Grypa typu A i B - test antygenowy
Jest to badanie pomocne w diagnostyce grypy, polegające na wykrywaniu antygenów wirusa grypy typu A i B
Jest to badanie stosowane w różnicowaniu rodzaju grypy.
Test może być wykonywany z wymazu z gardła lub nosogardzieli lub z treści wypłukiwanej lub zasysanej z jamy nosowo-gardłowej.
Wyniki ujemne należy potwierdzić innymi metodami.
W ramach pakietu badamy obecność:
- antygenów wirusa grypy typu A
- antygenów wirusa grypy typu B
W ramach testu wykrywana jest obecność antygenów wirusa grypy typu A i wirusa grypy typu B
- Jest to badanie jakościowe. Można je wykonywać z wymazu z jamy nosowo-gardłowej, z wymazu z gardła, a także z treści zasysanej lub wypłukiwanej z jamy nosowo-gardłowej.
- Wyniki ujemne tego badania wymagają potwierdzenia innymi metodami.
Grypa - najpowszechniejsza na świecie choroba wirusowa
- Szacuje się, że na grypę w sezonie grypowym zapadają w Polsce ponad 3 miliony ludzi. Za występowanie tej choroby odpowiedzialne są wirusy z rodziny Orthomyxoviridae. Grypa przenoszona jest drogą kropelkową, a okres jej wylęgania wynosi 18-72 godziny.
- Wyróżnia się 4 typy wirusa grypy - A, B, C i D. Największe znaczenie epidemiologiczne mają wirusy A i B, ponieważ przyczyniają się do występowania ciężkich zachorowań, mogących osiągać rozmiary epidemii.
- W przypadku wirusa grypy typu A, wyróżnia się jego podtypy ze względu na antygenowe właściwości dwóch białek: hemaglutyniny (H, HA - odpowiedzialne za wnikanie do komórki) oraz neuraminidazy (N, NA - odpowiedzialne za uwalnianie wirusów potomnych). Najczęstsze podtypy wirusa grypy typu A u ludzi to H1N1 i H3N2. Typ A wirusa grypy jest silniej patogenny w porównaniu do typu B wirusa.
- Wirus grypy typu B poza słabszą patogennością, cechuje się również mniejszą zmiennością w porównaniu do wirusa grypy typu A. Posiada 1 podtyp hemaglutyniny i 1 podtyp neuraminidazy i ulega trzykrotnie rzadszym mutacjom niż wirus grypy typu A.
- W przebiegu grypy występują takie objawy jak zmęczenie, osłabienie organizmu, bóle gardła, bóle głowy, bóle kostno-stawowe, bóle mięśni, gorączka, kaszel, biegunka czy wymioty. Choroba u jednych osób przebiega łagodnie, u innych zaś może doprowadzić do niewydolności oddechowej i zgonu Pacjenta.
- Wśród czynników mogących pogorszyć przebieg grypy wymienia się przewlekłe schorzenia dróg oddechowych, nerek, układu krążenia, choroby metaboliczne, wiek niemowlęcy, wiek podeszły czy niedobory odporności.
Grypa typu A i B - test antygenowy
89.00 złna stronie
99.00 złw placówce
99.00 złw placówce
Technologia badania:
Test antygenowy
Test antygenowy
Czas oczekiwania na wynik:
do 7 dni roboczych
do 7 dni roboczych
Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce