22 123 95 55
PL
Znajdź badanie

Borelioza IgG

5.00
Ocena użytkowników: 8 ocen

To badanie poziomu przeciwciał IgG w kierunku boreliozy

Borelioza jest przewlekłą chorobą odkleszczową wywoływaną przez bakterie Borrelia burgdoferi

Objawy boreliozy często niełatwo rozpoznać, a nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci

W ramach pakietu badamy ryzyko:

  • boreliozy

W ramach testu badamy stężenie przeciwciał IgG w surowicy krwi

  • Przeciwciała IgG specyficzne dla bakterii Borrelia burgdoferi wykrywane są po 6-8 tygodniach od zakażenia, utrzymują się one we krwi Pacjenta przez lata

Badamy ryzyko:

  • BORELIOZY - borelioza to choroba przenoszona przez kleszcze. Większość chorych nie jest jednak nawet świadoma ukąszenia (kleszcze wydzielają substancje znieczulające, dlatego ukłucie jest zazwyczaj bezbolesne). W przypadku boreliozy kluczowa jest wczesna diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia - tak, aby nie dopuścić do rozwoju groźnych powikłań, które często powodują nieodwracalne zmiany w organizmie.

Nieleczona borelioza może skutkować uszkodzeniem wielu narządów w organizmie

  • Borelioza wywoływana jest przez bakterię B.burgdorferi, która w naszym klimacie przenoszona jest głównie przez kleszcze. Do zakażenia dochodzi poprzez ukąszenie kleszcza - szacuje się, że musi być on wczepiony do skóry przez ok. 2-3 dni. W Europie niemal 70% chorych na boreliozę w ogóle nie zauważa takiego ukąszenia.
  • Pierwszym i najbardziej charakterystycznym dla boreliozy symptomem jest rumień na skórze - zmiana często przyjmuje wygląd pierścienia (jest czerwona i wyraźnie odgraniczona od reszty skóry na obwodzie, w środkowej części ma zaś jaśniejsze przebarwienie), jest niebolesna i nie powoduje świądu. Rumień pojawia się w trakcie 30 dni po ukąszeniu, jednak występuje tylko u ok. 30% chorych. Nieleczony pozostaje na skórze przez kilka tygodni.
  • Nieleczona borelioza coraz bardziej postępuje i rozprzestrzenia się w organizmie poprzez krew lub chłonkę - w jej przebiegu mogą pojawić się takie dolegliwości jak gorączka, wzmożona potliwość, uderzenia gorąca, dreszcze, utrata masy ciała, zmęczenie, bezsenność, wypadanie włosów.
  • Ponadto, może również wystąpić drętwienie kończyn, drętwienie języka, tiki mięśni twarzy, kurcze mięśniowe, zapalenie stawów, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, porażenie nerwów czaszkowych, zaburzenia widzenia, upośledzenie słuchu, napady padaczkowe, zaburzenia koncentracji, otępienie czy depresja.

Borelioza IgG


57.00 na stronie
64.90 w placówce
Technologia badania:
CLIA
Czas oczekiwania na wynik:
do 4 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce