Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

denga

Denga — objawy, szczepionka, wirus, gorączka

4.7
Ocena klientów: 13 ocen

Z artykułu dowiesz się:

  • Denga - czym jest?
  • Denga - choroba tropikalna, jak można się zarazić?
  • Jakie są pierwsze objawy?
  • Czy moża zaszczepić się przeciwko wirusowi powodującemu gorączkę denga?
  • Jak uniknąć zarażenia?

Sprawdź też

Data publikacji: 2024-05-28

Data aktualizacji: 2024-05-28

Gorączki niewiadomego pochodzenia obok zaburzeń żołądkowo - jelitowych, infekcji dróg oddechowych, oraz chorób skóry stanowią jeden z najczęstrzych problemów zdrowotnych diagnozowanych wśród podróżnych powracających z krajów tropikalnych i subtropikalnych. Mogą być one objawem różnych chorób, najczęściej o etiologii infekcyjnej lub inwazyjnej. 
Do jednych z takich choróba należy denga. Istnieją cztery typy serologiczne wirusa, co ma znaczenie dla przebiegu choroby.

Denga — czym jest?

Denga jest najczęstszą na świecie infekcją, która jest przenoszona przez owady w Azji Połdniowo - Wschodniej. Rocznie na całym świecie odnotowuje się 50-100 mln przypadków zakażeń wirusem dengi. Występuje w ponad 100 krajach świata – w gorącej strefie klimatycznej Azji Południowo-Wschodniej, Afryki Subsaharyjskiej, Ameryki Środkowej i Południowej oraz na wyspach Oceanii. Epidemia dotarła również do Europy – w 2012 r. odnotowano ją na portugalskiej wyspie Maderze, wcześniej zaś, w 2010 r. odnotowano pojedyncze przypadki dengi we Francji i w Chorwacji. Pierwsze wiarygodne opisy wirusa dengi pochodzą z 1779 r., a wirusową etiologię i transmisję choroby wyjaśniono na początku XX w. Wirus przenoszony jest z człowieka (czasami małpy) na człowieka, a wektorem jest głównie komar Aedes aegypti. Do zakażenia człowieka niezbędny jest udział wektora niemożliwe jest przeniesienie wirusa bezpośrednio między ludźmi. Wirus może występować pod postacią 4 typów serologicznych, co wiąże się różnym przebiegiem choroby.Gorączkę krwotoczną denga wywołuje tylko serotyp 3 i 4. Wektorem zakażenia jest komar Aedes aegypti, rzadziej zaś Aedes albopictus oraz Aedes scutellaris. Okres wylęgania wirusa trwa 3-14 dni.

Denga — objawy

  • W większości przypadków zakażenie patogenem przebiega bezobjawowo lub występują łagodne objawy;
  • przebieg choroby jest cięższy u dorosłych, występuje powiększenie węzłów chłonnych i wątroby.
  • Ostry stan gorączkowy (charakterystycznym objawem jest wysypka pojawiająca się na skórze oraz katar).
  • Gorączka denga (wysoka gorączka, bóle głowy, mięśni, stawów, wymuszające charakterystyczny sztywny chód);
  • po 2-4 dniach gorączkowania, następuje kilkunasto lub kilkudziesięciogodzinna przerwa w objawach, po czym występuje drugi okres wzrostu temperatury trwający do 2 dni.
  • W drugiej fazie choroby pojawia się wysypka plamisto - grudkowa na dłoniach i stopach, później zajmuje kończyny, klatkę piersiową i plecy, a nawet twarz. Następnie znika, pozostawiając przebarwienia skórne.
  • Gorączka krwotoczna denga – przebiega dwuetapowo. W pierwszym okresie choroby występują silne nudności i wymioty, w 2. dobie pojawiają się bóle brzucha oraz skaza krwotoczna objawiająca się podskórnym wynaczynieniem krwi na kończynach, plecach i twarzy. Czasem dochodzi do śpiączki, w 4-5 dniu pojawiają się krwotoki wewnętrzne, wstrząs.

Denga — szczepienie
Szczepionka przeciwko gorączce denga była stosowana głównie przez mieszkańców terenów epidemicznych wirusa. Od 2022 roku nowa szczepionka może być przyjmowana również przez mieszkańców krajów UE oraz krajów spoza UE. Badania kliniczne wykazały, że szczepionka jest w 65,6% skuteczna w zapobieganiu zachorowaniu na dengę u osób, które nigdy wcześniej nie były zakażone wirusem dengi. U osób, które wcześniej przebyły dengę, szczepionka jest w 93,2% skuteczna w zapobieganiu zachorowaniu.

Denga — diagnostyka

  • Morfologia krwi obwodowej;
  • oznaczenie poziomu swoistych przeciwciał IgG lub IgM we krwi;
  • identyfikacja materiału genetycznego wirusa we krwi metodą molekularną PCR;
  • W badaniach laboratoryjnych stwierdza się: trombocytopenię, leukopenię, wydłużony APTT i czas protrombinowy, podwyższoną aktywność aminotransferaz oraz kwasicę metaboliczną.

Denga - leczenie

Leczenie gorączki denga jest objawowe polega na nawadnianiu, obniżaniu gorączki i zmniejszaniu odczuwania bólu oraz korygowaniu zaburzeń krzepnięcia krwi. Ciężka postać dengi wymaga hospitalizacji. W przebiegu postaci łagodnej stosowane jest leczenie ambulatoryjne.

Denga - jak zapobiegać zakażeniu?

Sposobem na uniknięcie choroby jest:
  • Zabezpieczenie przed ukłuciami komarów;
  • można stosować środki odstraszające komary (repelenty);
  • odzież osłaniającą części ciała narażone na ukłucia komarów (długie rękawy i nogawki);
  • siatki na owady lub moskitiery zabezpieczające przed dostaniem się wektora do pomieszczeń.

Bibliografia:

1. Korzeniewski K.( 2019) Gorączki niewiadomego pochodzenia u powracających z podróży.Via Medica. Vol 3, Nr 1, s. 60–67.
2. Bociek M.(2019). Gorączki krwotoczne powodowane przez wirusy z rodziny flaviviridae. Zeszyty Studenckiego Ruchu Naukowego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Vol 28, Nr 3. Biała M., Jerczak B., Iglot M.(2018). Flawiwirusy – nowe patogeny chorobotwórcze dla ludzi.Postepy Hig Med Dosw. Vol 72, s.184-191.

Autor merytoryczny: Karolina Pasterz, specjalista portalu Zdrowegeny.pl

To badanie będzie pomocne:

Badania dla podróżujących - pakiet badań po podróży tropikalnej, gorączka

Cena online:

997.00 
Technologia badania:Metoda jakościowa i ilościowa

Ważność kodu:
12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce
Opinie klientów - Zdrowegeny.pl

© 2024 Zdrowegeny.pl

powered by greenlogic