Legionella pneumophila - badanie RT-PCR, realizacja wysyłkowa
Badanie weryfikuje obecność materiału genetycznego bakterii Legionella pneumophila w próbce pobranej od Pacjenta.
Jest to badanie wysyłkowe - Klient pobiera próbkę do badania samodzielnie w domu, a następnie zamawia kuriera zwrotnego po odbiór materiału za pośrednictwem naszej strony internetowej.
Legionella pneumophila to bakteria wywołująca legionellozę. Schorzenie to może przybierać łagodną formę, z objawami grypopodobnymi (gorączka Pontiac) lub mieć ciężki przebieg, z objawami zapalenia płuc, wysoką gorączką, problemami z oddychaniem (choroba legionistów).
Badanie wykonywane jest przy pomocy techniki molekularnej Real-Time PCR. Materiał do badania stanowi pobrany od Pacjenta wymaz z nosogardzieli.
W ramach pakietu badamy obecność:
bakterii Legionella pneumophila
Typ badania
Badanie wysyłkowe
Dowiedz się, czy występuje u Ciebie infekcja Legionella pneumophila dzięki prostemu badaniu molekularnemu
- Legionella pneumophila to bakteria wywołująca legionellozę. Infekcja ta może przybierać łagodną postać, z objawami przypominającymi grypę (tzw. gorączka Pontiac) lub mieć ciężki przebieg, z objawami zapalenia płuc, wysoką gorączką, trudnościami z oddychaniem (tzw. choroba legionistów). Szacuje się, że ok. 10-20% przypadków ciężkiej legionellozy skutkuje zgonem chorego.
- Bakterie Legionella występują w środowisku na całym świecie - obecne są w zbiornikach wodnych czy wilgotnej glebie. Powszechnie zasiedlają instalacje wodociągowe i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi. Wśród czynników sprzyjających namnażaniu tej bakterii wymienia się m.in. nieregularne korzystanie z wody, jej niski przepływ, temperaturę 25-40°C, starą infrastrukturę wodną, obecność pierwotniaków i glonów, obecność osadu z solami wapnia i magnezu.
- Legionella pneumophila zarazić się można poprzez wdychanie kropelek wody zawierającej te bakterie. Bakteria nie jest przenoszona z człowieka na człowieka, nie można też zarazić się spożywając skażoną wodę. Obecność bakterii Legionella pneumophila w organizmie można wykryć wykonując prosty test molekularny.
- Do wykonania takiego badania konieczne jest pobranie od Pacjenta wymazu z nosogardzieli. Test przeprowadzany jest przy pomocy metody Real-Time PCR, którą cechuje wysoka czułość i specyficzność. Pozwala ona na identyfikację materiału genetycznego bakterii Legionella pneumophila w próbce pobranej od osoby badanej.