Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Wariant Delta koronawirusa - czym różni się od innych mutacji?

Wariant Delta koronawirusa - czym różni się od innych mutacji?

4.4
Ocena użytkowników: 18 ocen

Data publikacji: 2021-06-25

Data aktualizacji: 2021-06-25

Wariant Delta koronawirusa - czym różni się od innych mutacji?

Wariant koronawirusa SARS-CoV-2 Delta (B.1.617.2) nazywany również VOC i określany indyjską odmianą koronawirusa SARS-CoV-2 powodującego COVID-19 obecnie stanowi największe zagrożenie w związku z pandemią. Od kilku miesięcy rozprzestrzenia się po całym świecie. Jak na razie wariant Delta w Polsce to niewielki odsetek zachorowań na koronawirusa. Od kilku tygodni liczba zachorowań na COVID-19 systematycznie spada, a trzecia fala pandemii ulega wygaszeniu. Mimo to nowy wariant stanowi duże niebezpieczeństwo, a zachorowań prawdopodobnie niedługo będzie przybywać. W Indiach wykryto już kolejną odmianę wariantu - Delta Plus.

Dlaczego wariant Delta jest groźny? Czym różni się od innych odmian koronawirusa?

Indyjski wariant Delta posiada dwie mutacje w białku kolca – E484Q oraz L452R, a także trzecią (P681R). Szczep ten charakteryzuje się wysoką zakaźnością (rozprzestrzenia się około 2 razy szybciej niż pierwotny szczep z Wuhan), cięższym przebiegiem zakażenia COVID-19 oraz większą odpornością na szczepionki. Zakażenia tą mutacją może się wiązać również z wyższym ryzykiem hospitalizacji.

Nowa mutacja Delta VOC może charakteryzować się nieco innymi objawami niż inne warianty. Od innych odmian koronawirusa Deltę odróżnia również rzadko występująca utrata węchu i smaku będąca z kolei charakterystyczna dla innych wariantów. Znacznie rzadziej pojawia się również gorączka i kaszel. Natomiast obserwuje się częściej zapalenie migdałków, problemy ze słuchem, symptomy ze strony przewodu pokarmowego (bóle brzucha, biegunka, nudności, wymioty) i zakrzepy krwi. W Indiach lekarze po zakażeniu wariantem Delta w wielu przypadkach obserwują powikłania grzybicze takie jak mukormykoza, potocznie nazywana “czarnym grzybem”. Schorzenie to pojawia się u ozdrowieńców również w innych krajach. Jest to choroba infekcyjna wywoływana przez grzyby z rzędu Mucorales wymagająca odpowiedniego leczenia.

Czy szczepionka działa na wariant Delta koronawirusa?

Eksperci uspokajają i zapewniają, że obecnie stosowane szczepionki chronią również przed indyjską odmianą koronawirusa. Potwierdziły to przeprowadzone badania i analizy. Konieczne jest jednak pełne zaszczepienie 2 dawkami (lub 1 przy szczepieniu preparatem Johnson & Johnson). Szczepienia mają istotny wpływ na zmniejszenie zachorowalności, hospitalizacji i zgonów, zwłaszcza w przypadku osób z grup ryzyka. Przed mutacją Delta warto chronić się w identyczny sposób jak przed innymi odmianami koronawirusa, czyli przede wszystkim zaszczepić się, unikać dużych skupisk ludzi i dbać o higienę, w tym częste mycie rąk.

Wykrywanie zakażenia koronawirusem

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 możemy potwierdzić poprzez wykonanie badań. Obecnie dostęp do takich testów jest szybki i łatwy, bez względu na lokalizację. Można je zamówić poprzez naszą stronę internetową Zdrowegeny.pl i z otrzymanym kodem badania udać się do wybranego punktu pobrań. W celu zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania wirusa od osób potencjalnie zainfekowanych w wielu miastach w Polsce wprowadzono specjalnie punkty dedykowane badaniom na koronawirusa typu Drive-Thru, do których podjechać można samochodem i bez wysiadania oddać wymaz lub punkty Go-Thru.

W swojej ofercie posiadamy badanie molekularne wykonywane metodą RT-PCR + wariant Delta (B.1.617.2), rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Polega na pobraniu wymazu z nosa lub nosogardzieli, następnie w laboratorium następuje identyfikacja materiału genetycznego wirusa. Badanie pozwala potwierdzić obecną infekcję koronawirusa SARS-CoV-2 u danej osoby. Jeżeli wynik będzie pozytywny, próbka zostanie przebadana pod kątem wariantu Delta (B.1.617.2). Wynik testu jest do odbioru zazwyczaj w ciągu 36 godzin, dostępna jest również opcja badania z wynikiem do 24 godzin roboczych od momentu pobrania lub tryb przyspieszony Express.

Inne dostępne badania na koronawirusa SARS-CoV-2:
Dodatkowo podróżujący za granicę mogą uzyskać zaświadczenie lekarskie o wyniku badania molekularnego RT-PCR lub testu antygenowego w języku obcym. Większość Państw do wjazdu wymaga przedstawienia takiego zaświadczenia lub certyfikatu poświadczającego pełne szczepienie. 

Bibliografia:

  1. Campbell F. i wsp.,  Increased transmissibility and global spread of SARS-CoV-2 variants of concern as at June 2021. Euro Surveill 2021;26(24).
  2. European Centre for Disease Prevention and Control https://www.ecdc.europa.eu/en [dostęp online: 28.06.2021]

Aktualizacja: 2021-07-28

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic