Ile kosztuje test na ojcostwo?

środa 10:30 - 13.06.2018
Ocena Zdrowegeny.pl (0 Ocen)
0.00
Ile kosztuje test na ojcostwo?
Test na ojcostwo daje możliwość pewnego potwierdzenia lub wykluczenia faktu bycia biologicznym ojcem dziecka, co jest istotne nie tylko ze względów prawnych, a także z osobistych relacji między członkami rodziny. Dostępne badania różnią się sposobem pozyskania materiału genetycznego do analizy, miejscem ich pobrania, a także możliwością wykorzystania ich w procesie sądowym. Od tego będzie zależeć cena takich badań, która będzie mieścić się w zakresie od około 500 do 800 zł.

Na czym polega test na ojcostwo?

Test na ojcostwo jest badaniem genetycznym, które opiera się na porównaniu co najmniej dwóch próbek materiału genetycznego w laboratorium diagnostycznym. Materiał genetyczny jest tym, co charakteryzuje każdą osobę i jest dla niej całkowicie indywidualne - wyjątek stanowią bliźnięta jednojajowe. Jest to informacja, zapisana w formie DNA (kwasu deoksyrybonukleinowego), która jest dziedziczona w równych częściach po każdym rodziców, czyli w różnych częściach może być identyczna z DNA także dalszych przodków. Tak więc połowa DNA określonej osoby jest w 50% tożsama z DNA najbliższego krewnego, czyli biologicznej matki lub biologicznego ojca.

Próbki w różnej formie dostarczane są do laboratorium diagnostycznego. Tam izoluje się z nich materiał genetyczny oraz się go powiela - do tego służy technika PCR, czyli reakcja łańcuchowa polimerazy. Ta czynność pozwala na wytworzenie setek tysięcy jednakowych kopii DNA. Kolejnym krokiem w analizie laboratoryjnej jest ustalenie kolejności par zasad w łańcuchu. Można to wykonać poprzez sekwencjonowanie przy zastosowaniu tzw. sekwenatorów DNA. Dodatkowo umożliwia to zlokalizowanie specyficznych odcinków w łańcuchu (tzw. markerów genetycznych). Zbiór markerów tworzy profil genetyczny badanej osoby. W ramach testu na ojcostwo profil jest zbiorem 16, 22 lub 24 markerów - większa liczba przebadanych odcinków zwiększa wiarygodność testu. Jest to tym bardziej istotne dla badań, w których biorą udział tylko dziecko i domniemany ojciec bez uczestnictwa matki dziecka - w takich okolicznościach wymaga się porównania minimum 21 odcinków.

Główna część testu na ojcostwo polega na porównaniu ze sobą wszystkich zlokalizowanych markerów. Ze względu na fakt, że każda z tych sekwencji w połowie pochodzi od matki i w połowie od ojca, można każdą połówkę markera opisać charakteryzującą go liczbą. Wynik porównania analizuje się dodatkowo za pomocą oprogramowania statystycznego.

Ojcostwo biologiczne może zostać poświadczone, jeżeli cały zbiór markerów posiada tą samą liczbę u dziecka i domniemanego ojca. Zostaje to potwierdzone w 99,9999% - jest to prawdopodobieństwo graniczące z pewnością. Wyeliminowanie w 100% możliwości bycia ojcem zachodzi, gdy stwierdzi się różne liczby w czterech lub większej liczbie markerów.

Test genetyczny na ojcostwo

Jeżeli masz wątpliwości co do swojego biologicznego ojcostwa lub podejrzewasz, że możesz być biologicznym ojcem dziecka wykonaj proste genetyczne badanie ojcostwa. Pozwala ono na stuprocentowe wykluczenie ojcostwa lub potwierdzenie go z pewnością powyżej 99,9999%.

Dostępne badania ojcostwa to:

Badanie ojcostwa ➜ realizacja wysyłkowa (wymaz + mikroślad)

Badanie ojcostwa ➜ realizacja wysyłkowa (wymaz + wymaz)

Badanie ojcostwa ➜ realizacja wysyłkowa (mikroślad + mikroślad)

Badanie ojcostwa ➜ realizacja w punkcie pobrań (wymaz + wymaz)

Dowiedz się więcej

Jakie próbki pobiera się do testu na ojcostwo?

Próbki genów można pozyskać na kilka różnych sposobów. Najczęściej wykorzystywane są wymazy, krew oraz mikroślady.

Wymaz można pobrać zarówno po udaniu się do właściwej placówki, która świadczy taką formę testu na ojcostwo, lub po otrzymaniu zestawu do samodzielnego wykonania wymazów. Do pobrania używa się tzw. wymazówkę, którą pociera się wewnętrzną stronę obu policzków, dzięki czemu zostają na niej komórki błony śluzowej. Wymazówkę należy ostrożnie zapakować, aby nie miała kontaktu z innymi powierzchniami.

Krew jest również szeroko dostępnym źródłem DNA do testu na ojcostwo. W celu jej oddania należy wybrać się do odpowiedniego punktu pobrań, a samym pobraniem zajmie się wyspecjalizowany personel. Do oddania krwi na cele testu na ojcostwo nie wymaga żadnego przygotowania - nie ma konieczności bycia na czczo.

Izolacja DNA jest możliwa również z tzw. mikrośladów. Są to śladowe fragmenty pochodzące z organizmu badanego człowieka znajdujące się na różnych przedmiotach, takich jak np. guma do żucia, używana prezerwatywa, szczoteczka do zębów, obcięte paznokcie, smoczek, chusteczka higieniczna itp. Taki przedmiot należy odpowiednio zabezpieczyć - nie powinno się go dotykać, a następnie oddaje się go w punkcie pobrań lub przesyła do laboratorium.

Pobrania materiału do testu na ojcostwo można dokonać również przed narodzinami dziecka. Wykorzystuje się w tym celu wolne DNA płodu, które od 10 tygodnia ciąży krąży w sporej ilości we krwi matki. Po minięciu 4-5 kolejnych tygodni możliwe jest też wykonanie amniopunkcji, aby pobrać DNA dziecka wprost z płynu owodniowego. To jednak technika wiążąca się ze znacznym ryzykiem poronienia. W teście na ojcostwo z udziałem nienarodzonego dziecka może być pomocne pobranie materiału porównawczego od matki, gdyż krew matki będzie zawierała jednocześnie DNA jej i płodu.

Ile kosztuje test na ojcostwo?

Cena testów na zlecenie prywatne mieści się w zakresie 530-760 zł. Różnią się one przede wszystkim miejscem realizacji i rodzajem próbek, gdyż determinują one stopień trudności izolacji DNA.

Najtańsze i najłatwiejsze w wykonaniu są testy realizowane w punkcie, w których pobiera się wymaz zarówno od ojca, jak i dziecka. Taka forma testu kosztuje 530 zł. Wykonanie go wymaga jednak pisemnej zgody matki. Test z dwóch wymazów ma swój odpowiednik w anonimowej realizacji wysyłkowej w cenie 580 zł. Wówczas na wskazany adres otrzymuje się zestaw z wymazówkami, całe pobranie wykonuje się samodzielne, a na koniec próbki przekazuje się do laboratorium za pośrednictwem kuriera. Dodatkowo wymazy stanowią łatwe do izolacji źródło DNA.

Nieznacznie droższe będzie zrealizowanie testów z wykorzystaniem mikrośladów, które wymagają dokładnego przeanalizowania w laboratorium. Po pierwsze musi być sprawdzone, czy przedmiot rzeczywiście zawiera mikroślady, a następnie muszą one być z niego wyizolowane. Mikroślad może być porównywany zarówno z próbką krwi lub wymazem, które zostaną pobrane w punkcie w cenie 688 zł. W przypadku realizacji wysyłkowej mikroślad porównuje się z wymazem (w cenie 738 zł) lub w najtrudniejszej formie z drugim mikrośladem (760 zł). Te dwie formy nie wymagają zgody matki, a realizacja wysyłkowa umożliwia zachowanie anonimowości.

Wykonanie testów na ojcostwo w przypadku, gdy dziecko się nie narodziło, będzie oczywiście odpowiednio droższe. To samo będzie dotyczyło testów, które będą miały być wykorzystane jako dowód sądowy - udział w nich bierze dodatkowo matka i wymagana jest ekspertyza biegłego sądowego.

Kiedy wykonuje się test na ojcostwo?

Testy na ojcostwo pozwalają na udowodnienie podejrzenia, że dany mężczyzna jest lub nie jest biologicznym ojcem dziecka. Ustalenie ojcostwa może być wykonywane sądownie w wielu sytuacjach, takich jak rozprawy dotyczące ustalenia świadczenia alimentacyjnego i spraw spadkowych, a także samego zaprzeczenia ojcostwa, które wiąże się ze zrzeczeniem się władzy rodzicielskiej. Zaprzeczenia ojcostwa dokonuje się w sytuacji, gdy mężczyzna - domniemany ojciec najprawdopodobniej nie jest biologicznym ojcem. O domniemaniu mówi się, gdzie w czasie trwania małżeństwa lub w 300 dni od jego rozwiązania narodziło się dziecko. W innych sytuacjach biologiczny ojciec powinien uznać ojcostwo przed odpowiednim urzędem. Wówczas test na ojcostwo może wtedy przydatny dla takiego mężczyzny, który chce się upewnić, czy jest ojcem, zanim dokona uznania.

Ustalenie ojcostwa na drodze sądowej może być rozpoczęte na wniosek domniemanego ojca, matki dziecka lub samego dziecka w ściśle określonych terminach. Przy przekroczeniu terminów należy złożyć wniosek do prokuratora o wszczęcie sprawy, gdyż może to być wówczas wykonane zawsze, za wyjątkiem śmierci dziecka. Wnioskowanie do sądu lub prokuratury o ustalenie ojcostwa musi być odpowiednio uargumentowane. Przydatne wówczas mogą być prywatnie zlecone testy na ojcostwo, których wynik będzie stanowił dowód wstępny.

Prywatne testy ojcostwa w niektórych przypadkach nie wymagają zgody matki dziecka, dzięki czemu wykonanie ich jest proste i pozwala na upewnienie się o ojcostwie bez naruszenia relacji rodzinnych. Jest to również łatwy sposób na wykluczenie niepewności, poprawę kontaktów z dzieckiem i jego matką, a także ustalenia, czy jest konieczność wnioskowania do sądu.

Statystyki:
0 komentarzy
153 wyświetleń

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy - skomentuj pierwszy!

Test na ojcostwo ➜ realizacja wysyłkowa. Wymaz od ojca, Mikroślad od dziecka

  • Test genetyczny na ojcostwo pozwala na ustalenie, czy mężczyzna poddawany badaniu jest biologicznym ojcem dziecka
  • Badanie 24 markerów genetycznych
  • Badanie wykonywane jest ANONIMOWO drogą kurierską – analizowane jest DNA domniemanego ojca z wymazu oraz mikroślad od dziecka

Test wskaże poziom ryzyka związanego z zachorowaniem na:

analizę próbek w laboratorium

obsługę kurierską do laboratorium

wynik badania dostępny online

zestaw do pobrania wymazu

Cena badania:

669 zł