Borelioza IgG
Badanie krwi

Borelioza IgG

 • Borelioza jest przewlekłą chorobą odkleszczową wywoływaną przez bakterie Borrelia burgdoferi
 • Objawy boreliozy często niełatwo rozpoznać, a nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci
 • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

W ramach pakietu badamy ryzyko:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

boreliozy

Cena badania:

50 zł
59,9 zł
Technologia badania:
Test CLIA
Czas oczekiwania na wynik:
do 4 dni roboczych
Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Krew pobierana jest w punktach pobrań

Krew pobierana jest w punktach pobrań na terenie całej Polski.
Sprawdź lokalizacje

Zobacz jak wykonać badanie

BORELIOZA

 • Borelioza to choroba przenoszona przez kleszcze -większość chorych nie jest jednak nawet świadoma ukąszenia (kleszcze wydzielają substancje znieczulające, dlatego ukłucie jest zazwyczaj bezbolesne).
 • W przypadku boreliozy kluczowa jest wczesna diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia - tak, aby nie dopuścić do rozwoju groźnych powikłań, które często powodują nieodwracalne zmiany w organizmie.

W ramach tego pakietu badamy:

Stężenie przeciwciał IgG w surowicy krwi

Przeciwciała IgG specyficzne dla bakterii Borrelia burgdoferi wykrywane są po 6-8 tygodniach od zakażenia, utrzymują się one we krwi pacjenta przez lata

Kiedy warto wykonać badanie IgG pod kątem boreliozy?

UKĄSZENIE PRZEZ KLESZCZA

UKĄSZENIE PRZEZ KLESZCZA

Ze względu na to, że to właśnie kleszcze przenoszą boreliozę, badanie w kierunku tej choroby powinny wykonać wszystkie osoby, które zostały ukąszone przez te pajęczaki. Niebezpieczne są także młodociane postacie kleszczy (w tzw. stadium nimfy) - mają one bardzo niewielkie rozmiary, ale również bardzo często przenoszą boreliozę

WYSTĘPOWANIE NIEPOKOJĄCYCH OBJAWÓW

WYSTĘPOWANIE NIEPOKOJĄCYCH OBJAWÓW

Wśród objawów, które mogą pojawić się w przebiegu boreliozy, wyróżnia się: rumień wędrujący (najbardziej charakterystyczny dla boreliozy symptom, występuje jednak tylko w ok. 30% przypadków choroby), gorączkę, dreszcze, bóle stawów, gardła i głowy, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, paraliż mięśni twarzy czy problemy z mówieniem

PROFILAKTYKA SPERSONALIZOWANA

PROFILAKTYKA SPERSONALIZOWANA

Zdecydowana większość (ok. 70%) chorych na boreliozę nie przypomina sobie, aby kiedykolwiek doszło u nich do ukąszenia przez kleszcza, w wielu przypadkach choroba przez bardzo długi czas przebiega bezobjawowo lub występują objawy bardzo niespecyficzne, dlatego wykonanie badań w kierunku boreliozy zaleca się wszystkim osobom dbającym o swój stan zdrowia

Nieleczona borelioza może skutkować uszkodzeniem wielu narządów w organizmie

 • Borelioza wywoływana jest przez bakterię B.burgdorferi, która w naszym klimacie przenoszona jest głównie przez kleszcze. Do zakażenia dochodzi poprzez ukąszenie kleszcza - szacuje się, że musi być on wczepiony do skóry przez ok. 2-3 dni. W Europie niemal 70% chorych na boreliozę w ogóle nie zauważa takiego ukąszenia.
 • Pierwszym i najbardziej charakterystycznym dla boreliozy symptomem jest rumień na skórze - zmiana często przyjmuje wygląd pierścienia (jest czerwona i wyraźnie odgraniczona od reszty skóry na obwodzie, w środkowej części ma zaś jaśniejsze przebarwienie), jest niebolesna i nie powoduje świądu. Rumień pojawia się w trakcie 30 dni po ukąszeniu, jednak występuje tylko u ok. 30% chorych. Nieleczony pozostaje na skórze przez kilka tygodni.
 • Nieleczona borelioza coraz bardziej postępuje i rozprzestrzenia się w organizmie poprzez krew lub chłonkę - w jej przebiegu mogą pojawić się takie dolegliwości jak gorączka, wzmożona potliwość, uderzenia gorąca, dreszcze, utrata masy ciała, zmęczenie, bezsenność, wypadanie włosów.
 • Ponadto, może również wystąpić drętwienie kończyn, drętwienie języka, tiki mięśni twarzy, kurcze mięśniowe, zapalenie stawów, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, porażenie nerwów czaszkowych, zaburzenia widzenia, upośledzenie słuchu, napady padaczkowe, zaburzenia koncentracji, otępienie czy depresja.

Co zyskasz dzięki wykonaniu testu?

Badanie i bezpieczeństwo

Badanie w kierunku boreliozy przyczyni się do prawidłowego zdiagnozowania choroby. Dzięki odpowiedniej diagnozie zostanie wdrożone leczenie, które poprawi stan zdrowia chorego.

Odpowiednia diagnoza

Odpowiednio wcześnie zastosowana terapia to duża szansa na całkowite pokonanie choroby, a tym samym uniknięcie bardzo poważnych powikłań, które mogą nawet doprowadzić do zgonu osoby chorej.

W jaki sposób możesz zrealizować badanie?

 • Aby zrobić test IgG pod kątem boreliozy, wystarczy zamówić badanie przez internet. Natychmiast po dokonaniu zamówienia, klient otrzymuje wiadomości SMS oraz e-mail zawierające unikalny kod badania. Kod ten uprawnia do realizacji testu w wybranym punkcie pobrań.
 • Należy zgłosić się do dowolnego punktu w godzinach jego otwarcia (żadne dodatkowe zapisy na wizytę nie są wymagane), a po okazaniu otrzymanego kodu pobierana jest próbka krwi żylnej. Pacjent nie musi być na czczo.
 • Gotowy wynik analizy laboratoryjnej pacjent odbiera w punkcie pobrań i/lub pobiera online.

Punkty pobrań

Pakiet DNA

Pakiet badań

Borelioza IgG

Cena badania:

50 zł
59,9 zł