunku bakterii i wirusów przyspiesza rozpoznanie infekcji odkleszczowej u ukąszonej osoby

Dzięki temu możliwe jest wczesne wdrożenie właściwej terapii

W ramach pakietu badamy obecność w kleszczu:

 • TBEV
 • B.burgdorferi
 • A.phagocytophillum
 • E.chaffeensis
 • E.muris

Obecność bakterii i wirusów w kleszczu

 • Badanie za pomocą metody PCR pozwala wykryć w kleszczu obecność patogenów powodujących infekcje odkleszczowe (TBEV, B.burgdorferi, A.phagocytophillum, E.chaffeensis, E.muris)

Badamy ryzyko:

 • INFEKCJI ODKLESZCZOWYCH - wykrycie patogenów w kleszczu jest wskazaniem do profilaktycznego wdrożenia terapii u osoby ukąszonej. W większości przypadków infekcje odkleszczowe przebiegają z licznymi powikłaniami

Badanie kleszcza a infekcje odkleszczowe

 • Przebadanie kleszcza usuniętego ze skóry w kierunku chorobotwórczych bakterii i wirusów przyspiesza rozpoznanie infekcji odkleszczowej u ukąszonej osoby, a także umożliwia wczesne wdrożenie właściwej terapii. Badanie kleszcza wykonuje się metodą RT-PCR, dzięki której wykrywany jest materiał genetyczny patogenów.
 • Jednym z częstszych zakażeń pochodzenia kleszczowego jest borelioza. Choroba ta wywoływana jest bakterią Borrelia burgdorferi. Pierwsze objawy ujawniają się około 2 tygodnie po ukąszeniu przez kleszcza – występują objawy grypopodobne, nasilone zmęczenie oraz specyficzny dla tej choroby rumień wędrujący. W kolejnych etapach choroby, jeżeli nie została wyleczona, mogą pojawić się bóle stawowe, bóle głowy, zaburzenia ze strony układu nerwowego, mięśniowego, sercowo-naczyniowego i innych.
 • Kolejnym badanym patogenem jest TBEV, czyli wirus kleszczowego zapalenia mózgu. Odkleszczowe zapalenie mózgu atakuje ośrodkowy układ nerwowy. W początkowej fazie choroba daje niespecyficzne dolegliwości jak bóle głowy, gorączka, złe samopoczucie, bóle mięśniowo-stawowe i nudności bądź wymioty. U części chorych po 8 dniach od remisji pojawiają się objawy charakterystyczne dla zapalenia mózgu i opon mózgowych, a u niektórych może dojść do długotrwałych zaburzeń neurologicznych i neuropsychiatrycznych.
 • Anaplazmoza granulocytarna spowodowana jest zakażeniem Anaplasma phagocytophilum. Choroba przebiega z objawami podobnymi do przeziębienia, jednak pojawiają się one około 1-2 tygodnie od ukąszenia przez kleszcza.
 • Ehrlichioza, czyli choroba spowodowana m.in. Ehrlichia chaffeensis i Ehrlichia muris, również rozwija się około 1-2 tygodnie od ukąszenia. Do objawów należą gorączka, ogólnie złe samopoczucie, bóle głowy i mięśni, splątanie, a u dzieci również wysypka.

Badanie kleszcza - Panel infekcji odkleszczowych


263.00 na stronie
289.00 w placówce
Technologia badania:
PCR
Czas oczekiwania na wynik:
do 25 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce