Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

dowiedz się więcej o grzybicy narządów płciowych

Grzybica narządów płciowych - czy to Candida?

4.1
Ocena klientów: 10 ocen

Data publikacji: 2020-03-19

Data aktualizacji: 2020-12-28

Grzybica narządów płciowych - przyczyny

Grzyby z gatunku Candida to naturalnie występujące w organizmie człowieka mikroorganizmy - drożdżaki, które fizjologicznie bytują w naszym układzie pokarmowym, żeńskich drogach rodnych, narządach płciowych, skórze i błonach śluzowych. Ich obecność w normalnych warunkach nie zagraża naszemu zdrowiu. Sytuacja patologiczna ma miejsce wtedy, kiedy mikroorganizmy te zaczynają się namnażać i następuje ich nieograniczony rozrost. Głównymi przyczynami inwazji tych drożdżaków są zaburzenia mikroflory spowodowane stosowaniem niektórych leków, obniżeniem pH pochwy, zaburzeniami odporności. Uszkodzenie błony śluzowej, zła dieta oraz zaburzenia hormonalne, również mogą przyczyniać się do namnożenia Candidy. Ogólnie uznaje się, że warunkami sprzyjającymi do rozwoju infekcji są:


  • siedzący tryb życia
  • noszenie ciasnej i nieprzewiewnej bielizny
  • niewystarczająca higiena osobista
  • zbyt intensywna higiena (stosowanie agresywnych detergentów do mycia ciała zaburzających naturalną florę bakteryjną)
  • częste stosowanie antybiotyków

Jakie są objawy zakażenia Candidą?

Kandydoza dróg rodnych objawia się zazwyczaj upławami, bolesnością i świądem okolic intymnych, a także bólem podczas oddawania moczu. Inwazja Candidy zazwyczaj dotyka sromu i pochwy. U mężczyzn objawy pojawiają się znacznie rzadziej niż u kobiet. Dotyczą wtedy wysypki i białawego nalotu na penisie, uczucia pieczenia i swędzenia zwłaszcza po stosunku, oraz drobnymi pęcherzykami w okolicach napletka. W przypadku kandydozy układu moczowego dochodzi do zakażenia dróg moczowych i również objawia się ona bólem podczas oddawania moczu i częstym parciem na mocz. Grzyby mogą również zaatakować nerki i/lub pęcherz moczowy.

Jakie badania wykonać?

Podstawowym badaniem w diagnostyce grzybicy narządów płciowych jest badanie mikroskopowe próbki pozyskanej z wymazu. Wymaz wykonuje się z pochwy, prącia lub cewki moczowej. Badaniem, które umożliwia diagnostykę w kierunku zakażeń Candidą jest panel infekcji grzybiczych układu moczowo-płciowego wywołanych przez Candida. Test ten jest wykonywany przez laboratorium GenXOne i umożliwia wykrycie i identyfikację materiału genetycznego 7 grzybów z rodzaju Candida:

  • Candida albicans
  • Candida glabrata
  • Candida tropicalis
  • Candida parapsilosis
  • Candida crusei
  • Candida lusitaniae
  • Candida dubliniensis

Test jest wykonywany wysyłkowo, a więc próbkę możesz pobrać samodzielnie w zaciszu domowym, za pomocą zestawu, który otrzymasz drogą kurierską.


Drożdżyca - leczenie

W przypadku kandydozy układu moczowo-płciowego, tak jak w przypadku innych chorób wenerycznych, ważne jest aby leczeniu poddali się oboje partnerzy, jeśli występują u nich objawy. Zwykle lekami stosowanymi w leczeniu zakażeń Candidą są leki przeciwgrzybicze w różnych formach: kremów, czopków, maści, tabletek doustnych i dopochwowych. Ważne jest aby leczenie przeprowadzić do końca, z zachowaniem 6-miesięcznego okresu etapu podtrzymującego, gdyż infekcja może nawracać.


To badanie będzie pomocne:

Grzybica narządów płciowych - badanie 7 grzybów z rodzaju Candida, realizacja wysyłkowa

Cena online:

319.00 
Technologia badania:Real-Time PCR

Czas oczekiwania na wynik:do 7 dni roboczych od otrzymania próbki przez laboratorium

Opinie klientów - Zdrowegeny.pl

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic