Worki i cienie pod oczami - czy są inne przyczyny niż niewyspanie?

środa 09:00 - 25.03.2020
Ocena Użytkowników (2 Ocen)
5.0
Worki i cienie pod oczami - czy są inne przyczyny niż niewyspanie?
Zarwana noc, niewyspanie, stres, a następnego dnia worki lub cienie pod oczami. Kto z nas nie doświadczył tego chociaż raz w życiu? Worki, sińce i cienie pod oczami nadają twarzy smutny i zmęczony wygląd oraz skutecznie postarzają. Oprócz natury czysto estetycznej mogą oznaczać też proces chorobowy. Z czym mogą się wiązać i jak się ich pozbyć?

Cienie pod oczami - przyczyny

Cienie i worki pod oczami to problem, który zwykle u swojego podłoża ma niehigieniczny tryb życia. Cienie pod oczami są zmianami naczyniowymi lub barwnikowymi, które lokalizują się w okolicy oczu. Rozróżniamy 3 rodzaje tych zmian:

  • barwnikowe - są skutkiem gromadzenia się pod skórą powiek barwników i/lub produktów ich rozpadu: hemoglobiny, bilirubiny, biliwerdyny i żelaza
  • naczyniowe - są spowodowane prześwitywaniem naczyń krwionośnych przez cienką skórę pod powiekami
  • zmiany zanikowe skóry - w wyniku procesów starzenia skóra pod oczami staje się cieńsza, mniej gęsta, a tkanka budująca policzek ulega obniżeniu.

Predyspozycje do powstawania sińców pod oczami możemy odziedziczyć w genach. Częściej jednak są wynikiem naszego stylu życia. Do najczęstszych przyczyn powstawania cieni pod oczami należą niewyspanie i zmęczenie. Mogą pojawiać się również z biegiem lat, jako jedna z oznak starzenia. Zdarza się, że cienie pod oczami wskazują na zaburzenia m.in.:

Worki pod oczami - przyczyny

Czym są worki pod oczami? To nic innego jak opuchlizna pod okiem, która spowodowana jest nieprawidłowym przepływem limfy. Jej zastoje powodują obrzmienie na górnej bądź dolnej powiece. Zwykle uwidaczniają się rano, po nocy, gdyż pozycja leżąca nasila problemy krążeniowe. Tworzeniu się opuchlizny pod oczami sprzyjają również: nadmiar soli w diecie, alkohol, zbyt mała ilość snu, przemęczenie. Jeśli potencjalne przyczyny związane ze stylem życia zostały już wyeliminowane, a problem worków pod oczami nadal ci towarzyszy, może być to oznaką problemów ze zdrowiem. Opuchlizna powiek może pojawić się w przebiegu:

  • Alergii - obrzęk pojawia się wraz z uczuciem swędzenia
  • Nadczynności tarczycy - zwłaszcza jeśli opuchliźnie pod oczami towarzyszy kołatanie serca i utrata masy ciała
  • Zaburzeń krążenia, pracy nerek i wątroby, chorób serca, nadciśnienia

Jak zlikwidować worki pod oczami?

Skóra wokół oczu jest jedną z najbardziej delikatnych na naszym ciele. Co za tym idzie łatwo ulega uszkodzeniom, naciąganiu, szybko pojawiają się tam też zmarszczki tzw. mimiczne. Worki i cienie pod oczami nie wyglądają estetycznie, ale jest kilka metod aby się ich pozbyć bezinwazyjnie. Przede wszystkim grunt to odpowiednia ilość snu - przynajmniej 7-8 h. Warto też pod głowę podłożyć sobie wyższą poduszkę, co zapewni lepszy przepływ limfy. Zbilansowana dieta oraz stronienie od używek również pozwoli skórze prawidłowo funkcjonować. Domowe sposoby na pozbycie się worków i cieni pod oczami to chłodne okłady np. z ogórka. Można też w lodówce schłodzić w tym celu łyżeczki i co rano przykładać je do oczu. Skutecznie zmniejszy to obrzęki. Należy jednak pamiętać, że domowe sposoby działają tylko doraźnie. Jeśli przyczyna leży głębiej, w nieprawidłowym funkcjonowaniu organizmu, okłady z ogórka nie rozwiążą problemu.

Jakie badania wykonać?

Jeśli obrzęki pod okiem pojawiają się w określonych sytuacjach i towarzyszy im swędzenie to istnieje duże ryzyko, że są objawem np. alergii wziewnej. Podstawowym badaniem alergicznym jest panel oddechowy, bada on stężenie przeciwciał IgE we krwi na 21 podstawowych alergenów wziewnych takich jak: roztocza, zwierzęta, pyłki, mikroorganizmy. Wyróżniamy też inne panele alergiczne:

Zaawansowanym testem alergicznym, który kompleksowo bada przyczyny alergii jest również test ALEX oraz test ImmunoCAP ISAC. Oba testy opierają się na metodzie molekularnej, czyli poza badaniem całych ekstraktów alergenów, sprawdzają też poszczególne ich molekuły. One również polegają na pomiarze przeciwciał IgE we krwi.

Aby zdiagnozować przyczynę pojawiania się cieni i worków pod oczami, polecamy również wykonanie badania krwi, które oceni twój obecny stan zdrowia. Do takich badań należą:

Dzięki nim sprawdzisz m.in. obecność stanu zapalnego, zaburzenia układów krążenia, nerek, wątroby, zaburzenia endokrynologiczne, ryzyko anemii.

Aktualizacja: 2020-03-25

Statystyki:
0 komentarzy
57 wyświetleń

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy - skomentuj pierwszy!

Panel atopowy (30 alergenów)

  • Test przeznaczony jest dla osób z podejrzeniem chorób atopowych
  • W panelu wykrywane są przeciwciała IgE specyficzne dla 30 alergenów najczęściej uczulających osoby z atopią
  • Laboratorium odpowiedzialne: Diagnostyka sp. z o.o.

Test wskaże poziom ryzyka związanego z zachorowaniem na:

Zdrowegeny.pl Tick Icon

sierść zwierząt

Zdrowegeny.pl Tick Icon

zarodniki pleśni i mikroorganizmy

Zdrowegeny.pl Tick Icon

pokarmy

Zdrowegeny.pl Tick Icon

roztocza

Zdrowegeny.pl Tick Icon

pyłki roślin

Cena badania:

139,9 zł