22 123 95 55
PL
Znajdź badanie

Borelioza IgM

4.30
Ocena użytkowników: 4 ocen

Jest to badanie przeciwciał IgM w kierunku boreliozy

Przyczyną boreliozy jest bakteria Borrelia burgdoferi, która przenoszona jest przez kleszcze

Badanie poziomu przeciwciał IgM swoistych dla tej bakterii to jedna z metod stosowanych w diagnostyce boreliozy

W ramach pakietu badamy ryzyko:

  • boreliozy

W ramach testu badamy poziom przeciwciał IgM we krwi

  • Przeciwciała IgM swoiste dla bakterii Borrelia burgdoferi wykrywane są po 3-4 tygodniach od zakażenia, maksimum osiągają po 6 – 8 tygodniach, a zanikają po 4 – 6 miesiącach

Badamy ryzyko:

  • BORELIOZY - borelioza to schorzenie przewlekłe, wywoływane przez bakterie przenoszone przez kleszcze. Około 70% osób z boreliozą nie jest jednak świadomych ukąszenia kleszcza. Wczesna diagnoza tego schorzenia jest bardzo ważna, ponieważ umożliwia podjęcie działań pozwalających na uniknięcie groźnych powikłań

Co to jest borelioza i jaki jest jej przebieg?

  • Bakteria Borrelia burgdorferi to czynnik etiologiczny boreliozy - w naszym klimacie schorzenie to przenoszone jest głównie przez kleszcze. Kleszcz musi być wczepiony w skórę zwykle przez 2-3 dni, aby doszło do zakażenia.
  • Nieleczona borelioza przebiega w 3 fazach. W pierwszej fazie najbardziej charakterystycznym objawem jest tzw. rumień wędrujący (ale występuje on tylko u ok. 30% chorych), mogą pojawić się również objawy grypopodobne.
  • W kolejnym etapie występują nawracające dolegliwości stawowe, objawy ze strony układu nerwowego, zapalenie mięśnia sercowego czy porażenie nerwów czaszkowych.
  • Trzeci etap to faza zakażenia przewlekłego i w jej przebiegu obecne są niecharakterystyczne objawy, które mogą dotyczyć wielu układów (np. nerwowego, sercowo-naczyniowego, mięśniowego, rozrodczego).

Borelioza IgM


57.00 na stronie
64.90 w placówce
Technologia badania:
CLIA
Czas oczekiwania na wynik:
do 4 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce