Borelioza IgG met. Western Blot
Badanie krwi

Borelioza IgG met. Western Blot

 • Borelioza to schorzenie wywoływane przez bakterie B. burgdoferi, a przenoszone przez kleszcze
 • Do badania wykorzystywana jest technika Western Blot, cechująca się większą swoistością niż test ELISA - badanie wykorzystywane jest więc do potwierdzania wyników testu wstępnego
 • Laboratorium odpowiedzialne : Diagnostyka sp. z o.o.

W ramach pakietu badamy ryzyko:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

boreliozy

Cena badania:

132 zł
139,9 zł
Technologia badania:
Western Blot
Czas oczekiwania na wynik:
do 5 dni roboczych
Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Profesjonalne i bezpieczne pobranie krwi przez pielęgniarkę

Krew pobierana jest w punktach pobrań

Krew pobierana jest w punktach pobrań na terenie całej Polski.
Sprawdź lokalizacje

Zobacz jak wykonać badanie

BORELIOZA

 • Borelioza jest chorobą odkleszczową, która – jeśli nie jest leczona – może skutkować poważnymi zaburzeniami w organizmie.
 • Należy podkreślić jednak, że około 70% osób chorych na boreliozę nie odnotowało wcześniej ukąszenia kleszcza

W ramach tego pakietu badamy:

Obecność przeciwciał IgG we krwi pacjenta

Celem testu jest potwierdzenie obecności przeciwciał IgG specyficznych dla antygenów Borrelia burgdoferi przy pomocy metody Western Blot. Przeciwciała IgG wykrywane są po 6-8 tygodniach od zakażenia i utrzymują się przez lata

Jakie są wskazania do przeprowadzenia testu?

WĄTPLIWOŚCI DIAGNOSTYCZNE

WĄTPLIWOŚCI W DIAGNOSTYCE / DODATNI LUB NIEPEWNY WYNIK BADANIA WSTĘPNEGO

Badanie metodą Western Blot powinno być wykonywane w celu potwierdzenia dodatniego lub niepewnego rezultatu testu ELISA – metoda Western Blot wykazuje bowiem znacznie większą swoistość

UKĄSZENIE KLESZCZA

UKĄSZENIE PRZEZ KLESZCZA

Borelioza to choroba odkleszczowa – test powinny więc wykonać osoby, które zostały ukąszone przez kleszcza. Bardzo niebezpieczne są kleszcze w fazie rozwojowej nimfy, które cechują się bardzo niewielkimi rozmiarami

WYSTĘPOWANIE DOLEGLIWOŚCI WIĄZANYCH Z BORELIOZĄ

WYSTĘPOWANIE NIEPOKOJĄCYCH OBJAWÓW

Wśród dolegliwości wiązanych z boreliozą wymienia się np. rumień wędrujący, bóle stawów, bóle głowy, dreszcze, zawroty głowy, problemy z mówieniem, czy paraliż mięśni twarzy

Na czym polega badanie metodą Western Blot pod kątem boreliozy?

 • Borelioza w naszym klimacie przenoszona jest główne przez kleszcze, a wywołuje ją bakteria B. burgdoferi . Szacuje się, że aby doszło do zakażenia, kleszcz musi być wczepiony do skóry przez około dwa – trzy dni. Jednakże, około 70% chorych w Europie nie odnotowuje ukąszenia przez kleszcza.
 • Wśród pierwszych objawów boreliozy wymienia się charakterystyczny rumień na skórze, który jednak pojawia się tylko u około 30% pacjentów. W przebiegu choroby mogą pojawić się również objawy grypopodobne, zmęczenie, utrata masy ciała, bezsenność, drętwienie kończyn, kurcze mięśniowe, tiki mięśni twarzy, drętwienie języka, zapalenie stawów, mięśnia sercowego, otępienie, porażenie nerwów czaszkowych, uszkodzenie słuchu czy zaburzenia koncentracji.
 • Celem badania pod kątem boreliozy metodą Western Blot jest identyfikacja przeciwciał, które reagują przynajmniej z kilkoma antygenami bakterii. Metoda ta cechuje się dużo większą swoistością niż tradycyjna metoda ELISA, wykorzystuje się ją więc do potwierdzania niepewnych i dodatnich wyników badania podstawowego.
 • Jeśli wynik testu wykonywanego metodą Western Blot jest ujemny, wynik testu ELISA dodatni oraz przeprowadzony wywiad świadczy o możliwości zakażenia, test Western Blot należy powtórzyć po upływie co najmniej 2 tygodni.

Badanie metodą Western Blot – jakie są jego korzyści?

Badanie i bezpieczeństwo

Wynik przeprowadzonego testu przyczynia się do postawienia odpowiedniej diagnozy. Dzięki niej może zostać wdrożone leczenie, prowadzące do poprawy stanu zdrowia chorego.

Odpowiednia diagnoza

Odpowiednio wczesna i prawidłowa diagnoza jest bardzo ważna, ponieważ zwiększa szansę na wyleczenie oraz uniknięcie groźnych powikłań boreliozy.

W jaki sposób zrealizujesz badanie?

 • Aby wykonać badanie, zamów je przez stronę internetową. Natychmiast po dokonaniu zamówienia otrzymasz kod swojego badania (poprzez SMS i e-mail), który umożliwi Ci jego realizację w dowolnym z około 550 dostępnych punktów pobrań.
 • Zgłoś się do wybranego punktu w godzinach otwarcia i okaż tam kod badania, a zostanie od Ciebie pobrana próbka krwi żylnej. Do poboru krwi nie musisz być na czczo.
 • Wynik testu możesz pobrać przez internet lub odebrać w punkcie pobrań.

Punkty pobrań

Pakiet DNA

Pakiet badań

Borelioza IgG met. Western Blot

Cena badania:

132 zł
139,9 zł