22 123 95 55
PL
Znajdź badanie

Grypa typ A, A/H1N1/pdm09, typ B – badanie metodą real-time PCR

5.00
Ocena użytkowników: 1 ocen

Jest to badanie molekularne stosowane w diagnostyce grypy

Test pozwala na wykrycie w pobranym materiale wirusa grypy typu A (w tym subtypu A/H1N1/pdm09) oraz typu B.

W ramach pakietu badamy obecność:

  • wirusa grypy typu A (w tym subtyp A/H1N1/pdm09)
  • wirusa grypy typu B

Badamy obecność materiału genetycznego wirusa grypy typu A (w tym subtypu A/H1N1/pdm09) i typu B w wymazie z górnych dróg oddechowych

  • Jest to badanie molekularne, wykonywane przy pomocy metody real-time RT-PCR (łańcuchowej reakcji polimerazy w czasie rzeczywistym)
  • Grypa jest chorobą wirusową, wywoływaną przez wirusy z rodziny Orthomyxoviridae
  • Wirusy wywołujące grypę dzielone są na 4 typy: A, B, C i D. Wirusy A i B są odpowiedzialne za ciężkie zachorowania (mogą one osiągać rozmiary epidemii), wirus C skutkuje zachorowaniami o lżejszym przebiegu

Grypa – najpowszechniej występująca choroba wirusowa na świecie

  • Grypa uznawana jest za najpowszechniej występującą na świecie chorobą wirusową – w Polsce w sezonie grypowym na chorobę tę zapada ponad 3 mln ludzi (od 01.09.2018 do 15.03.2019 w Polsce zanotowano 3 337 044 przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę). Choroba ta przenosi się drogą kropelkową, a okres jej wylęgania wynosi 18-72 godziny.
  • Grypę wywołują wirusy z rodziny Orthomyxoviridae, które podzielono na 4 typy: A, B, C oraz D. Typy A i B mają największe znaczenie epidemiologiczne - przyczyniają się do występowania ciężkich zachorowań, mogących osiągać rozmiary epidemii. Typ C prowadzi do zachorowań o lżejszym przebiegu.
  • Jednym z subtypów wirusa grypy typu A jest A/H1N1/pdm09, odpowiedzialny za pandemię w latach 2009/2010 i wiele przypadków śmiertelnych. Obecnie wirus ten zaliczany jest do puli wirusów grypy sezonowej.
  • Wśród objawów występujących w przebiegu grypy wymienia się gorączkę, bóle głowy, mięśni, bóle kostno-stawowe, dreszcze, ogólne osłabienie czy zmęczenie. W niektórych przypadkach mogą pojawić się powikłania, które mogą doprowadzić nawet do śmierci chorego.
  • Powikłaniami pogrypowymi mogą być np. zapalenie oskrzeli, płuc, ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego czy zaostrzenie przebiegu chorób już wcześniej obecnych u Pacjenta (choroby układu krążenia czy choroby układu oddechowego).

Grypa typ A, A/H1N1/pdm09, typ B – badanie metodą real-time PCR


459.00 na stronie
Chwilowo niedostępne
Technologia badania:
Real-time PCR


Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce