22 123 95 55
PL
Znajdź badanie

Zespół antyfosfolipidowy - badanie przeciwciał antyfosfolipidowych, 3 badania krwi

4.00
Ocena użytkowników: 48 ocen

Ten pakiet badań przydatny jest w diagnostyce zespołu antyfosfolipidowego (APS). Złożony jest z 3 badań krwi. 

W ramach pakietu oznaczane są przeciwciała antyfosfolipidowe: przeciwciała przeciwko beta-2-glikoproteinie I, przeciwciała antykardiolipinowe oraz antykoagulant toczniowy.

Badanie zalecane jest w przypadku występowania zaburzeń zakrzepowych czy powikłań położniczych (np. poronień samoistnych). 

Badanie wykonywane jest z próbki krwi żylnej.

W ramach pakietu badamy obecność:

  • zespołu antyfosfolipidowego

W ramach testu oznaczane jest stężenie poniższych przeciwciał antyfosfolipidowych:

  • PRZECIWCIAŁ PRZECIWKO KARDIOLIPINIE W KLASIE IgG i IgM (ŁĄCZNIE) - wynik przeciwciał antykardiolipinowych w klasie IgG i IgM wskazuje na zespół antyfosfolipidowy (APS) jeśli jest dodatni (40,0-79,9) lub wysoce dodatni >80, w jednostkach, odpowiednio GPL lub MPL, co najmniej 2-krotnie w odstępie minimum 12 tygodni.
  • PRZECIWCIAŁ PRZECIWKO BETA-2-GLIKOPROTEINIE I W KLASIE IgG i IgM (ŁĄCZNIE) - o APS świadczy obecność tych przeciwciał w surowicy/osoczu (w mianie >99. centyla), przeciwciała te powinny być wykryte co najmniej dwukrotnie w odstępnie minimum 12 tygodni. Zwiększone stężenie przeciwciał w klasie IgG związane jest z zakrzepicą żylną, zaś w klasie IgM z zakrzepicą tętnic.
  • ANTYKOAGULANTU TOCZNIOWEGO - każdy dodatni wynik antykoagulantu toczniowego, otrzymany dwukrotnie w odstępie minimum 12 tygodni, stanowi jedno z kryteriów rozpoznania APS.

Jak zdiagnozować zespół antyfosfolipidowy?

  • Zespół antyfosfolipidowy (APS) to choroba autoimmunologiczna, która może występować samodzielnie (pierwotny APS), lub z chorobami tkanki łącznej, zwłaszcza z toczniem układowym (wtórny APS). 
  • W przebiegu APS, w naczyniach żylnych i tętniczych powstają zakrzepy, czego następstwem jest niedokrwienie narządów, w tym również łożyska w organizmie kobiety ciężarnej. Najczęściej zakrzepy tworzą się w głębokich naczyniach żylnych kończyn dolnych, ale zakrzepica może rozwinąć się w niemal każdym naczyniu krwionośnym. 
  • Zakrzepy mogą być przyczyną powikłań położniczych (np. poronienia czy porodu przedwczesnego), zmian dermatologicznych, objawów neurologicznych (zaburzenia pamięci, migreny), zaburzenia czynności nerek, zaburzeń psychicznych czy nagłej przejściowej utraty słuchu lub wzroku. 
  • Aby zdiagnozować APS, wymagane jest spełnienie jednego kryterium klinicznego i jednego kryterium laboratoryjnego. Kryterium kliniczne to zakrzepica naczyń lub niepowodzenia położnicze.
  • Kryterium laboratoryjne to obecność przeciwciał antykardiolipinowych, przeciwciał beta-2-glikoproteinie I lub antykoagulantu toczniowego (potwierdzona dwukrotnie, w odstępie minimum 12 tygodni). 

Zespół antyfosfolipidowy - badanie przeciwciał antyfosfolipidowych, 3 badania krwi


409.00 na stronie
429.00 w placówce
Technologia badania:
Test ELISA
Czas oczekiwania na wynik:
do 28 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce