Infekcja wirusowa układu oddechowego - grypa czy przeziębienie?
Data publikacji: 2020-03-19
Data aktualizacji: 2021-01-18
Jakie są główne źródła infekcji wirusowych układu oddechowego?
Wirusy powodujące infekcje układu oddechowego przenoszone są drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z chorą osobą. Wśród najczęstszych przyczyn infekcji układu oddechowego są:
- Wirusy grypy: Influenza A (Flu A) , Influenza B (Flu B),
- Metapneumowirusem (MPV)
- RSV - Respiratory Syncytial Virus
- Wirus paragrypy - Parainfluenza virus (PIV)
- Adenowirus (AdV)
- Rynowirus (HRV A/B/C)
Jak się zdiagnozować?
Do potwierdzenia, jaki wirus zajmuje drogi oddechowe, potrzebny jest wymaz z nosa i gardła. Wykonanie wymazu jest bardzo proste i każdy jest w stanie wykonać je samodzielnie. Potrzebne są jedynie jałowe wymazówki wraz z instrukcją. Wymazy w ramach panelu Infekcje układu oddechowego – panel 7 wirusów są w laboratorium genXone analizowane w kierunku określonych wirusów, a właściwie ich materiału genetycznego (DNA/RNA).
Pod kątem infekcji układu oddechowego możesz wykonać badania:
- Infekcje układu oddechowego – panel 7 wirusów ❱
- Infekcje układu oddechowego – panel 7 bakterii ❱
- Infekcje układu oddechowego – panel 7 bakterii, 16 wirusów i 3 podtypów wirusa grypy typu A ❱
- Badanie molekularne w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 ❱
- Badanie molekularne w kierunku grypy typu A i B oraz zakażeń RSV ❱
- Test antygenowy kierunku grypy A i B ❱
- Badanie w kierunku diagnostyki wirusa grypy typu A (w tym subtypu A/H1N1/pdm09) oraz typu B ❱
Wirusy powodujące grypę
Grypę uznaje się za najczęstszą chorobę wirusową. Co roku chorują na nią około 3 miliony Polaków.
Grypa ma dość gwałtowny początek. Już na początku występuje gorączka powyżej 38 stopni, a do tego dreszcze, bóle mięśniowe, bóle głowy, brak apetytu, osłabienie, a także ból gardła i suchy kaszel. Katar w czasie grypy jest raczej umiarkowanym problemem. Objawy grypy zazwyczaj trwają do tygodnia, jednak osłabienie i kaszel mogą utrzymywać się dłużej.
W ramach leczenia podstawą jest izolacja chorego, odpoczynek oraz przyjmowanie dużej ilości płynów. Objawowo stosuje się również leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i na bóle gardła. Dostępne jest także leczenie skierowane na wirusy, jednak raczej stosuje się je w ciężkich przypadkach lub w powikłaniach grypy. Co ważne, na grypę nie stosuje się antybiotyków.
Wirusy powodujące przeziębienie
Choroba przeziębieniowa zazwyczaj przechodzi szybciej i łagodniej od grypy. Przeziębienie może zostać spowodowane przez ponad 200 różnych typów wirusów, w tym wirusa grypy lub paragrypy, rynowirusy, metapneumowirusem, adenowirusy czy RSV.
Przeziębienie u wielu osób może przechodzić bezobjawowo, zaś u innych zazwyczaj powoduje dość łagodne dolegliwości. Najczęstszymi dolegliwościami są ból głowy i mięśni, złe samopoczucie, nasilony katar, zapalenie gardła z kaszlem, który początkowo jest suchy, a później przechodzi w wilgotny. U niektórych pojawia się nieznaczna gorączka z dreszczami. Zazwyczaj najbardziej uprzykrzający jest właśnie katar, któremu towarzyszy uczucie zatkania nosa, pogorszenie węchu i spływanie po tylnej ścianie gardła wydzieliny, która z czasem robi sié gęsta i zielonkawa.
Objawy zwykle ustępują do 7-10 dni, jedynie u niektórych kaszel utrzymuje się dłużej. Zwykle dolegliwości mijają samoistnie przy wystarczającej ilości odpoczynku. Objawowo można stosować leki przeciwbólowe (np. paracetamol) i przeciwkaszlowe, a także roztwory soli morskiej do nosa. Pomocne mogą być również preparaty z jeżówki i cynk w dawkach powyżej 75 mg.
W przeziębieniu możliwe jest nadkażenie bakteryjne, które prowadzi do bakteryjnego zapalenia zatok przynosowych, ucha środkowego lub płuc. Mimo to nie powinno się profilaktycznie stosować antybiotyków, ponieważ nie zmniejszają one ryzyka powikłań.
Ciężki przebieg zakażeń wirusowych
Nie u wszystkich jednak wirusy te wywołają zwykłe przeziębienie. Czasami skutki mogą być poważne.
RSV powoduje poważne zapalenie płuc u osób starszych z niską odpornością, a także u wcześniaków i dzieci z przewlekłymi chorobami takimi jak mukowiscydoza. U osób starszych za zapalenie płuc może być odpowiedzialny również metapneumowirus. Występują wówczas nasilona duszność i bezdech, a w tkance płucnej pojawiają się liczne zmiany. Adenowirus natomiast w przypadku niemowląt może również spowodować zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, pęcherza moczowego czy jelit.
Autor merytoryczny: Mgr Katarzyna Startek, Dietetyk