Badanie kleszcza - Panel infekcji odkleszczowych
To badanie molekularne sprawdza, czy w kleszczu obecne są bakterie i wirusy odpowiedzialne za groźne infekcje odkleszczowe
Przebadanie kleszcza w kierunku bakterii i wirusów przyspiesza rozpoznanie infekcji odkleszczowej u ukąszonej osoby
Dzięki temu możliwe jest wczesne wdrożenie właściwej terapii
W ramach pakietu badamy obecność w kleszczu:
- TBEV
- B.burgdorferi
- A.phagocytophillum
- E.chaffeensis
- E.muris
Obecność bakterii i wirusów w kleszczu
- Badanie za pomocą metody PCR pozwala wykryć w kleszczu obecność patogenów powodujących infekcje odkleszczowe (TBEV, B.burgdorferi, A.phagocytophillum, E.chaffeensis, E.muris)
Badamy ryzyko:
- INFEKCJI ODKLESZCZOWYCH - wykrycie patogenów w kleszczu jest wskazaniem do profilaktycznego wdrożenia terapii u osoby ukąszonej. W większości przypadków infekcje odkleszczowe przebiegają z licznymi powikłaniami
Badanie kleszcza a infekcje odkleszczowe
- Przebadanie kleszcza usuniętego ze skóry w kierunku chorobotwórczych bakterii i wirusów przyspiesza rozpoznanie infekcji odkleszczowej u ukąszonej osoby, a także umożliwia wczesne wdrożenie właściwej terapii. Badanie kleszcza wykonuje się metodą RT-PCR, dzięki której wykrywany jest materiał genetyczny patogenów.
- Jednym z częstszych zakażeń pochodzenia kleszczowego jest borelioza. Choroba ta wywoływana jest bakterią Borrelia burgdorferi. Pierwsze objawy ujawniają się około 2 tygodnie po ukąszeniu przez kleszcza – występują objawy grypopodobne, nasilone zmęczenie oraz specyficzny dla tej choroby rumień wędrujący. W kolejnych etapach choroby, jeżeli nie została wyleczona, mogą pojawić się bóle stawowe, bóle głowy, zaburzenia ze strony układu nerwowego, mięśniowego, sercowo-naczyniowego i innych.
- Kolejnym badanym patogenem jest TBEV, czyli wirus kleszczowego zapalenia mózgu. Odkleszczowe zapalenie mózgu atakuje ośrodkowy układ nerwowy. W początkowej fazie choroba daje niespecyficzne dolegliwości jak bóle głowy, gorączka, złe samopoczucie, bóle mięśniowo-stawowe i nudności bądź wymioty. U części chorych po 8 dniach od remisji pojawiają się objawy charakterystyczne dla zapalenia mózgu i opon mózgowych, a u niektórych może dojść do długotrwałych zaburzeń neurologicznych i neuropsychiatrycznych.
- Anaplazmoza granulocytarna spowodowana jest zakażeniem Anaplasma phagocytophilum. Choroba przebiega z objawami podobnymi do przeziębienia, jednak pojawiają się one około 1-2 tygodnie od ukąszenia przez kleszcza.
- Ehrlichioza, czyli choroba spowodowana m.in. Ehrlichia chaffeensis i Ehrlichia muris, również rozwija się około 1-2 tygodnie od ukąszenia. Do objawów należą gorączka, ogólnie złe samopoczucie, bóle głowy i mięśni, splątanie, a u dzieci również wysypka.
Badanie kleszcza - Panel infekcji odkleszczowych
263.00 złna stronie
289.00 złw placówce
289.00 złw placówce
Technologia badania:
PCR
PCR
Czas oczekiwania na wynik:
do 25 dni roboczych
do 25 dni roboczych
Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce