22 123 95 55
PL
Znajdź badanie

Borelioza - panel podstawowy, badanie przeciwciał IgG i IgM

4.40
Ocena użytkowników: 17 ocen

Jest to podstawowe badanie laboratoryjne stosowane w diagnostyce boreliozy. 

Badanie polega na oznaczeniu przeciwciał IgG i IgM specyficznych dla bakterii Borrelia burgdoferi.

Bakteria ta jest czynnikiem etiologicznym boreliozy (choroby z Lyme), która w naszym klimacie przenoszona jest głównie przez kleszcze.

Badanie wykonywane jest z pobranej od Pacjenta próbki krwi żylnej. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać.

W ramach pakietu badamy obecność:

  • boreliozy

W ramach testu w pobranej od Pacjenta próbce krwi oznaczane są przeciwciała IgG i IgM swoiste dla bakterii Borrelia burgdoferi 

  • Przeciwciała IgM wykrywane są po upływie 3-4 tygodni od zakażenia, maksimum osiągają po upływie 6 – 8 tygodni, a zanikają po około 4 – 6 miesiącach.
  • Przeciwciała IgG wykrywane są po upływie około miesiąca od zakażenia, z większym prawdopodobieństwem po upływie 6-8 tygodni. Utrzymują się one we krwi przez lata.

Borelioza - co to za choroba i jak ją zdiagnozować?

  • Borelioza (choroba z Lyme) jest schorzeniem wywoływanym przez bakterię Borrelia burgdoferi. W naszym klimacie chorobę tę przenoszą głównie kleszcze.
  • Do zakażenia dochodzi po ukąszeniu kleszcza (głównie w fazie rozwojowej nimfy) - aby doszło do infekcji, musi być on wczepiony do skóry około 2-3 dni. Szacuje się, że w Europie nawet 64% chorych na boreliozę nie zauważyło ukąszenia przez kleszcza. 
  • W pierwszej fazie zakażenia, do charakterystycznych dla boreliozy objawów zalicza się rumień wędrujący, zanikowe zapalenie skóry i naciek limfocytarny, objawy te nie są jednak zawsze obserwowane. Towarzyszyć im mogą objawy grypopodobne. 
  • W kolejnym etapie boreliozy u chorego mogą pojawiać się nawracające, intesnsywne dolegliwości stawowe, objawy ze strony układu nerwowego, porażenie nerwów czaszkowych czy zapalenie mięśnia sercowego. 
  • Przewlekła faza zakażenia cechuje się niecharakterystycznymi, zróżnicowanymi objawami, które mogą dotyczyć układu nerwowego, rozrodczego, sercowo-naczyniowego, wewnątrzwydzielniczego czy mięśniowego.
  • W diagnostyce boreliozy, podstawowym badaniem laboratoryjnym jest pomiar poziomu przeciwciał IgM i IgG specyficznych dla bakterii Borrelia burgdoferi metodą ELISA. Metodę tą cechuje wysoka czułość diagnostyczna, ale stosunkowo niższa swoistość, co może skutkować wynikami fałszywie dodatnimi.
  • W przypadku uzyskania dodatniego wyniku podstawowego badania przeciwciał, zalecane jest jego potwierdzenie badaniem o większej swoistości (met. Western blot.)

Borelioza - panel podstawowy, badanie przeciwciał IgG i IgM


99.00 na stronie
126.00 w placówce
Technologia badania:
CLIA
Czas oczekiwania na wynik:
do 4 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce