22 123 95 55
PL

Badanie kleszcza - Borrelia burgdorferi met. PCR

4.00
Ocena użytkowników: 4 ocen

To badanie molekularne sprawdza, czy w kleszczu obecna jest bakteria Borrelia burgdorferi

Borrelia burgdorferi jest przyczyną boreliozy – choroby roznoszonej przez kleszcze

Do przeniesienia jej na człowieka dochodzi w przypadku ukąszenia przez kleszcza pod warunkiem, że będzie on wczepiony do skóry przez około 2-3 dni.

W przypadku badań wykonywanych w województwie mazowieckim i podlaskim, czas oczekiwania na wynik testu wynosi tylko 1 dzień roboczy. 

W ramach pakietu badamy:

  • obecność Borrelia burgdorferi w kleszczu

Badamy obecność bakterii z rodzaju Borrelia w kleszczu

  • W ramach testu stwierdzana jest za pomocą techniki PCR obecność w kleszczu usuniętym z miejsca ukłucia bakterii z rodzaju Borrelia (B. burgdorferi, B. andersoni, B.bissetti, B. garini, B. afzeli, B. valaisiana, B. lusitaniae, B. japonica, B. tanukii, B. turdi, B. sinica)

Badamy ryzyko:

  • BORELIOZY - do zakażenia Borrelia burgdorferi dochodzi w wyniku ukąszenia przez kleszcza zakażonego bakterią. Borelioza może prowadzić do zaburzeń ze strony układu nerwowego, układu sercowo-naczyniowego i innych

Borelioza – mały kleszcz, a wielki problem

  • Za najbardziej skuteczne uznaje się zastosowanie antybiotykoterapii przeciw boreliozie na bardzo wczesnym etapie, nawet przed pojawieniem się pierwszych objawów. Takie działanie jest możliwe w przypadku przebadania wyjętego kleszcza pod kątem zakażenia krętkami z rodzaju Borrelia. W badaniu tym wykorzystywana jest metoda RT-PCR, za pomocą której wykrywane jest DNA bakterii.
  • Po około dwóch tygodniach od ukąszenia rozwija się zlokalizowana faza zakażenia – objawia się rumieniem wędrującym, zanikowym zapaleniem skóry i/lub naciekiem limfocytarnym, a także przewlekłym zmęczeniem i objawami grypopodobnymi. Rumień wędrujący uznaje się za odczyn swoisty dla boreliozy.
  • Rozproszony etap boreliozy wiąże się z nasilonymi dolegliwościami stawowymi, porażeniem nerwów czaszkowych, objawami typowymi dla zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz zapaleniem mięśnia sercowego.
  • Ostatni etap boreliozy ma charakter przewlekły. Faza ta wyróżnia się obecnością zróżnicowanych i mało charakterystycznych dolegliwości ze strony różnych układów, m.in. układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, mięśniowego, rozrodczego czy też hormonalnego. Bardzo często pojawiają się bóle głowy i stawów, gorączki i poty.

Badanie kleszcza - Borrelia burgdorferi met. PCR


167.00 na stronie
179.00 w placówce
Technologia badania:
PCR
Czas oczekiwania na wynik:
do 15 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce