Priony – zagrożenia i choroby związane z tymi nieprawidłowymi białkami
Z artykułu dowiesz się:
- Priony - czym są?
- Budowa i właściwości prionów
- Jak działają priony?
- Choroby związane z prionami
- W jaki sposób można zarazić się prionami?
- Zagrożenia związane z prionami
- Diagnostyka i leczenie chorób prionowych
- Jak zmniejszyć ryzyko zakażeń prionami?
Sprawdź też:
Data publikacji: 2024-11-26
Data aktualizacji: 2024-11-26
Co to są priony?
Priony są to niewłaściwie ukształtowane białka, które naturalnie występują w organizmach. Nie posiadają materiału genetycznego takiego jak DNA czy RNA tak jak w przypadku wirusów i bakterii. Priony po raz pierwszy zostały zidentyfikowane w latach 80. XX wieku przez Stanleya Prusinera, który za swoje odkrycie otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny w 1997 roku. Podstawową cechą prionów jest ich zdolność do zmieniania struktury innych, zdrowych białek. Jest to niebezpieczny proces, który może doprowadzić do rozprzestrzeniania się większej ilości nieprawidłowych białek.
Budowa i właściwości prionów
Prawidłowe priony komórkowe PrPc, są białkami, które są odpowiedzialne za:
- Odpowiedni cykl okołodobowy związany z dobrym snem;
- przekazywanie sygnałów na powierzchni komórki;
- odpowiedni poziom miedzi w komórkach nerwowych;
- komórkowe mechanizmy antyoksydacyjne.
Jak działają priony?
Choroby związane z prionami
Choroby prionowe u ludzi
Choroba Creutzfeldta-Jakoba (CJD). Jest to jedna z najczęściej występujących chorób prionowych u ludzi. Jej przyczyną jest akumulacja patologicznego białka prionu (scrapie, PrPSc) w ośrodkowym układzie nerwowym. Choroba reutzfeldta-Jakoba ma kilka odmian w tym postać sporadyczną, dziedziczną i jatrogenną. Jej głównymi objawami są:
- Szybko postępująca demencja;
- postępujące otępienie;
- zaburzenia mowy i wzroku;
- zaburzenia ruchu;
- zaburzeń równowagi;
- ataksja;
- niedowład kończyn;
- uszkodzenia mózgu;
- bezpośrednią przyczyną zgonu jest najczęściej odoskrzelowe zapalenie płuc.
Śmiertelna bezsenność rodzinna (FFI) - jest to rzadka choroba prionowa uwarunkowana genetycznie. Powoduje bezsenność prowadzącą do zaburzeń neurologicznych i śmierci. Charakterystycznym objawem jest niezdolność do osiągnięcia głębokiego snu, co prowadzi do wyniszczenia organizmu. Choroba jest dziedziczona w sposób autosomalny dominujący, spowodowana mutacją w genie PRNP, znajdującym się na chromosomie 20.
Choroba ma szybki przebieg. Objawy choroby to głównie:
- Bezsenność pogłębiającą się w czasie;
- realistyczne sny;
W przebiegu śmiertelnej bezsenności rodzinnej występują również zaburzenia autonomiczne, jak:
- Nadmierna potliwość;
- tachykardia;
- hiperwentylacja;
- hipertermia;
- nadciśnienie tętnicze;
- pojawiają się objawy piramidowe i móżdżkowe, mioklonie i otępienie.
Kuru — to historyczna choroba prionowa, który była związana z rytuałami kanibalistycznymi plemion Fore w Papui-Nowej Gwinei. Choroba atakowała głównie kobiety, dzieci obu płci rzadziej dorosłych mężczyzn. Kuru w języku plemion Fore znaczy „trząść się” i opisuje jeden z objawów chorobowych.
Innymi objawami choroby prionowej były:
- Niedowład kończyn;
- zanik zdolności artykulacji;
- postępujące wyniszczenie.
Choroba występowała jeszcze w latach 50 - tych. Zaczęła zanikać wraz z zaprzestaniem rytualnych kanibalistycznych praktyk pogrzebowych. Badania epidemiologiczne wykazały, że wśród tych plemion panował zwyczaj otwierania czaszki zmarłego członka rodziny i spożywania zawartości w akcie rytualnego kanibalizmu. Przygotowania ceremonii dokonywały kobiety, zwykle z kręcącymi się przy nich dziećmi i w ten sposób dochodziło do zakażeń członków rodziny zmarłego poprzez usta, oczy, nos, skaleczenia skóry. Stwierdzono, że wyciągi z mózgu osób zmarłych na kuru wstrzyknięte zwierzętom (małpy, norki, fretki) powodowały również wystąpienie podobnych objawów chorobowych.
Związana z konsumpcją mięsa zakażonego prionami bydła (choroba szalonych krów). Wariant ten cechuje się młodszym wiekiem zachorowania i innymi objawami neurologicznymi niż klasyczna postać CJD. Wariant związany z przeniesieniem choroby wściekłych krów na człowieka.
W jaki sposób można zarazić się prionami?
- Mięso z mózgu, rdzenia kręgowego lub innych organów wewnętrznych zwierząt chorych na BSE;
- produkty pochodne takie jak żelatyna czy tłuszcz.
- Zakażenie prionami może nastąpić poprzez kontakt z tkankami lub płynami ustrojowymi osoby, lub zwierzęcia zakażonego prionami np.
- przeszczepy tkanek, np. rogówki, opony twardej lub przeszczepione hormony wzrostu pochodzące od dawców zakażonych prionami;
- operacje neurochirurgiczne lub inne zabiegi wykonywane przy użyciu sprzętu, który miał kontakt z materiałem zakaźnym i nie został odpowiednio wysterylizowany.
Niektóre choroby prionowe są spowodowane poprzez mutacje w genie PRNP.
Przykłady chorób dziedzicznych:
- Śmiertelna bezsenność rodzinna (FFI);
- dziedziczna postać choroby Creutzfeldta-Jakoba (CJD).
Człowiek może zarazić się poprzez:
- Kontakt z glebą lub narzędziami skażonymi prionami;
- spożycie mięsa dzikich zwierząt zakażonych prionami (np. jeleniowatych zarażonych CWD).
Zagrożenia związane z prionami
1. Są bardzo odporne na wysoką temperaturę oraz standardowe metody dezynfekcji, promieniowanie UV, a nawet na działanie wielu substancji chemicznych, co powoduje, że są trudne do zniszczenia.
2. Priony mogą być przekazywane w wyniku spożycia skażonego mięsa, przeszczepów tkanek czy kontaktu z zanieczyszczonym sprzętem medycznym. Ich zdolność do samopowielania sprawia, że raz wprowadzone do organizmu mogą szybko prowadzić do rozwoju choroby.
3. Choroby prionowe mogą rozwijać się przez wiele lat, zanim pojawią się pierwsze objawy. W przypadku niektórych chorób okres inkubacji może trwać nawet kilka dekad, co utrudnia identyfikację źródła zakażenia.
Diagnostyka i leczenie chorób prionowych
- Badań laboratoryjnych;
- biopsji mózgu (inwazyjnej metodzie diagnostycznej pozwalającej na postawienie rozpoznania histopatologicznego zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym);
- analizy płynu mózgowo-rdzeniowego;
- w ostatnich latach rozwijane są również metody detekcji prionów w próbkach krwi lub tkanek.
Nie ma dedykowanego leczenia chorób prionowych. Terapia polega głównie na łagodzeniu objawów choroby.
Jak zmniejszyć ryzyko zakażeń prionami?
- Kontrola jakości mięsa i produktów odzwierzęcych;
- wycofywanie z użycia materiałów wysokiego ryzyka, takich jak mózg czy rdzeń kręgowy zakażonych zwierząt;
- sterylizacja sprzętu medycznego przy użyciu zaawansowanych metod eliminujących priony;
- edukacja społeczeństwa na temat chorób prionowych i ich ryzyka.
Priony są jednym z najbardziej niebezpiecznych i tajemniczych czynników zakaźnych. Zrozumienie mechanizmów działania prionów może otworzyć drogę do opracowania nowych terapii oraz lepszego zapobiegania ich rozprzestrzenianiu.
1. Deptuła W., Pawlikowska, M. (1999). Priony i ich znaczenie u zwierząt i ludzi. Priony i ich znaczenie u zwierząt i ludzi. Medycyna Wet. Vol. 55, s. 711-717.
2. Kazula A., & Kazula, E. (2009). Choroby prionowe – charakterystyka, diagnostyka i terapia chorób prionowych. Farm. Pol. Vol. 65, Nr 8, s. 594-604.
3. Zużewicz M. A. (2001). Priony – zagrożenia biologiczne spuścizną byłego tysiąclecia. Bezpieczeństwo Pracy: nauka i praktyka. Vol. 6, s. 11-13.
4. Adamskiewicz B., Fornalska Z., Skłodowski P., Liberski P.P. (2006) Choroby wywołane przez priony. Aktualn Neurol. Vol. 6 Nr 1, s. 54-57.
Autor merytoryczny: Karolina Pasterz, specjalista portalu Zdrowegeny.pl