Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Kobiece oko - sprawdź dlaczego masz worki i cienie pod oczami

Worki i cienie pod oczami - czy są inne przyczyny niż niewyspanie?

4.4
Ocena klientów: 15 ocen

Data publikacji: 2020-03-25

Data aktualizacji: 2020-03-25

Cienie pod oczami - przyczyny

Cienie i worki pod oczami to problem, który zwykle u swojego podłoża ma niehigieniczny tryb życia. Cienie pod oczami są zmianami naczyniowymi lub barwnikowymi, które lokalizują się w okolicy oczu. Rozróżniamy 3 rodzaje tych zmian:

  • barwnikowe - są skutkiem gromadzenia się pod skórą powiek barwników i/lub produktów ich rozpadu: hemoglobiny, bilirubiny, biliwerdyny i żelaza
  • naczyniowe - są spowodowane prześwitywaniem naczyń krwionośnych przez cienką skórę pod powiekami
  • zmiany zanikowe skóry - w wyniku procesów starzenia skóra pod oczami staje się cieńsza, mniej gęsta, a tkanka budująca policzek ulega obniżeniu.

Predyspozycje do powstawania sińców pod oczami możemy odziedziczyć w genach. Częściej jednak są wynikiem naszego stylu życia. Do najczęstszych przyczyn powstawania cieni pod oczami należą niewyspanie i zmęczenie. Mogą pojawiać się również z biegiem lat, jako jedna z oznak starzenia. Zdarza się, że cienie pod oczami wskazują na zaburzenia m.in.:

Worki pod oczami - przyczyny

Czym są worki pod oczami? To nic innego jak opuchlizna pod okiem, która spowodowana jest nieprawidłowym przepływem limfy. Jej zastoje powodują obrzmienie na górnej bądź dolnej powiece. Zwykle uwidaczniają się rano, po nocy, gdyż pozycja leżąca nasila problemy krążeniowe. Tworzeniu się opuchlizny pod oczami sprzyjają również: nadmiar soli w diecie, alkohol, zbyt mała ilość snu, przemęczenie. Jeśli potencjalne przyczyny związane ze stylem życia zostały już wyeliminowane, a problem worków pod oczami nadal ci towarzyszy, może być to oznaką problemów ze zdrowiem. Opuchlizna powiek może pojawić się w przebiegu:

  • Alergii - obrzęk pojawia się wraz z uczuciem swędzenia
  • Nadczynności tarczycy - zwłaszcza jeśli opuchliźnie pod oczami towarzyszy kołatanie serca i utrata masy ciała
  • Zaburzeń krążenia, pracy nerek i wątroby, chorób serca, nadciśnienia

Jak zlikwidować worki pod oczami?

Skóra wokół oczu jest jedną z najbardziej delikatnych na naszym ciele. Co za tym idzie łatwo ulega uszkodzeniom, naciąganiu, szybko pojawiają się tam też zmarszczki tzw. mimiczne. Worki i cienie pod oczami nie wyglądają estetycznie, ale jest kilka metod aby się ich pozbyć bezinwazyjnie. Przede wszystkim grunt to odpowiednia ilość snu - przynajmniej 7-8 h. Warto też pod głowę podłożyć sobie wyższą poduszkę, co zapewni lepszy przepływ limfy. Zbilansowana dieta oraz stronienie od używek również pozwoli skórze prawidłowo funkcjonować. Domowe sposoby na pozbycie się worków i cieni pod oczami to chłodne okłady np. z ogórka. Można też w lodówce schłodzić w tym celu łyżeczki i co rano przykładać je do oczu. Skutecznie zmniejszy to obrzęki. Należy jednak pamiętać, że domowe sposoby działają tylko doraźnie. Jeśli przyczyna leży głębiej, w nieprawidłowym funkcjonowaniu organizmu, okłady z ogórka nie rozwiążą problemu.

Jakie badania wykonać?

Jeśli obrzęki pod okiem pojawiają się w określonych sytuacjach i towarzyszy im swędzenie to istnieje duże ryzyko, że są objawem np. alergii wziewnej. Podstawowym badaniem alergicznym jest panel oddechowy, bada on stężenie przeciwciał IgE we krwi na 21 podstawowych alergenów wziewnych takich jak: roztocza, zwierzęta, pyłki, mikroorganizmy. Wyróżniamy też inne panele alergiczne:

Zaawansowanym testem alergicznym, który kompleksowo bada przyczyny alergii jest również test ALEX oraz test ImmunoCAP ISAC. Oba testy opierają się na metodzie molekularnej, czyli poza badaniem całych ekstraktów alergenów, sprawdzają też poszczególne ich molekuły. One również polegają na pomiarze przeciwciał IgE we krwi.

Aby zdiagnozować przyczynę pojawiania się cieni i worków pod oczami, polecamy również wykonanie badania krwi, które oceni twój obecny stan zdrowia. Do takich badań należą:

Dzięki nim sprawdzisz m.in. obecność stanu zapalnego, zaburzenia układów krążenia, nerek, wątroby, zaburzenia endokrynologiczne, ryzyko anemii.

To badanie będzie pomocne:

Test alergiczny ALEX 2 - 296 parametrów

Cena w placówce

1320.00 

Cena online:

1089.00 
Technologia badania:Test immunochemiczny

Czas oczekiwania na wynik:do 13 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce
Opinie klientów - Zdrowegeny.pl

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic