SIBO - wodorowo-metanowy test oddechowy, w Warszawie i Krakowie
TYLKO TERAZ: Raty 0% na wszystkie badania od 300 zł
Badanie jest przydatne w diagnostyce SIBO (przerostu bakteryjnego jelita cienkiego). Test wykonywany jest w Warszawie i Krakowie.
SIBO (ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth) jest schorzeniem polegającym na nadmiernym namnażaniu się bakterii w jelicie cienkim.
Oferowane badanie uwzględnia pomiary w wydychanym powietrzu 3 gazów: wodoru (H2), metanu (CH4), a także CO2 w celu weryfikacji, czy próbka została pobrana prawidłowo.
MATERIAŁ DO BADANIA POBIERANY JEST TYLKO W PUNKTACH POBRAŃ PRZY UL. JUTRZENKI 100 W WARSZAWIE ORAZ PRZY UL. ŻYCZKOWSKIEGO 16 W KRAKOWIE.
Podmiot odpowiedzialny: Diagnostyka S.A.
Badanie polega na pomiarze w wydychanym powietrzu:
wodoru i metanu (diagnostycznie)
dwutlenku węgla (kontrolnie)
Co to jest wodorowo-metanowy test oddechowy?
- Wodorowo-metanowy test oddechowy to badanie wykorzystywane w diagnostyce SIBO (ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli schorzenia polegającego na nadmiernym namnażaniu się bakterii w jelicie cienkim.
- W przebiegu SIBO u Pacjenta mogą występować takie dolegliwości jak zaparcia, wzdęcia, biegunki, bóle brzucha, zaburzenia wchłaniania czy nadmierna utrata wagi.
- W ramach wodorowo-metanowego testu oddechowego prowadzony jest pomiar w wydychanym przez Pacjenta powietrzu wodoru i metanu (diagnostycznie) oraz dwutlenku węgla (kontrolnie).
- W trakcie testu pobieranych jest 8 próbek powietrza wydychanego - pierwszą należy pobrać przed wypiciem lactitolu (odpowiednika laktulozy), kolejne natomiast po upływie 15, 30, 45, 60, 90, 105 i 120 minut od wypicia lactitolu.
- Za dodatni wynik testu w kierunku SIBO przyjmuje się wzrost poziomu wodoru w wydychanym powietrzu o co najmniej 20 ppm w pierwszych 90 minutach testu i/lub wzrost poziomu metanu w wydychanym powietrzu o co najmniej 10 ppm w pierwszych 90 minutach testu.
- Badanie wykonywane jest przez hiszpańskie laboratorium Centro Diagnóstico Calderón, specjalizujące się w testach diagnozujących przyczyny dolegliwości jelitowych. Testy wykonywane są przy pomocy metody GC-MS (chromatografia gazowa z detekcją spektrometrem mas).