Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Co nam mówi hormon tyreotropowy TSH

TSH - hormon tyreotropowy

4.5
Ocena klientów: 22 ocen

Data publikacji: 2020-07-17

Data aktualizacji: 2020-07-17

Co to jest TSH?

TSH, inaczej mówiąc tyreotropina, to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Hormon TSH wpływa na funkcjonowanie tarczycy poprzez pobudzanie jej do wydzielania tyroksyny i trójjodotyroniny. Przysadka mózgowa zwiększa wydzielanie TSH, jeśli w organizmie występuje niskie stężenie hormonów tarczycy oraz zmniejsza wydzielane TSH w przypadku, gdy hormonów tarczycy jest za dużo.

TSH – kiedy należy wykonać badanie?

Badanie TSH wykonują osoby, u których istnieje podejrzenie niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Mówiąc o nadczynności tarczycy mówimy o obecności takich objawów, jak spadek masy ciała, bezsenność, osłabienie, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Jeśli zaś mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy, spotykamy się z objawami jak zwiększenie masy ciała, łatwe marznięcie, osłabienie. Badanie stężenia TSH we krwi regularnie wykonują również osoby ze zdiagnozowanymi zaburzeniami tarczycy – ocena skuteczności podjętego leczenia oraz ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

TSH – jak przygotować się do badania?

Badanie TSH polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej Pacjenta. Do wykonania badania nie trzeba się przygotowywać, jednak zaleca się być na czczo. Jedyne co należy zrobić to wybrać laboratorium medyczne, w którym chcemy wykonać badanie i udać się do niego w godzinach porannych, w których wykonywane są badania krwi w danym punkcie.

TSH – norma, przedziały referencyjne.

Normy wyników badania TSH uzależnione są od wielu czynników – różnią się w zależności od wieku pacjenta, płci czy metody wykonywania badania przez laboratorium. Możemy jednak przyjąć poniższe przedziały referencyjne jako normy:

Noworodek: 0,7-15,2 mIU/l

Normy TSH dla dzieci różnią się od wieku, np.:

  • 3-5 miesięcy: 0,6-10 mIU/
  • 2-6 lat: 0,4–6,0 mIU/l
  • po 14 roku życia: 0,45–4,5 mIU/l

Dorośli : 0,32 do 5,0 mIU/l

Normy TSH dla kobiet w ciąży:

  • pierwszy trymestr: 0,1 – 2,5 mIU/ml
  • drugi trymestr: 0,2 – 3 mIU/ml
  • trzeci trymestr: 0,3 – 3, mIU/ml[KS1]

Bardzo ważne jest, aby każde odchylenie od normy w wyniku TSH skonsultować z lekarzem, wykonać dodatkowe badania na tarczycę i sprawdzić, z czego wynika odejście wyniku od normy.

TSH – na co wskazuje niski poziom hormonu?

Przyczynami zmniejszonego stężenia TSH we krwi mogą być choroby tarczycy – choroba Gravesa i Basedowa lub wole guzkowe toksyczne (wynik niedoboru jodu). Na zmniejszony poziom TSH mogą wskazywać również choroby przysadki mózgowej takie jak guz przysadki mózgowej lub zespół Sheehana. Choroby przysadki mózgowej występują jednak rzadko i zazwyczaj w przypadku niskiego poziomu hormonu TSH we krwi mówi się o nadczynności tarczycy. Objawami nadczynności tarczycy jest między innymi nerwowość, potliwość, rozdrażnienie, duszność, przyspieszona akcja serca, zaburzenia miesiączkowania czy kołatanie serca.

TSH – wysoki poziom hormonu we krwi.

Przyczynami zwiększonego stężenie TSH we krwi badanego mogą mieć choroby takie jak zapalenie tarczycy typu Hashimoto czy gruczolak przysadki mózgowej. Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Choroba Hashimoto ma charakter autoimmunologiczny, co oznacza, że organizm zaczyna zwalczać tarczycę, to zaś prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego.

Objawami niedoczynności tarczycy są między innymi objawy takie jak bóle głowy czy stawów, zwiększenie masy ciała, ciągłe uczucie zimna, zmęczenie i senność, zatrzymanie wody w organizmie.

Badanie TSH to wartościowe informacje o naszym organizmie, a przede wszystkim o tym, czy nasz organizm utrzymuje hormony na właściwym poziomie. Badanie TSH dostarcza lekarzom podstawowych informacji na temat poprawności działania tarczycy.

To badanie będzie pomocne:

Pakiet badań na tarczycę - 6 badań krwi

Cena w placówce

229.00 

Cena online:

207.00 
Technologia badania:Metoda ilościowa

Czas oczekiwania na wynik:do 4 dni roboczych

Dostępne testy

Opinie klientów - Zdrowegeny.pl

© 2025 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic