Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Co to jest infekcja intymna?

Co to jest infekcja intymna?

3.7
Ocena użytkowników: 3 ocen

Data publikacji: 2020-12-02

Data aktualizacji: 2020-12-02

Co to jest infekcja intymna?

Wiele osób w różnym wieku boryka się z problemem infekcji intymnych, często nawracających. Czym właściwie one są? Jest to efekt działania bakterii i grzybów, które wpływają na zaburzenia mikroflory. Infekcje te powszechnie występują zarówno w krajach rozwijających się, jak i rozwiniętych i boryka się z nimi wiele osób.

Wśród osób aktywnych seksualnie notuje się szereg różnych infekcji przenoszonych drogą płciową, takich jak chlamydia, rzeżączka czy kiła. Są one powszechne na całym świecie. 

Infekcje intymne można podzielić na 2 rodzaje: bakteryjne i grzybicze.

Najczęściej występujące infekcje intymne to:

 • chlamydioza (wywoływana przez Chlamydia trachomatis),
 • opryszczka narządów płciowych,
 • kiła (wywoływana przez krętka bladego - Treponema pallidum),
 • rzeżączka (wywoływana przez dwoinkę rzeżączki - Neisseria gonorrhoeae),
 • rzęsistkowica (wywoływana przez rzęsistka pochwowego - Trichomonas vaginalis),
 • drożdżyca (inaczej kandydoza),
 • półpasiec narządów płciowych (wywoływany przez Varicella-zoster virus),
 • infekcja mykoplazmami (wywoływana przez Mycoplasma genitalium, Mycoplasma hominis, Ureaplasma urealyticum czy Ureaplasma parvum).

Przyczyny infekcji intymnych

Ryzyko wystąpienia infekcji dotyczących narządów płciowych zwiększać może przyjmowanie antybiotyków (które zaburzają skład mikroflory), cukrzyca, zaburzenia hormonalne, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, stres, nieprawidłowe odżywianie, osłabienie organizmu, brak lub nieodpowiednia higiena narządów płciowych, ciąża czy menopauza. 

Dość częstym powikłaniem po antybiotykoterapii są infekcje drożdżakowate. Do infekcji grzybiczych najczęściej dochodzi poprzez zaburzenie mikroflory w pochwie, dające dobre warunki dla rozwoju grzybów np. z gatunku Candida albicans.

Jakie są objawy?

O wystąpieniu infekcji intymnej świadczyć mogą obserwowane symptomy, takie jak:
 • świąd,
 • upławy,
 • zmiana wyglądu i koloru wydzieliny,
 • pieczenie i ból okolic intymnych,
 • ból podczas stosunku.  
U niektórych osób przebieg infekcji intymnych może być bezobjawowy.

Jak rozpoznać infekcje intymne?  

Obecnie mamy dostęp do różnych badań diagnostycznych, wykonać można np. posiew wymazu z pochwy lub testy oparte na technice biologii molekularnej. Infekcje dotyczące układu moczowo-płciowego wykryć można przy wykorzystaniu metody Real-Time PCR, za pomocą której identyfikowany jest materiał genetyczny patogenu, w pobranej od osoby badanej próbce. RT-PCR charakteryzuje się wysoką czułością, co oznacza, że już na początku zakażenia możemy wykryć patogen.  

Najczęściej wykorzystywany jako materiał badany jest:

 • Wymaz z pochwy,
 • Wymaz z prącia,
 • Wymaz z cewki moczowej,
 • Cytologia na płynnym podłożu.

Dostępne badania pozwalające na wykrycie infekcji intymnych:


Leczenie i zapobieganie infekcjom intymnym  

Infekcje zazwyczaj leczone są poprzez stosowanie preparatów farmakologicznych oraz odpowiedniej diety. Zaniedbanie lub brak leczenia infekcji intymnych skutkuje często zapaleniem miejsc intymnych i wieloma innymi powikłaniami. Jeśli zapalenie dotyczyć będzie jajowodów, powstać mogą zrosty utrudniające lub uniemożliwiające kobiecie zajście w ciążę. Nieleczone infekcje intymne u kobiet w ciąży, prowadzić mogą do powikłań u rozwijającego się płodu.  

Niezmiernie ważna jest świadomość, jakie czynniki wpływają na wystąpienie infekcji intymnych oraz jak można ich uniknąć. Przede wszystkim najważniejsza jest odpowiednia higiena, unikanie używania np. wspólnego ręcznika z inną osobą, ograniczenie długich kąpieli, zadbanie o noszenie odpowiedniej bieliznę wykonaną z bawełny czy jedwabiu i unikanie sztucznych materiałów, stosowanie antykoncepcji barierowej np. prezerwatywy, oddawanie moczu po stosunku. Jeśli stosujemy kurację antybiotykową, należy używać preparatów zawierających pałeczki kwasu mlekowego, które pozwolą utrzymać prawidłową mikroflorę pochwy.

Aktualizacja: 2020-12-02

To badanie będzie pomocne:

Grzybica narządów płciowych - badanie 7 grzybów z rodzaju Candida, realizacja wysyłkowa

Cena online:

319.00 
Technologia badania:Real-Time PCR

Czas oczekiwania na wynik:do 7 dni roboczych od otrzymania próbki przez laboratorium

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic