Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Badanie StressPrint umożliwia określenie obciążenia organizmu stresem

Badanie StressPrint umożliwia określenie obciążenia organizmu stresem

5.0
Ocena użytkowników: 20 ocen

Data publikacji: 2021-10-21

Data aktualizacji: 2021-10-21

Jak powstaje stres?

Każdy człowiek odczuwa stres. Mogą go wywoływać różnorodne czynniki np. trudna sytuacja życiowa, problemy w pracy, nieprawidłowe odżywianie, za mało snu, kofeina, hałas czy duży wysiłek fizyczny. W odpowiedzi na sytuacje stresowe organizm uwalnia neuroprzekaźniki i hormony, które wspierają organizm i pełnią ważne funkcje w utrzymaniu homeostazy, czyli równowagi organizmu człowieka. Neuroprzekaźniki to inaczej neurotransmitery będące substancjami chemicznymi odpowiadającymi za przesyłanie sygnału pomiędzy komórkami nerwowymi. Jeśli sytuacje stresowe trwają krótko, organizm się regeneruje i nie odczuwamy negatywnych konsekwencji. Natomiast długotrwały stres trwający miesiącami lub nawet latami może doprowadzić do problemów zdrowotnych takich jak zawał serca, udar mózgu, nadciśnienie, choroby autoimmunologiczne lub zespół jelita drażliwego (IBS).

Objawy stresu

Stres, zwłaszcza długotrwały może być czynnikiem wyzwalającym lub zaostrzającym wiele chorób i schorzeń. Symptomy mogą różnić się w zależności od organizmu danej osoby, rodzaju, czasu i nasilenia bodźca stresowego. Może to być wypalenie zawodowe, niepokój, drażliwość, depresja, zaburzenia snu, problemy z koncentracją, obniżone libido, ból, migreny lub problemy ze strony układu pokarmowego.

Na czym polega badanie StressPrint?

Pakiet Stress Print pozwala określić aktualne obciążenie organizmu stresem, dzięki badaniu stężenia następujących hormonów i neuroprzekaźników:
  • Kortyzolu - nazywany “hormonem stresu’ jest najczęściej wykorzystywanym biomarkerem do określania poziomu stresu u ludzi. Jego średnie stężenie zależy od wieku, płci i pory dnia. Dowiedz się więcej o kortyzolu
  • Dehydroepiandrosteronu (DHEA) - wraz ze zmianą poziomu kortyzolu zmienia się również stężenie DHEA.
  • Kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) - jest głównym neuroprzekaźnikiem hamującym w ośrodkowym układzie nerwowym. Podczas stresu może mieć wpływ na zmiany w zachowaniu i biochemiczne.
  • Serotoniny - nazywana hormonem szczęścia, jest neuroprzekaźnikiem modulującym wiele procesów neuropsychologicznych i aktywność neuronalną. Wpływa również na pracę układu pokarmowego. Badania wykazały, że obniżenie poziomu serotoniny pozwala na zwiększenie szybkości reakcji na stres. 
  • Glutaminianu - to naturalna substancja pobudzająca. Glutaminian prawdopodobnie powiązany jest z synapsami przechowującymi pamięć.
  • Dopaminy - przewlekły stres obniża uwalnianie dopaminy, której niski poziom ma związek z zaburzeniami psychicznymi i neurologicznymi.
  • Adrenaliny i noradrenaliny - są to katecholaminy, które w reakcji stresowej pomagają organizmowi dostosować się do obecnej sytuacji i przestawiają go w tryb “walki lub ucieczki”. Noradrenalina wpływa na wiele procesów takich jak stres, sen, uwaga czy skupienie.
StressPrint to proste i nieinwazyjne badanie, które umożliwia ocenę neuroprzekaźników i hormonów stresu w organizmie w pobranych od osoby badanej próbkach śliny i moczu. Za pomocą zestawu pobraniowego otrzymanego kurierem osoba wykonująca badanie pobiera 3 próbki śliny i 1 próbkę moczu. Z moczu oznaczana jest serotonina, dopamina, adrenalina, noradrenalina, glutaminian i GABA, natomiast ze śliny kortyzol (w trzech punktach) i DHEA (w dwóch punktach).

Komu jest polecane jest badanie StressPrint?

Test StressPrint jest przeznaczony dla osób mierzących się z przewlekłym stresem psychologicznym np. w miejscu pracy, cierpiących na zaburzenia psychiczne, neurologiczne i hormonalne, choroby autoimmunologiczne, nadwrażliwość na ból, uprawiające sport wyczynowy. Pomocne może być również, gdy występują objawy takie jak kołatanie serca, drżenie rąk, niepokój, częste bóle głowy, migreny, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, częste infekcje wirusowo-bakteryjne, problemy skórne lub z libido.  Natomiast przeciwwskazaniem do badania StressPrint jest antybiotykoterapia, głodówka, miesiączka, ciąża oraz ciężkie choroby np. marskość wątroby i niewydolność nerek.

Powiązane tematy:

Bibliografia:

  1. Kumar A., Rinwa P., Kaur G., Machawal L., Stress: Neurobiology, consequences and management. Journal of Pharmacy Bioallied Sciences 2013;5(2):91-97.
  2. Sheffler Z.M., Reddy V., Pillarisetty L.S., Physiology, Neurotransmitters. In: StatPearls. StatPearls Publishing, Treasure Island (FL); 2020. PMID: 30969716. https://europepmc.org/article/nbk/nbk539894 [dostęp online: 21.10.2021]
  3. Yaribeygi H., Panahi Y., Sahraei H., Johnston T.P., Sahebkar A., The impact of stress on body function: A review. EXCLI Journal. 2017;16:1057-1072.

Aktualizacja: 2021-10-21


To badanie będzie pomocne:

StressPrint badanie 8 neuroprzekaźników i hormonów stresu

Cena online:

2219.00 
Technologia badania:Test ELISA

Czas oczekiwania na wynik:do 15 dni roboczych od zarejestrowania próbki w laboratorium

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic