Badanie kleszcza - Borrelia burgdorferi met. PCR
Badanie kleszcza

Badanie kleszcza - Borrelia burgdorferi met. PCR

 • Borrelia burgdorferi jest przyczyną boreliozy – choroby roznoszonej przez kleszcze
 • Laboratorium odpowiedzialne: Diagnostyka sp. z o.o.

W ramach pakietu badamy:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

Obecność Borrelia burgdorferi w kleszczu

Cena badania:

162 zł
179 zł
Technologia badania:
PCR
Czas oczekiwania na wynik:
do 10 dni roboczych

Zobacz jak wykonać badanie

BORELIOZA

 • Do zakażenia Borrelia burgdorferi dochodzi w wyniku ukąszenia przez kleszcza zakażonego bakterią
 • Borelioza może prowadzić do zaburzeń ze strony układu nerwowego, układu sercowo-naczyniowego i innych

W ramach tego pakietu badamy:

Obecność bakterii z rodzaju Borrelia w kleszczu

Stwierdzenie za pomocą techniki PCR obecności w kleszczu usuniętym z miejsca ukłucia bakterii z rodzaju Borrelia (B. burgdorferi, B. andersoni, B.bissetti, B. garini, B. afzeli, B. valaisiana, B. lusitaniae, B. japonica, B. tanukii, B. turdi, B. sinica).

Kiedy należy się przebadać w kierunku boreliozy?

UKĄSIŁ CIĘ KLESZCZ

UKĄSIŁ CIĘ KLESZCZ

Borelioza przenoszona jest przez kleszcze - a do zakażenia dochodzi w przypadku ukąszenia przez kleszcza pod warunkiem, że będzie on wczepiony przez około 2-3 dni do skóry. Ponad 60% chorych nie zauważa, że kleszcz ich ukąsił.

WYSTĄPIŁY NIEPOKOJĄCE DOLEGLIWOŚCI

WYSTĄPIŁY NIEPOKOJĄCE DOLEGLIWOŚCI

Pierwsze objawy boreliozy pojawiają się późno – zwykle po około dwóch tygodniach od ukąszenia. Typowym symptomem jest rumień wędrujący, a także uczucie zmęczenia i objawy grypopodobne.

Borelioza – mały kleszcz, a wielki problem

 • Za najbardziej skuteczne uznaje się zastosowanie antybiotykoterapii przeciw boreliozie na bardzo wczesnym etapie, nawet przed pojawieniem się pierwszych objawów. Takie działanie jest możliwe w przypadku przebadania wyjętego kleszcza pod kątem zakażenia krętkami z rodzaju Borrelia. W badaniu tym wykorzystywana jest metoda RT-PCR, za pomocą której wykrywane jest DNA bakterii.
 • Po około dwóch tygodniach od ukąszenia rozwija się zlokalizowana faza zakażenia – objawia się rumieniem wędrującym, zanikowym zapaleniem skóry i/lub naciekiem limfocytarnym, a także przewlekłym zmęczeniem i objawami grypopodobnymi. Rumień wędrujący uznaje się za odczyn swoisty dla boreliozy.
 • Rozproszony etap boreliozy wiąże się z nasilonymi dolegliwościami stawowymi, porażeniem nerwów czaszkowych, objawami typowymi dla zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz zapaleniem mięśnia sercowego.
 • Ostatni etap boreliozy ma charakter przewlekły. Faza ta wyróżnia się obecnością zróżnicowanych i mało charakterystycznych dolegliwości ze strony różnych układów, m.in. układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, mięśniowego, rozrodczego czy też hormonalnego. Bardzo często pojawiają się bóle głowy i stawów, gorączki i poty.

Co zyskujesz dzięki badaniu w kierunku boreliozy?

Stan zdrowia

Jak najwcześniejsze stwierdzenie możliwości zarażenia się bakteriami Borrelia umożliwia zahamowanie rozwoju choroby poprzez wdrożenie antybiotykoterapii.

Jak wykryć boreliozę?

 • Badanie to umożliwia przebadanie usuniętego ze skóry kleszcza pod kątem bakterii wywołujących boreliozę – jeżeli masz takiego kleszcza bezpiecznie zapakowanego, kup badanie klikając „Zamów” na górze strony.
 • Po wpisaniu swoich danych oraz opłaceniu badania, niezwłocznie otrzymasz kod badania.
 • Z mapki po prawej wybierz odpowiadający Ci punkt pobrań – okaż w nim swój kod badania i przekaż kleszcza.
 • Wynik badania zostanie opublikowany na stronie internetowej laboratorium lub można go będzie odebrać w punkcie pobrań osobiście.

Punkty pobrań

Pakiet DNA

Pakiet badań

Badanie kleszcza - Borrelia burgdorferi met. PCR

Cena badania:

162 zł
179 zł