Zdrowegeny.pl Logo

Koszyk

Celiakia

Ocena użytkowników: 81 ocen
4.0

To badanie genetyczne w kierunku celiakii, czyli trwałej nietolerancji glutenu - białka występującego w ziarnach niektórych zbóż

Celiakia jest jedną z najczęściej występujących w Polsce nietolerancji pokarmowych, prawidłowo diagnozowana jest jednak tylko niewielka część wszystkich przypadków. 

Badanie genetyczne warto wykonać, jeśli występują mało specyficzne objawy o trudnej do wyjaśnienia przyczynie (np. bóle i wzdęcia brzucha, biegunki czy utrata masy ciała i łaknienia), jeśli potwierdzono przypadki celiakii w rodzinie czy gdy pojawiły się wątpliwości w diagnostyce tej choroby. 

Jeśli predyspozycje genetyczne do celiakii nie występują, można ją w praktyce wykluczyć.

Badamy ryzyko:

  • celiakii
  • Typ badania

    Pobranie krwi w placówce
    Sprawdź listę placówek
    Celiakia

    Cena w placówce

    349.00 

    Cena online:

    283.00 
    Technologia badania:PCR

    Czas oczekiwania na wynik:do 25 dni roboczych

    Ważność kodu:
    12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

    Badane geny:

    • Geny HLA-DQ2.2, HLA-DQ2.5 i HLA-DQ8 - warianty HLA-DQ2 i HLA-Q8 obecne są w DNA większości osób chorych na celiakię. Jeśli nie występują, można wykluczyć celiakię z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością. U 90-95% chorych na celiakię występuje wariant HLA-DQ2.5, a u 5-10% Pacjentów - HLA-DQ8. Istnieją również osoby, u których obecny jest wariant HLA-DQ2.2 - w tym przypadku ryzyko rozwoju choroby jest znacznie niższe, a jeśli celiakia rozwinie się, to ma łagodniejszy przebieg. 

    Badamy ryzyko:

    • CELIAKII (CHOROBY TRZEWNEJ) - w Polsce częstość zachorowania na celiakię to ok. 1:100 - 1:300, 90% przypadków nie jest jednak zdiagnozowanych i tym samym leczonych. Celiakia związana jest z obecnością wariantów genetycznych HLA-DQ2 i HLA-DQ8 i polega na nietolerancji glutenu przez organizm, co skutkuje zaburzeniami struktury jelita cienkiego

    W Polsce ponad 360 tys. osób choruje na celiakię, a tylko 10% z nich jest prawidłowo zdiagnozowanych

    • Celiakia jest jedną z najczęściej występujących w Polsce nietolerancji pokarmowych, prawidłowo diagnozowana jest jednak tylko niewielka część wszystkich przypadków.
    • Polega na trwałej nietolerancji glutenu - gluten jest białkiem występującym w ziarnach niektórych zbóż (np. pszenicy, jęczmienia czy żyta). U osób nietolerujących glutenu dochodzi do zaniku kosmków jelitowych, które odpowiadają za wchłanianie składników pokarmowych.
    • Konsekwencją upośledzonego wchłaniania jest występowanie wielu dokuczliwych objawów - w przebiegu celiakii mogą pojawić się biegunki, wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha, niedokrwistość, stany depresyjne, bóle głowy, zaburzenia rozwoju u dzieci, zaburzenia miesiączkowania i płodności.
    • Podstawowa metoda leczenia celiakii to wyeliminowanie glutenu z diety na stałe. Dzięki temu nie dojdzie do poważnych konsekwencji zdrowotnych, ponieważ nieleczona celiakia może powodować osteoporozę, poronienia samoistne, wczesną menopauzę, zaburzenia psychiczne i neurologiczne, a także nowotwory złośliwe przewodu pokarmowego. W Polsce żyje ponad 300 tys. osób narażonych na wystąpienie powikłań ze względu na nieleczoną celiakię.
    • Genetyczna diagnostyka celiakii opiera się o analizę alleli kodujących podjednostki układu zgodności tkankowej MHC-Major Histocompatibity Complex, zwanego u człowieka kompleksem HLA (Human Leukocyte Antigens). U 90-95% chorych na celiakię występują allele HLA-DQA1*05-DQB1*02 kodujące podjednostki α oraz β cząsteczki HLA, co odpowiada heterodimerowi HLADQ2.5.
    • U 5- 10% pacjentów z chorobą trzewną identyfikuje się allele DQA1*03-DQB1*0302 kodujące heterodimer HLADQ8. Istnieją osoby, które są nosicielami heterodimeru HLADQ2.2, którego podjednostka α kodowana jest przez allel DQA1*02.
    • Pełnoobjawowa celiakia uwarunkowana jest obecnością heterodimeru HLA DQ2.5, jednak istnieje coraz więcej doniesień naukowych potwierdzających ryzyko wystąpienia celiakii również u nosicieli HLADQ2.2, przy czym ryzyko jest dużo niższe a sama nietolerancja glutenu ma łagodniejszy przebieg.
    Celiakia

    Cena w placówce

    349.00 

    Cena online:

    283.00 
    Technologia badania:PCR

    Czas oczekiwania na wynik:do 25 dni roboczych

    Ważność kodu:
    12 miesięcy, do wykorzystania w całej Polsce

    Badanie genetyczne pod kątem celiakii realizowane jest z próbki krwi żylnej w ponad 800 placówkach na terenie Polski - nasze punkty oznaczone są szyldem DIAGNOSTYKA.

    NAJWIĘKSZE MIASTA, W KTÓRYCH ZREALIZUJESZ BADANIE

    Warszawa Kraków Łódź Wrocław Poznań Gdańsk Szczecin Bydgoszcz Lublin Katowice Białystok Gdynia Radom Sosnowiec Toruń Kielce

    Podaj adres

    Użyj mojej lokalizacji

    Punkt realizuje badanie

    (opcjonalnie)

    Wczytywanie...

    Opinie klientów - Zdrowegeny.pl

    © 2024 Zdrowegeny.pl

    powered by greenlogic