22 123 95 55
PL
Znajdź badanie

Borelioza - test LymeDetect, odpowiedź humoralna i komórkowa

4.80
Ocena użytkowników: 23 ocen

Ten innowacyjny test może przyczynić się do rozpoznania boreliozy już w pierwszych 3 tygodniach od zakażenia.

Badanie LymeDetect polega na równoczesnej ocenie odpowiedzi humoralnej (wytwarzaniu przeciwciał IgM i IgG swoistych dla bakterii Borrelia) oraz ocenie odpowiedzi typu komórkowego (limfocytów T wydzielających interferon w odpowiedzi na kontakt z antygenami Borrelia).

Test LymeDetect to sposób na zwiększenie czułości wykrywania boreliozy w pierwszych 3 tygodniach od ukąszenia przez zakażonego kleszcza, w porównaniu do standardowego badania przeciwciał IgM i IgG. 

Test przeznaczony jest głównie dla tych osób, które zostały ukąszone przez kleszcza i podejrzewają boreliozę lub u których występują niespecyficzne objawy (np. zmęczenie, bóle mięśni i stawów, bóle główy), mogące występować w przebiegu tej choroby.

Badanie wykonywane jest z próbki krwi żylnej przy pomocy metody immunochemiluminescencyjnej (CLIA).

W ramach pakietu badamy obecność:

  • boreliozy

W ramach testu LymeDetect z pobranej od Pacjenta próbki krwi żylnej wykonywane są 3 poniższe badania:

  • badanie przeciwciał w klasie IgM swoistych dla Borrelia (B. burgdorferi sensu lato)
  • badanie przeciwciał w klasie IgG swoistych dla Borrelia (B. burgdorferi sensu lato)
  • badanie interferonu γ, wydzielanego przez limfocyty T w odpowiedzi na kontakt z antygenami Borrelia (B. burgdorferi sensu lato)

Test LymeDetect - sposób na wczesne wykrycie boreliozy

  • Borelioza (choroba z Lyme) to wielonarządowe schorzenie wywoływane przez krętki Borrelia burgdorferi sensu lato, przenoszone przez kleszcze Ixodes. Szacuje się, że aby doszło do zakażenia, kleszcz musi być wczepiony do skóry ok. 2-3 dni. 
  • Podstawowym badaniem stosowanym w diagnostyce boreliozy jest badanie przeciwciał IgG i IgM (swoistych dla Borrelia burgdorferi sensu lato) - testy te mogą być jednak niemiarodajne, jeśli wykonywane są przed upływem 4-6 tygodni od ukąszenia przez kleszcza. 
  • W ramach oferowanego, nowoczesnego badania LymeDetect badana jest nie tylko obecność przeciwciał IgG i IgM, ale również limfocytów T wydzielających interferon γ w odpowiedzi na kontakt z antygenami Borrelia - oceniana jest więc także odpowiedź typu komórkowego na zakażenie. We wczesnym etapie boreliozy jest ona bardzo wartościowym uzupełnieniem badania przeciwciał.
  • Test LymeDetect znacznie zwiększa czułość wykrywania boreliozy (do 73,5%) w pierwszych 3 tygodniach od zakażenia w porówaniu do standardowej diagnostyki, wykorzystującej tylko badanie przeciwciał (48,5%). Po upływie 3 tygodni od infekcji czułość badania LymeDetect również jest wyższa (81,82%) niż czułość standardowych testów (67,27%).
  • Badanie LymeDetect jest testem jakościowym - wynik testu może być dodatni, nieokreślony lub ujemny.

Borelioza - test LymeDetect, odpowiedź humoralna i komórkowa


363.00 na stronie
Chwilowo niedostępne
Technologia badania:
Metoda immunochemiluminescencyjna (CLIA)
Czas oczekiwania na wynik:
do 7 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce