Testy na grypę typu A i B
Grypa typu A i B - test antygenowy
W ramach pakietu badamy obecność:
- antygenów wirusa grypy typu A
- antygenów wirusa grypy typu B
Koronawirus SARS-CoV-2, grypa typu A i B, zakażenie wirusem RSV - badanie molekularne RT-PCR
W ramach pakietu badamy obecność:
- koronawirusa SARS-CoV-2
- wirusa grypy typu A
- wirusa grypy typu B
- wirusa RSV
Infekcje układu oddechowego – panel 7 bakterii, 11 wirusów i 3 podtypów wirusa grypy typu A
W ramach pakietu badamy obecność:
- 7 bakterii
- 11 wirusów
- 3 podtypów wirusa grypy typu A
Na czym polegają testy na grypę?
- Grypa uznawana jest za najczęściej występującą chorobę wirusową - dane wskazują, że w sezonie grypowym w Polsce zapadają na nią ponad 3 miliony ludzi. Jest to choroba przenoszona drogą kropelkową, a jej okres wylęgania szacowany jest na ok. 18-72 godziny.
- Grypa wywoływana jest przez wirusy z rodziny Orthomyxoviridae - wyróżnia się 5 typy wirusa grypy: A, B, C i D. Wirusy grypy typu A i B mają największe znaczenie epidemiologiczne.
- W przebiegu grypy występują takie dolegliwości jak osłabienie organizmu, zmęczenie, bóle kostno-stawowe, bóle mięśni, bóle głowy, bóle gardła, gorączka czy kaszel. W niektórych przypadkach może być konieczne leczenie szpitalne - ciężki przebieg choroby może doprowadzić do zgonu Pacjenta.
- W diagnostyce grypy wymienia się np. testy antygenowe oraz badania molekularne. Testy antygenowe polegają na wykrywaniu antygenów wirusa grypy w pobranej od Pacjenta probce materiału - próbkę tę może stanowić wymaz z gardła, wymaz z nosogardzieli lub treść wypłukiwanej lub zasysana z jamy nosowo-gardłowej. Wyniki ujemne testu antygenowego wymagają potwierdzenia innymi metodami.
- Najdokładniesze badania molekularne z kolei pozwalają na wykrycie materiału genetycznego danego wirusa w pobranym od Pacjenta wymazie z gardła lub nosogardzieli. Metoda wykorzystywana do badań tego typu to Real-Time RT-PCR.
Masz pytania?
Zadzwoń, a chętnie na nie odpowiemy