Borelioza IgM
Badanie krwi

Borelioza IgM

 • Przyczyną boreliozy jest bakteria Borrelia burgdoferi, która przenoszona jest przez kleszcze
 • Badanie poziomu przeciwciał IgM swoistych dla tej bakterii to jedna z metod stosowanych w diagnostyce boreliozy
 • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

W ramach pakietu badamy ryzyko:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

boreliozy

Cena badania:

50 zł
59,9 zł
Technologia badania:
Test CLIA
Czas oczekiwania na wynik:
do 4 dni roboczych
Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Krew pobierana jest w punktach pobrań

Krew pobierana jest w punktach pobrań na terenie całej Polski.
Sprawdź lokalizacje

Zobacz jak wykonać badanie

BORELIOZA

 • Borelioza to schorzenie przewlekłe, wywoływane przez bakterie przenoszone przez kleszcze. Około 70% osób z boreliozą nie jest jednak świadomych ukąszenia kleszcza.
 • Wczesna diagnoza tego schorzenia jest bardzo ważna, ponieważ umożliwia podjęcie działań pozwalających na uniknięcie groźnych powikłań

W ramach tego pakietu badamy:

Poziom przeciwciał IgM we krwi

Przeciwciała IgM swoiste dla bakterii Borrelia burgdoferi wykrywane są po 3-4 tygodniach od zakażenia, maksimum osiągają po 6 – 8 tygodniach, a zanikają po 4 – 6 miesiącach.

Kiedy warto przeprowadzić test przeciwciał IgM w kierunku boreliozy?

UKĄSZENIE KLESZCZA

UKĄSZENIE KLESZCZA

Borelioza to choroba przenoszona w naszym klimacie głównie przez kleszcze – test w jej kierunku powinni więc wykonać wszyscy, którzy zostali ukąszeni przez nie w ciągu kilku-kilkunastu ostatnich tygodni.

WYSTĘPOWANIE OBJAWÓW SUGERUJĄCYCH BORELIOZĘ

WYSTĘPOWANIE OBJAWÓW SUGERUJĄCYCH BORELIOZĘ

Objawami występującymi w przebiegu boreliozy mogą być: rumień wędrujący, gorączka, zaburzenia wzroku, problemy z mówieniem, paraliż mięśni twarzy, zawroty głowy czy bóle stawów

PROFILAKTYKA SPERSONALIZOWANA

PROFILAKTYKA SPERSONALIZOWANA

Badaniu warto poddać się nawet wtedy, gdy nie odnotowaliśmy ukąszenia kleszcza i nie występują objawy sugerujące boreliozę, ale spędzamy czas na terenach, na których ryzyko ukąszenia jest największe, takich jak lasy, polany, łąki, parki (większość chorych na boreliozę nie jest nawet świadomych ukąszenia kleszcza).

Co to jest borelioza i jaki jest jej przebieg?

 • Bakteria Borrelia burgdorferi to czynnik etiologiczny boreliozy - w naszym klimacie schorzenie to przenoszone jest głównie przez kleszcze. Kleszcz musi być wczepiony w skórę zwykle przez 2-3 dni, aby doszło do zakażenia.
 • Nieleczona borelioza przebiega w 3 fazach. W pierwszej fazie najbardziej charakterystycznym objawem jest tzw. rumień wędrujący (ale występuje on tylko u ok. 30% chorych), mogą pojawić się również objawy grypopodobne.
 • W kolejnym etapie występują nawracające dolegliwości stawowe, objawy ze strony układu nerwowego, zapalenie mięśnia sercowego czy porażenie nerwów czaszkowych.
 • Trzeci etap to faza zakażenia przewlekłego i w jej przebiegu obecne są niecharakterystyczne objawy, które mogą dotyczyć wielu układów (np. nerwowego, sercowo-naczyniowego, mięśniowego, rozrodczego).

Co zyskasz poprzez wykonanie badania?

Badanie i bezpieczeństwo

Badanie pod kątem boreliozy może przyczynić się do prawidłowego wykrycia choroby – dodatni wynik testu IgM świadczy o aktywnym zakażeniu / niedawno przebytym zakażeniu.

Odpowiednia diagnoza

Odpowiednia diagnoza jest podstawą do wdrożenia leczenia, które przyczyni się do poprawy stanu zdrowia chorego i zapobiegnie groźnym powikłaniom.

Jak zrobić test w kierunku boreliozy?

 • Wykonanie testu jest bardzo proste – najpierw należy zamówić badanie przez internet. Od razu po dokonaniu zamówienia, klient otrzymuje kod swojego badania (drogą SMS oraz mailową).
 • Z kodem tym wystarczy udać się dowolnego punktu pobrań (z ok. 500 dostępnych) w godzinach otwarcia. Po podaniu tego kodu w punkcie, od pacjenta pobierana jest próbka krwi żylnej. Do badania nie trzeba być na czczo.
 • Wynik badania pacjent może odebrać w punkcie pobrań lub pobrać online.

Punkty pobrań

Pakiet DNA

Pakiet badań

Borelioza IgM

Cena badania:

50 zł
59,9 zł