SIBO/IMO - wodorowo-metanowy test oddechowy, w Poznaniu
To wodorowo-metanowy test oddechowy, pomocny w diagnostyce przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO). Badanie wykonywane jest w placówce w Poznaniu.
W przebiegu SIBO (ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth) dochodzi do nadmiernego namnażania się bakterii w jelicie cienkim.
W ramach oferowanego testu mierzone jest stężenie wodoru i metanu w wydychanym przez Pacjenta powietrzu.
Badanie przeprowadzane jest w Poznaniu, w Centrum Medycznym VitaImmun.
W ramach badania Pacjent otrzymuje:
wynik testu zawierający oznaczenia stężenia wodoru i metanu w wydychanym powietrzu
podstawowy schemat postępowania po otrzymaniu wyniku
Na czym polega badanie w kierunku SIBO?
- SIBO (ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth) jest schorzeniem polegającym na nadmiernym namnażaniu się w jelicie cienkim bakterii. Skutkuje to występowaniem takich nieprawidłowości jak np. nadmierny spadek masy ciała, zaburzenia wchłaniania czy dolegliwości związane z przewodem pokarmowym (wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha czy biegunki).
- Oferowane badanie jest pomocne w diagnostyce SIBO i polega na pomiarze poziomu wodoru i metanu w wydychanym powietrzu. Pacjent dmucha poprzez ustnik do woreczka, w trakcie tej czynności strzykawką pobierana jest próbka. Pomiary przeprowadzane są co 20 minut.
- Pierwszy pomiar przeprowadzany jest przed wypiciem roztworu laktulozy (10g/15 ml). Po wykonaniu pierwszego pomiaru (przed obciążeniem laktulozą), należy wypić zawartość buteleczki - po kolejnych 20 minutach wykonywany jest następny pomiar. Czas trwania badania to około 140 min.
- Badanie wykonywane jest w Centrum Medycznym VitaImmun w Poznaniu.