Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Sprawdź na Zdrowegeny.pl różnice między testem RT-LAMP a RT-PCR

Badanie RT-LAMP - czym różni się od RT-PCR?

5.0
Ocena klientów: 3 ocen

Data publikacji: 2021-05-17

Data aktualizacji: 2021-05-17

Badanie RT-LAMP - kolejna metoda w diagnostyce koronawirusa SARS-CoV-2

W ciężkich przypadkach głównie u osób w podeszłym wieku i chorujących przewlekle, COVID-19 może prowadzić m.in. do zapalenia płuc i zespołu ostrej niewydolności oddechowej. Warto mieć na uwadze, że wielu zakażonych nie ma objawów, a mimo to mogą rozprzestrzeniać koronawirusa wśród ludzi, z którymi mają kontakt. Jednym ze sposobów na powstrzymanie rozpowszechniania koronawirusa jest powszechna diagnostyka i izolacja osób z pozytywnym wynikiem testów diagnostycznych. Wykorzystywane metody diagnostyki opierają się głównie na przeciwciałach osoby badanej oraz białkach wirusa i jego RNA. Badanie RT-LAMP to obok rekomendowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Państwowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne testów antygenowych i RT-PCR sposób na wykrycie infekcji koronawirusem SARS-CoV-2.

Badanie RT-LAMP a RT-PCR - czym się różnią? 

Złotym standardem w molekularnej diagnostyce COVID-19 jest badanie RT-PCR, w którym reakcja amplifikacji zachodzi w oddzielnym etapie. Pozwala na wczesne wykrycie wirusa. Test RT-LAMP (od ang. reverse transcriptase loop-mediated isothermal amplification) należy do badań NAAT (ang. nucleic acid amplification testing) i wykorzystuje metodę izotermicznej amplifikacji za pośrednictwem pętli odwrotnej transkrypcji. Badanie RT-LAMP jest bardziej wydajne, specyficzne oraz szybsze w porównaniu z RT-PCR. Charakteryzuje się nieco niższą czułością. W przeprowadzonych analizach na 101 próbkach wymazów z nosogardzieli RT-LAMP wykazywał swoistość na poziomie 100% i czułość 77%. Oba badania: RT-LAMP i RT-PCR wymagają wdrożenia odpowiedniej procedury diagnostycznej. Zaletą testów izotermicznych, do których należy RT-LAMP jest wykrywanie niewielkich ilości wirusa oraz lokalizowanie nawet w małych próbkach pobranych od osoby badanej. RT-LAMP jest badaniem dwugenowym ukierunkowanym na regiony N i E genomu SARS-CoV-2. Jest przydatny w określeniu czy u osoby badanej występuje obecnie zakażenie koronawirusem.

Jak wykonać badanie RT-LAMP?

Test należy zakupić poprzez naszą stronę internetową. Po dokonaniu płatności, wysyłany jest kod badania, z którym należy udać się do wybranego punktu pobrań. Badanie polega na pobraniu próbki wymazu z nosogardzieli. Nie należy również wydmuchiwać nosa. Wiele osób obawia się pobrania wymazu z nosogardzieli, jednak zarówno pobieranie wymazu z gardła, jak i nosa jest bezpieczną i bezbolesną procedurą. Pobranie trwa kilka sekund i może mu towarzyszyć lekki dyskomfort. Do badania należy się odpowiednio przygotować - zalecane jest minimum 2 godziny przed pobraniem wymazu powstrzymanie się od jedzenia, picia, palenia papierosów, żucia gumy mycia zębów oraz płukania ust.

Wynik testu RT-LAMP

Wynik  dostępny jest online, do pobrania na stronie laboratorium. Obecnie test wykonywany jest w trzech miastach w Polsce: w Warszawie, Krakowie i Łodzi. Stanowi szybką, dokładną i tańszą alternatywę dla testów RT-PCR. Wynik dostępny jest do 12 godzin. Każdy pozytywny wynik badania zgłaszany jest przez laboratorium wykonujące analizę próbki do Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej. 

Istnieje również możliwość uzyskania zaświadczenia lekarskiego w języku angielskim i niemieckim. Może być ono pomocne przy zagranicznym wyjeździe - obecnie aby przekroczyć granicę większości państw, wymagane jest wykonanie odpowiedniego, uznawanego przez dany kraj testu wraz z zaświadczeniem o negatywnym wyniku w języku obcym. Wykonane badanie może również pomóc w skróceniu lub uniknięciu kwarantanny. Aktualne wytyczne do podróży można sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Testy oparte na wykrywaniu kwasów nukleinowych są wiarygodną i dokładną metodą do potwierdzania obecnych infekcji COVID-19 oraz stanowią wsparcie m.in. dla firm, pomagają szybciej wykryć ognisko ewentualnych zakażeń i wpływają na poprawę komfortu psychicznego.

Bibliografia:

  1. García-Bernalt Diego J., Fernández-Soto P., Domínguez-Gil M., Belhassen-García M., Bellido J.L.M., Muro A., A Simple, Affordable, Rapid, Stabilized, Colorimetric, Versatile RT-LAMP Assay to Detect SARS-CoV-2. Diagnostics 2021; 11(3):438.
  2. Schellenberg J.J., Ormond M., Keynan Y., Extraction-free RT-LAMP to detect SARS-CoV-2 is less sensitive but highly specific compared to standard RT-PCR in 101 samples. Journal of Clinical Virology 2021; 136:104764.

To badanie będzie pomocne:

Koronawirus SARS-CoV-2 - badanie molekularne RT-PCR

Cena w placówce

495.00 

Cena online:

249.00 
Technologia badania:Real-Time RT-PCR

Czas oczekiwania na wynik:średni czas do 24h roboczych, maksymalny do 36h roboczych

Opinie klientów - Zdrowegeny.pl

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic