22 123 95 55
PL
Znajdź badanie
Uczulenie na antybiotyki

Uczulenie na antybiotyki

4.20
Ocena użytkowników: 34 ocen

Uczulenie na antybiotyki  

Wprowadzenie do leczenia antybiotyków spowodowało znaczący postęp w dziedzinie medycyny i uratowało życie wielu ludzi. Są jednymi z najczęściej stosowanych leków. Mimo wielu plusów antybiotykoterapia posiada także kilka minusów, takich jak np. niekorzystny wpływ na mikroflorę jelitową. U niektórych osób wystąpić może także reakcja alergiczna po podaniu antybiotyku, pomimo zastosowania dawki zaleconej przez lekarza. Uczulenie na antybiotyki częściej obserwuje się u kobiet niż u mężczyzn. Częstość alergii na antybiotyki wzrasta także wraz z wiekiem. Może wzmacniać się po kolejnych dawkach danego antybiotyku lub leków zawierających w składzie jego pochodne.

Najczęściej alergia i nadwrażliwość na antybiotyki dotyczy stosowania penicyliny i innych antybiotyków ß-laktamowych. Zaobserwowano, że przebieg nadwrażliwości na penicylinę może być różny - alergia może pojawić się u osoby, której organizm wcześniej bez problemu ją tolerował.   

Alergię na antybiotyki obserwuje się zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Betalaktamy (głównie amoksycylina) oraz cefalosporyny są najczęstszą przyczyną uczulenia na antybiotyki u dzieci, szczególnie w krajach, w których często się je stosuje. Antybiotyki są jednymi z najczęściej podawanych dzieciom leków.

Jakie są objawy uczulenia na antybiotyki i po jakim czasie się pojawiają?  

Działania niepożądane leków określane są jako reakcje nadwrażliwości na leki. W zależności od czasu wystąpienia klasyfikuje się je jako natychmiastowe (w ciągu 1 godziny od podania leku) oraz opóźnione (pojawiają się po ponad godzinie od przyjęcia antybiotyku) . Ich objawy przypominają reakcje alergiczne o szerokim zakresie nasilenia, najczęściej są to wykwity skórne, pokrzywka oraz obrzęk naczynioruchowy.  

W zależności od organizmu danej osoby nadwrażliwość na antybiotyki prowadzić może także do pojawienia się:
  • nudności, 
  • wymiotów, 
  • wysypki, 
  • świszczącego oddechu, 
  • obrzęku krtani,
  • zapalenia spojówek,
  • zapaści sercowo-naczyniowej.   
Reakcja alergiczna może skutkować także wstrząsem anafilaktycznym, który jest stanem zagrożenia życia.

Alergia na antybiotyk - jak wygląda diagnostyka?  

Jeśli podejrzewamy uczulenie na stosowany antybiotyk, należy zaprzestać jego stosowania oraz skontaktować się z lekarzem.    Rzadko dochodzi do rozpoznania alergii na antybiotyki, jest to dość rzadkie zaburzenie. Najczęściej stosowane metody diagnostyczne to testy skórne (punktowe, śródskórne lub płatkowe) i prowokacyjne. Poprawa diagnoza przyczynia się do lepszego wykorzystania antybiotyków, zaplanowania antybiotykoterapii w przyszłości i uniknięcia kontaktu z antybiotykiem, który wywołuje reakcję alergiczną.   

Test alergiczny Polycheck pozwala na sprawdzenie, czy u osoby badanej występuje alergia na antybiotyki, poprzez oznaczenie stężenia przeciwciał IgE specyficznych dla 10 różnych, najczęściej stosowanych antybiotyków: Penicillin G, Penicillin V, Ampicillin, Amoxicillin, Sulfamethoxazole, Cephalosporin, Ofloxacin, Cefaclor, Tetracycline, Erythromycin. Jego wykonanie zalecane jest, gdy podejrzewamy uczulenie na któryś z wymienionych antybiotyków. Wystarczy zamówić go poprzez stronę internetową Zdrowegeny.pl i udać do wybranego punktu pobrań, gdzie zostanie pobrana próbka krwi żylnej. Aby wykonać badanie nie trzeba zaprzestawać stosowania leków przeciwalergicznych, co jest duży ułatwieniem dla wielu osób.

Wyniki badanych alergenów przypisywane są do jednej z klas (0-6) systemu raportowania RAST, są one także przedstawione graficznie i opatrzone odpowiednim komentarzem. Wynik dodatni testu świadczy o występowaniu uczulenia, natomiast wynik negatywny go nie wyklucza. Czas oczekiwania na wynik wynosi do 13 dni roboczych.

W przypadku potwierdzonej nadwrażliwości na antybiotyk zalecane jest zaprzestanie jego stosowania i informowanie personelu medycznego o stwierdzonej nadwrażliwości. Jeśli pacjent zgłasza lekarzowi alergię na dany antybiotyk, to dostaje inny, zazwyczaj o szerszym spektrum działania.

Bibliografia:
  1. Bhattacharya S., The facts about penicillin allergy: a review. Journal of Advanced Pharmaceutical Technology & Research 2010, 1(1): 11-7. 
  2. Fernandez T. D. i wsp., Allergic reactions to antibiotics in children. Current Opinion in Allergy and Clinical Immunology 2014, 14(4):  278-285.
  3. Macy E., Romano A., Khan D., Practical Management of Antibiotic Hypersensitivity in 2017. The Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice 2017, 5(3): 577-586.
  4. Romano A., Caubet J-Ch, Antibiotic Allergies in Children and Adults: From Clinical Symptoms to Skin Testing Diagnosis. The Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice 2014, 2(1): 3-12.

Aktualizacja: 2020-11-19

Data publikacji: 2020-11-19

Test alergiczny ALEX 2 - 296 parametrów


1089.00 na stronie
1320.00 w placówce
Technologia badania:
Test immunochemiczny
Czas oczekiwania na wynik:
do 13 dni roboczych

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

Masz pytania?

Zadzwoń, a chętnie na nie odpowiemy