Półpasiec jako późny nawrót ospy wietrznej

poniedziałek 17:20 - 23.03.2020
Ocena Użytkowników (1 Ocen)
5.0
Półpasiec jako późny nawrót ospy wietrznej
Półpasiec jest często występuje kilka lub nawet kilkadziesiąt lat po przebyciu ospy wietrznej. Ze względu na dominowanie objawów skórnych choroba ta jest zwykle lekceważona, jednak jej powikłania mogą być groźne dla zdrowia. Dlatego warto znać objawy półpaśca, aby jak najwcześniej rozpocząć leczenie.

Półpasiec u dzieci i dorosłych

Półpasiec jest chorobą, która występuje wyłącznie u osób, które w przeszłości przebyły ospę wietrzną. W obu przypadkach winowajcą jest VZV, czyli wirus ospy wietrznej i półpaśca. Po wystąpieniu ospy wietrznej wirus przechodzi w stan utajenia w zwojach nerwów czaszkowych i komórkach zwojowych rdzenia.

Ryzyko zachorowania na półpaśca wzrasta z wiekiem, gwałtowny wzrost ryzyka obserwuje się po 50 roku życia. Wtedy też istnieje większe prawdopodobieństwo rozwinięcia powikłań (szczególnie neuralgii półpaścowej). Do zachorowań dochodzi częściej również u osób o upośledzonej odporności z powodu m.in. leczenia immunosupresantami lub statynami, AIDS czy cukrzycy.
Znacznie rzadziej półpasiec występuje u dzieci. W niektórych przypadkach pojawia się jakiś czas po przejściu ospy wietrznej. Może jednak też wynikać z reaktywacji wirusa, dziecka, gdy na ospę wietrzną chorowała matka po 20 tygodniu ciąży.

Objawy półpaśca - jak wygląda półpasiec?

Zanim pojawią się typowe dla półpaśca objawy przez około 3-4 dni występuje ból o charakterze piekącym, kłującym lub pulsującym, który może być ciągły lub przerywany. Poza tym może dokuczać pieczenie, swędzenie i mrowienie skóry. Czasem występuje również stan podgorączkowy lub gorączka i bóle głowy. Jest to tzw. faza zwiastunowa półpaśca.

Po tych kilku dniach fazy zwiastunowej pojawiają się konkretne objawy w postaci wysypki, która może być bolesna i/lub swędząca. Półpaśca charakteryzuje lokalizacja objawów w obrębie dermatomów. Są to obszary skóry, które są unerwione przez jeden korzeń rdzeniowy. Zwykle objawy dotyczą tylko jednej strony kręgosłupa. Przezroczyste pęcherzyki pojawiają się w skupieniach. Zasychają po około 4-5 dniach, a strupy odpadają po 3-4 tygodniach, jednak w międzyczasie mogą się pojawiać kolejne zmiany. Zwykle współwystępuje w pogorszone samopoczucie, gorączka i ciągłe zmęczenie. Najczęściej wysypka występuje na skórze tułowia, ale czasem na skórze głowy. Dość często pozostają później blizny i przebarwienia skórne.

Wyróżnia się również rzadsze postaci kliniczne półpaśca, takie jak półpasiec oczny (nieleczony może prowadzić do ślepoty), półpasiec uszny, półpasiec rozsiany i półpasiec nawracający (u mniej niż 5% przypadków).

Wśród powikłań półpaśca są nerwobóle, zapalenia w obrębie układu nerwowego (mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych, rdzenia kręgowego, siatkówki oka) lub też porażenia nerwów.

Czy półpasiec jest zaraźliwy?

Półpasiec jest znacznie mniej zaraźliwą chorobą niż ospa wietrzna. W tym wypadku do zakażenia dochodzi przy bezpośrednim kontakcie z pęcherzykami na skórze. Dlatego najlepszym zabezpieczeniem jest zakrywanie wysypki ubraniem. Gdy pęcherzyki zaschną i powstanie strup, półpasiec przestaje być zaraźliwy. W przypadku przeniesienia się wirusa na osobę, która do tej pory nie chorowała z jego powodu, najczęściej rozwija się ospa wietrzna.

Półpasiec - leczenie

Leczenie półpaśca oparte jest na stosowaniu leków przeciwwirusowych i łagodzeniu bólu.

Leki przeciwwirusowe (m.in. (acyklowir, walacyklowir, famcyklowir)) skracają czas trwania objawów oraz łagodzą ich nasilenie. Aby były skuteczne, konieczne jest rozpoczęcie stosowania w jak najkrótszym czasie od wystąpienia wysypki. Niestety, stosowanie leków przeciwwirusowych nie zapobiega rozwinięciu neuralgii popółpaścowej.

W celu złagodzenia bólu stosuje się leki przeciwbólowe, bądź przy znacznym nasileniu opioidy. Leki przeciwhistaminowe łagodzą nasilenie świądu. Dodatkowo można stosować maści rozgrzewające i okłady.

Bibliografia:

  • Zaborowski P.: Półpasiec. Medycyna praktyczna 2019.

Aktualizacja: 2020-03-23

Statystyki:
0 komentarzy
73 wyświetleń

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy - skomentuj pierwszy!