22 123 95 55
PL
Znajdź badanie

Morfologia krwi

5.00
Ocena użytkowników: 12 ocen

To podstawowe, przesiewowe badanie krwi, które ma zastosowanie w profilaktyce i diagnostyce. 

Badanie umożliwia ogólną ocenę układu czerwonokrwinkowego, układu białokrwinkowego oraz płytek krwi. Celem badania jest ogólna ocena stanu zdrowia Pacjenta. 

Wykonanie morfologii krwi zalecane jest przynajmniej raz w roku. 

Do pobrania krwi należy być na czczo. Zaleca się, aby ostatni posiłek spożyć nie później niż o godz. 18.00 poprzedniego dnia. Krew do badania powinna zostać pobrana w godz. 7.00-10.00.

Badanie polega na:

  • jakościowej i ilościowej ocenie składu i morfologii krwi obwodowej

Czym jest morfologia krwi?

  • Morfologia krwi to podstawowe badanie krwi, przydatne w profilaktyce i diagnostyce. Test ten pozwala na ogólną ocenę stanu zdrowia Pacjenta i obejmuje jakościową i ilościową ocenę składu i morfologii krwi obwodowej, krwinek: czerwonych (erytrocytów), białych (leukocytów) oraz płytek krwi (trombocytów). 
  • Parametry, które opisują układ czerwonokrwinkowy, pomocne są we wstępnym rozpoznaniu niedokrwistości i ich różnicowaniu czy w ocenie stopnia utraty krwi po krwotokach.
  • Parametry układu białokrwinkowego są natomiast przydatne we wstępnej diagnostyce stanów zapalnych, infekcji, niedoborów odporności, zaburzeń funkcjonowania szpiku oraz chorób rozrostowych szpiku i układu limfatycznego. 
  • Badanie płytek krwi i opisujących je parametrów jest pomocne w wykrywaniu stanów z niewłaściwą liczbą płytek i ich anizocytozą (diagnozowanie stanów zakrzepowych / krwawień). 
  • Zaleca się, aby morfologię krwi wykonywać w ramach profilaktyki zdrowotnej co najmniej raz w roku. Bardzo ważne jest, aby na pobranie krwi zgłosić się na czczo. Przed pobraniem krwi należy również unikać wysiłku fizycznego. 

Morfologia krwi


17.00 na stronie
Technologia badania:
Metoda jakościowa i ilościowa
Czas oczekiwania na wynik:
1-2 dni robocze

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce