22 123 95 55
PL

Badanie kleszcza - Borrelia burgdorferi met. PCR, realizacja wysyłkowa

5.00
Ocena użytkowników: 3 ocen

To badanie molekularne, sprawdzające obecność w kleszczu materiału genetycznego bakterii z rodzaju Borrelia.

Bakterie te wyołują boreliozę - chorobę, która roznoszona jest przez kleszcze. Najczęściej, aby choroba została przeniesiona na człowieka, kleszcz musi wczepiony do skóry przez około 2-3 dni.

Test polega na analizie kleszcza, usuniętego z miejsca wkłucia i pobranego do specjalnego zestawu transportowego.

W ramach pakietu badamy:

  • obecność materiału genetycznego gatunków Borrelia, które wywołują boreliozę

Badanie molekularne kleszcza - sposób na sprawdzenie, czy mogło dojść do zarażenia boreliozą

  • Borelioza to choroba wywoływana przez bakterie z rodzaju Borrelia - w większości przypadków do zarażenia dochodzi na skutek ukąszenia kleszcza. Najczęściej, aby do zarażenia doszło, kleszcz musi być wczepiony w skórę przez około 2-3 dni. Wskazuje się, że w Europie nawet 64% osób z boreliozą nie zauważa ukąszczenia przez kleszcza. 
  • Prostym sposobem na określenie ryzyka zarażenia się boreliozą jest przeprowadzenie badania molekularnego. Polega ono na sprawdzeniu, czy w kleszczu obecny jest materiał genetyczny bakterii z rodzaju Borrelia (B. burgdorferi, B. andersoni, B.bissetti, B. garini, B. afzeli, B. valaisiana, B. lusitaniae, B. japonica, B. tanukii, B. turdi, B. sinica). Jest to bardzo czułe badanie, wykonywane przy pomocy metody Real-Time PCR.
  • Materiałem do wykonania takiego badania jest kleszcz - usunięty w całości lub we fragmentach z miejsca ukąszenia. W przypadku potwierdzenia obecności bakterii z rodzaju Borrelia w kleszczu usuniętym z miejsca wkłucia, optymalne jest profilaktyczne wdrożenie antybiotykoterapii, które zahamuje rozwój choroby w jej początkowej fazie.

Badanie kleszcza - Borrelia burgdorferi met. PCR, realizacja wysyłkowa


167.00 na stronie
Technologia badania:
PCR
Czas oczekiwania na wynik:
do 15 dni roboczych od otrzymania próbki przez laboratorium

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce